Dert Köşesi !

---> Dert Köşesi !

Neden bu dünyaya kız olarak geldim ne olurdu sanki erkek olsaydım..hadi madem kız olarak geliyorum niye trabzonluyum izmir istanbul ankara kadının değerli olduğu bir yerde neden yaşamıyorum..hangi günahımın bedeli bu acaba..

---> Dert Köşesi !

Tuttuğun altın olsa bile
Geride kalanları düşünmezsen
Şans hep sana gülse de
Yaptığın onca şeyi görmezsen
Tuttuğun altın olsa bile
Geride kalanları düşünmezsen
Kalplerde saklı olsa bile

Saflığa giden yolu görmezsen
İçini dök düşünmeden
Hiç üzülmeden
Sonra sen sen olursun​

---> Dert Köşesi !

Neden bu dünyaya kız olarak geldim ne olurdu sanki erkek olsaydım..hadi madem kız olarak geliyorum niye trabzonluyum izmir istanbul ankara kadının değerli olduğu bir yerde neden yaşamıyorum..hangi günahımın bedeli bu acaba..

Sen o uzun sokakta boynunda fener kaşkoluyla gez bu kış.

Değerin en güzelini gösterirler sana merak etme tatlım.

Sinirlenmicem diyorum yine duramıyorum ne varmış yavrum bizim memleketteki kadınlara Allah aşkına iyice doğu muamelesi yaptınız bu şehire.

Kızıyorum ama karbeyaz ha.:181:

---> Dert Köşesi !

Sinirlenmicem diyorum yine duramıyorum ne varmış yavrum bizim memleketteki kadınlara Allah aşkına iyice doğu muamelesi yaptınız bu şehire.

Ne varmış doğu şehirlerinde. ?

---> Dert Köşesi !

hadi madem kız olarak geliyorum niye trabzonluyum izmir istanbul ankara kadının değerli olduğu bir yerde neden yaşamıyorum..
Doğu bölgelerin de belki biraz daha zor kadın olmak!

İki evli bir köylü vatandaşa soruyor televizyon gezgincisi:
-Niye iki evlendin amca?
Cevap tahmin edileceği gibi

-İki evlenmesem bu çifte bu çubuğa kim gidecek,zerzevatı kim sulayacak,inekleri kim sağacak!!!

Bir anne aynı gezgin televizyoncuya;
-İki kızımız vardı,sattık onları,diyor.SATTIK!!! ANNE!!!içselleşmiş bir dram….

Ağır işçi,ırgat,maraba kadın ne dersen de…Tarlada,ahırda,evde mutfakta,gece,gündüz hep o vardır,uyanıktır,ayaktadır,hizmettedir.

Kadın dövülür mü?Dövülür.Kadın azarlanır mı?Elbet,normal işleyiş gibidir bu.<Sus be kadın!>en saygın ilişkilerin içinde yer alır.Bir itilmiş-Kakılmış ilişkisidir bu…

Kızlarımız daha 15’şine basmadan zorla gelin edilir bu diyarlarda…Ne okumaktan haberi vardır nede çocukluğundan!Çocuk olmamıştır ki hiç!Kendi dünyasında hayal kurmasına bile izin verilmemiştir.Bir gün bir bakmıştır ki!gelenekler ve töreler yüzünden 3-5 kuruşa,başlık parasına <satılmıştır.>Ve bitmiştir kuramadığı hayalleri ve umutları.Kabullenmekten başka şansı kalmamıştır o berbat hayatı,çünkü o daha küçücük bir< çocuktur >!!!

Kız çocuğumuz biraz büyüdüğünde ya kısır olduğu için,yada başka gereksiz gerekçeler yüzünden,üzerine bir kuma getirilir ve hayat onun için çıkılmaz bir hal almıştır.Boşanma hakkına sahip değildir doğuda kadın.Başka bir hayatı seçme şansı yoktur.Ya ölmektir sonu,yada ölmek!

Evliliklerde yöresel güç etkilidir.Para gibi,ağalık gibi etkiler,zaman zaman kadınların dünyasını da darmadağın eder,erkeklerin dünyasını da…Sevgiler,umutlar,hayaller,hedefler ve istekler tırpanlanır gider.

Doğuda,kadın sorunları,töre cinayetleri,kumalık buna benzer daha bir çok sorun,teoride çözüme hedeflense de,pratikte maalesef bu mümkün olamamıştır.Zira batı ve doğu zaman içerisinde,birbirlerinden soyutlanarak yaşadıkları dönemlerin de etkisiyle,farklı gelişmeler göstermişlerdir.Ahlaki sınırlandırmalar ve kadına yönelik ayrımcılık bir çok toplumda kendisini gösterse de,doğuda bu sorunlar batıdan farklı şartlarda gerçekleşmiş ve daha yavaş bir süreç izlemiştir.Her şeyden önemlisi batının belli ölçüde bağımsız olarak gelişen bu ahlak sistemi <töre> ismini almıştır.Oysa doğuda ahlak kuralları sistemleştirilmiş ve isimlendirilmiştir.Kadın,pek çok toplumda erkeğin himayesi altında yaşamayı tercih etmiş ve ettirilmiştir.

Doğuda ki sorunlar özelliklede töre cinayetleri çözülmeye çalışılıyor.Ya da öyle gösterilmeye…Zira siyasi partiler bir yandan oy toplamak için aşiretlerin gönlünü hoş tutmaya çalışırken,bir yandan kadın kollarında töre komisyonları oluşturuluyor.Aşiret demek,oy demek...Aşiret demek,töre demek…Aşiret demek,cinayet demek…

Oy ile can arasında sıkı bir çekişme var.Bugün,bu çekişme oy lehine devam ediyor.Kadınlar ve aile kurumu ise <can çekişiyor.>

Doğu’nun sorunları bir bütündür.Yani kadın sorunları deyip geçmek yetersiz kalabilir.O kadar geniş bakılması gerenken bir konudur ki!tarifi bile çok ağır oluyor zaman zaman,bu sorunların çözümünün kökten olabilmesi için bakış açılarının da mümkün olduğunca geniş olması gerekir.Aşiret düzeni yıkılmadıkça töre sorunu çözülemez.

Her şeyden önce bu sorunların çözülmesinde en önemli etken <samimi> olmaktır.

Özellikle doğu bölgesindeki sorunlara,ülkemizin,toplumumuzun ve insanlarımızın daha duyarlı,teorikte kalmayan çözümler oluşturmalarını,hiçbir sorunu yüzeysel çözemeyeceklerini,her olayın özüne ve detayına bakmalarını,özellikle her şeyin eğitimden geçtiğini,bu yolları yürürken azınlık değil,çoğunluk olmak gerektiğini unutmamalıyız.

Bir gün her yönüyle medeni insanlar ve ülkeler arasında olmak ümidiyle….

Anlatmak istediğim gayet açık Akıncım aşağılamak değildi söylemek istediğim.

Trabzon gibi bi şehire artık doğu muamelesi yapılamaz.

Doğu taşta yapıyor ekmeğini hala trabzonda adamların ekmek ayağına geliyor her sabah köylerine yaylalarına.

Bu görmezden gelindimi nankörlük edildimi zoruma gidiyor.

olay bu cnm anladın ?

---> Dert Köşesi !

Burda fenerbahçemle ilgisi olan cümleler kurmadım ben.hiç evim dışında ne kaşkol takabildim ne forma giyebildim ama bunlar benim için sorun değil.elbet bigün özgürce takılacağım zamanlar gelecek.

Benim sorun ettiğim sırf kız olduğum için aile içerisinde ezilmek.öyle bir ailede yaşıyorum ki tv ye bi kadın çıksa bi röportaj verse, hoşlarına gitmeyecek şeyler söylese, örneğin kurdukları ilk cümle "karı olduğun yetmeyi mi sana". oluyor.Bana da aynı bu gözle bakıyorlar.Bazı durumlarda abimle yada erkek kardeşimle kendimi kıyaslayacak olsam o erkek sen ona ne bakaysın diyorlar..i
syanım buna işte eşitlik istiyorum ben :)

Benim yaşadığım bu merkezde farklı olabilir bu ordaki insanlar daha medenidir itiraz yok.

---> Dert Köşesi !

Burda fenerbahçemle ilgisi olan cümleler kurmadım ben.hiç evim dışında ne kaşkol takabildim ne forma giyebildim ama bunlar benim için sorun değil.elbet bigün özgürce takılacağım zamanlar gelecek.

Benim sorun ettiğim sırf kız olduğum için aile içerisinde ezilmek.öyle bir ailede yaşıyorum ki tv ye bi kadın çıksa bi röportaj verse, hoşlarına gitmeyecek şeyler söylese, örneğin kurdukları ilk cümle "karı olduğun yetmeyi mi sana". oluyor.Bana da aynı bu gözle bakıyorlar.Bazı durumlarda abimle yada erkek kardeşimle kendimi kıyaslayacak olsam o erkek sen ona ne bakaysın diyorlar..i
syanım buna işte eşitlik istiyorum ben :)

Benim yaşadığım bu merkezde farklı olabilir bu ordaki insanlar daha medenidir itiraz yok.

Sen bakma ona.Arkadaş ayağına ekmek gelince kendini medeni sanmaya başLamış.:)

HEPİMİZ Çağdışıyız.(:)

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri