Dizi Müziği Nasıl Yapılır?

sensiz olmaz

Kayıtlı ÜyeDizi müziği film müziğine göre yapımı daha kolaydır. Dizi müziklerinin melodileri insanların kulağında daha çabuk kalacak, öğrenilecek sadeliktedir. İzleyicilerin kolayca söyleyip, tekrarlayabileceği ezgiler kullanılır. Dizi müzikleri görüntü ile beraber bir akış yakalamalıdır.

Dizilerin jenerik müzikleri, dizi adı gibi programın başladığını belirten bir nitelik taşır. Jenerik müziği sözlü olabileceği gibi sadece enstrümanlı sözsüz de olabilir. Jenerik müziğinin bellekte coşku ve harekete geçirici olmalıdır. Büyük orkestra ve iyi seslerle dizi müziğine çalışılır. Jenerik müziği ile dizinin bütünlük içinde olması gerekir. Dizi şarkıları dizinin popülerliğini ve bilinirliğini artırır.

Dizi müziği besteleyebilmek için müzik ve enstrüman bilgisine ihtiyaç vardır. Görüntü ie dizi müziği beraber aktığı için çekim tekniği, kurgu, sinemayla ilgili teknik konularda yüzeysel de olsa bir şeyler bilmek gerekir. İyi müziğin yanında duygu aktarımını sağlayacak ahenk lazımdır. Çünkü aksiyon sahnesi için kullanılacak müziği, romantik ya da dramatik bir sahnede kullanamazsınız. Heyecanı, korkuyu, gerilimi, özlemi, sevgiyi, acıyı yani bütün duyguları sahnede varsa yaptığınız dizi müziğiyle yansıtmak zorundasınız.

Dizi saniye saniye izlenerek, bilgisayar programı aracılığıyla müzik ve görüntünün senkronize olması için dizi müziğinin sahne üzerine eklenmesi yapılır.

Genellikle diziler için, o diziye özel olarak dizi müziği bestelenir. Dünya da ve Türkiye' de eski, hafızalarda yer tutmuş bulunduğu dönemin en popüler şarkıları günümüzde çoğunlukla kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise izleyicilerin aşina olduğu ezgiler ekranlara daha fazla kitle çekiyor.

Dizi müziği, senaryoya göre bestelenir. Enstrümanlar ve eğer ses varsa besteler çalınarak kayıt yapılır. Time kodlarla müziğin sahneye nerde girip, nerde sonlanacağı belirlenir. Doğru ve kaliteli bir beste veya iyi şarkı seçimiyle diziyi reyting zirvesine çıkartabilirsiniz.
 
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri
Üst