Bronzlaşayım Derken Sağlığınızdan Olmayın!

ashli

Bayan Üye
Yazın ruh halimizdeki olumlu değişikliklerin nedeni UV ışınlarıymış.

Ultraviyole ışınlarının bir diğer etkisi de, kan dolaşımını hızlandırarak cildin bakterilerle savaşma gücünü tetiklemesidir. Güneşin psikolojik etkileri ise fazla. Uzmanlara göre, yaz aylarında pek çok kişinin ruh halinde meydana gelen olumlu değişikliğin nedeni; UV ışınlarını emen hücrelerin, vücudu mutluluk hormonu salgılamak üzere uyarması.

Tanoreksiya'ya neden oluyor

Yapılan araştırmalara göre, güneşte yananların yüzde 10'u, solaryum seanslarını aksatmayanlarınsa yüzde 25'i, tanoreksiya, yani bronz ten bağımlılığından mustarip. Psikologlar, sürekli bronz tenle dolaşanların güneşlenmekten men edildiklerinde, diğer bağımlılar gibi yoksunluk krizine girdiklerini söylüyor. Tanoreksiya'ya yol açan şeyse, UV ışınları sayesinde bol miktarda salgılanan mutluluk hormonu endorfine olan bağımlılık. Fakat, "Ben bağımlıyım" demek cilt kanserine karşı koruma sağlamıyor. O nedenle bu kişilerin, durum ciddileşmeden profesyonel yardım almaları gerekiyor.

Mutlu anıların nedeni

Sevdiklerinizle geçirdiğiniz en güzel günleri hatırlamaya çalışın. Büyük ihtimalle çoğu, güneşli, güzel bir günde, gökyüzünün bulutsuz ve masmavi olduğu bir anda, belki de deniz ya da havuz kıyısındadır. Tüm bunlar bilinçaltımızın bir köşesinde saklı dururken, güneşli günleri mutlulukla ilişkilendirmemiz hiç de sürpriz değil. Yapılan tüm araştırmalar da bu savı destekler nitelikte. Ayrıca yapılan araştırmalarda ortaya çıkan gerçeklerden biri de kadınların bronz görünme sevgisinin altında tamamen erkeklere mutlu anları anımsatma isteği yatması. İlginç değil mi? Ama siz yine de güneşli günlerin sarhoş edici cazibesine kapılmayın ve sabah 11 ila öğleden sonra 3 arasında güneşle flört etmeyin!

Bronzlaşırken bunlara dikkat edin!

Başlangıçta güneşte 10 dakikadan fazla kalmayın. Diğer zamanlarda gölgede oturun ya da uzun kollu ve bacaklarınızı örten giyecekler giyin. Başınızda geniş bir şapka olsun. Bronzlaştıkça günler ve haftalar içinde güneşte kalma sürenizi arttırabilirsiniz. Güneş koruyucu kremleri güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürün ve mutlaka 2-3 saatte bir yüzme, terleme ya da havlu ile kurulanma sonrası tekrarlayın. Şapka ve gözlükle korunmaya özen gösterin, kol ve bacakları örtecek sık dokunmuş kumaşlardan üretilen koyu ya da parlak renkli giysileri tercih edin. Islak giysilerin güneşten yeterli derecede korumayacağını unutmayın.

 
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri
Üst