Askerlikte ilk gün

FıRaT1

Kayıtlı Üye
Genelde ilk gün sudan çıkmış balık gibi olur yeni gelenler. Ortama uymaya, dostlar edinmeye çalışın, asık suratlı olmayın.
Koğuşta yatak seçimi size bırakılırsa ranzanın üst tarafını seçin. Faydasını görürsünüz. Dolabınızın kilitlenebilir olmasına özen gösterin. Eşyanızı ortada bırakmayın. Özellikle kep, palaska türü herkesin kullanabileceği eşyanıza sahip olun, kaptırırsanız bir daha bulamayabilirsiniz.Verilen üniformada sorun varsa, çekinmeden söyleyin. Özellikle botlar ayağınıza tam olmalıdır. Daha sonra acı çekersiniz, o botlarla bütün gün yürüyeceksiniz çünkü. Bol üniformadan zara gelmez, ama darsa hemen değiştirin.

Uyulması gereken kurallar - Kaçınılması gereken olaylar

İçtimalara vaktinde gelmeye bakın.
Etrafta komutan varken, dikkatli olun. En iyisi oradan uzaklaşın.ASLA gönüllü olmayın Yalakalık yapmayın.Angarya işlerden mümkün olduğunca kaytarın. Bu konuda istihbarat almak için çavuşlarla aranızı iyi tutun.
Cüzdanınıza sahip çıkın.
Özellikle ilk geldiğiniz gün, sizi keklemeye çalışan askerler olacaktır
Gerektiğinde hemşeri ayağına yatın.

Talim-Terbiye
Eğitim olayı, birliğe göre değişse de temel bir eğitim veriyorlar. Bu eğitim, savaş eğitimi değil tabii, işin gösteri tarafı yani uygun adım rap rap yürümek, tüfekle maymunluk yapmak, tören yürüyüşü, selam vb. konular. Komando olanlar savaş eğitimi de alıyolar tabii Demem o ki, bu eğitimi ciddiye pek almayın, idare edin, önünzdeki ne yapıyosa aynısını siz yapın.
Yemin törenine kadar geçen sürede genelde rap rap yürüme eğitimi yaptırılır. Bu çekilir şey değildir o yüzden bu günlerde geçerli bir hastalık uydurup revire çıkmaya bakın. Göz bozukluğunuz varsa yaşadınız en az 2 gün kurtuldunuz. 1 gün revirde muayene olursunuz. Birlikte göz doktoru olmadığından sizi hastaneye sevk ederler böylece 1 gün daha kazanırsınız üstelik hastane yarım çarşı izni demektir. Gözlüğünüzü almak için 1 extra gün daha kazanabilirsiniz tabii tüm masraflar (ilaç, gözlük çerçeve cart curt devletimizden) ehehe daha ne diim yani. Kullanın bu olayı.

Günlük çizelge
Tabii her birlikte, mevsime göre değişik olur bu çizelge, ama gene de fikir verir.
06:00 Kalk ve temizlik
06:30 Kahvaltı
07:00 Mıntıka temizliği
07:50 Sabah içtiması
08:00-12:00 Eğitim (Her saat başı 10 dakika mola verilir)
12.00-13:30 Öğle yemeği ve dinlenme
13:30 Öğle içtiması
13:30-16:30 Eğitim ve spor(Her saat başı 10 dakika mola)
16:30-19:00 Serbest zaman (Başka bir iş yoksa!)
19:00-19:30 Akşam yemeği
19:30-21:30 Komutanlık saati (Gece dersi yoksa serbest zaman)
21:30-22:00 Yat hazırlığı ve yat
Duruma göre, günde 2 saat nöbet (gece veya gündüz) tutmanız gerekebilir bu durumda nöbet çizelgesinden nöbetinizi öğrenin. Gece nöbetiniz varsa sizi kaldırırlar zaten.

Asker sözlüğü
Özellikle usta birliğine gidişinizde, etrafınızdakilerin konuştuklarını anlamayabilirsiniz. İşte sözlüğümüz
Ables : Bedava, beleş. Kişiler için de kullanılır. Ables çavuş, ables albay gibi.
Alt devre : 3 ay sonra gelen yeni asker grubu.
Baston : 5 alt devre.
Bölükçü : Bölük Komutanı.
Çarpılmak : Yakalanmak.
Çömez : 2 alt devre.
İçtima : Askerlerin yoklama için biraraya toplanması.
Kıdem basmak : Tecrübeli asker olmak.
Takla Atmak: Göze girmek için yapılan herşey
Kolluk vurmak(gezdirmek) : Nöbetçi onbaşı/çavuş olmak.
Mehtap : İzne gidilecek gün.
Nefte : Kepe takılan, sınıfı belirten düğme benzeri yuvarlak.
Öz torun : 4 alt devre.
Pis (Piç) Torun : 3 alt devre.
Şafak Karanlık : Askerliğin bitmesine çok var.
Şafak Doğan Güneş : Askerlik yarın bitiyor.
Şafak cart-curt : Askerliğin bitmesine çok az kaldı.
Taburcu : Tabur Komutanı.
Terör : (1) Sert komutan. (2) Teftiş günü.
Tın : Takmamak, umrunda olmamak. Örnek : Çok da Tın ! Tın diyorum !
Toprağım : Hemşerim.

---> Askerlikte ilk gün

ilk gün muhteşem olur... yeni arkadaşlıklar birbirlerine memleket sorma olayları... ben ilk gittiğim gün 6 tane toprağımı bulmuştum onlarla bitirdim acemi birliğimi... gece yarılarına kadar dışarda oturmalar çay kahve sigara sohbet harika olur o saatler... üst ranza konusunda hemfikir değiliz fırat her zaman alt ranza daha iyi olur.

---> Askerlikte ilk gün

©ﻕΞתς яΞiš;1328568' Alıntı:
ilk gün muhteşem olur... yeni arkadaşlıklar birbirlerine memleket sorma olayları... ben ilk gittiğim gün 6 tane toprağımı bulmuştum onlarla bitirdim acemi birliğimi... gece yarılarına kadar dışarda oturmalar çay kahve sigara sohbet harika olur o saatler... üst ranza konusunda hemfikir değiliz fırat her zaman alt ranza daha iyi olur.
hele bir bitirsende:D

---> Askerlikte ilk gün

Sabah koğuş kalk acemi birliğinde 5.30'dur pazarları 06.00
valla bayram gibi gelir herkese yemin töreninden sonra atişlarda eğer hedef kağıdınızda delik var ise cumartesi çarşı var demektir. sporda 7 nizami barfiks çekerseniz hem cumartesi hem pazar çarşı demektir bizde böyleydi :D

---> Askerlikte ilk gün

eyw saol bır gun gıdersem ısıme cok yarar!!!!
ben 2 yıldır kacagım :D tecıl ettırmedım :D
yakalanırsam üni ögrencı kartımı gosterecegm kalıcklar ..... =D ehh =D
benı almayan harp okuluna askerlık yapmam ;)

Son düzenleme:
---> Askerlikte ilk gün

Tecil ettirmeseydik görecektik ama neyse seneye bu aylarda oluruz askerde :)
Ya da temelli olarak orada olurum ;)

---> Askerlikte ilk gün

biraz daha değişik oldu benim ilk günüm=) askerliğe 15imde başladığım için bakış açım çok daha farklıydı=) bol postalla hiç intikal yapmadım=) 3 sene üst ranzada yattım=) devre ruhunu ve silah arkadaşlığının ne kadar kutsal olduğunu öğrendim=) 5.seneme başlarken mehtap 8 bunu da belirteyim=)

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri