Arsa yatırımları için dikkat etmeniz gereken hususlar

Salvo

Kayıtlı Üye
Arsaların değer kazanma açısından konutlarla benzer bir takım yönleri bulunmaktadır. Bugünkü yazıda sizlere kısa zamanda değer kazanacak arsa yatırımlarının yerlerini nasıl saptayabileceğinize dair bazı pratik bilgiler vermek istiyorum.

Potansiyel arsa yatırımları için dikkat etmeniz gereken iki ana faktör şunlardır:

1. Mevki veya Konum

Bir gayrimenkul satın aldığınızda mevkisini iyice incelersiniz. Neden? Çünkü gayrimenkulün konumu, getireceği kira geliri vs. gibi etkenlerle, yatırdığınız paranın değerinin artması açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Arsada da aynı durum geçerlidir.

· Arsa ana ulaşım ağlarına yakın mıdır? Bir veya iki ana mahalleye yakın mıdır? Eğer bu iki soruya verdiğiniz cevap evet ise o zaman gerekli izin ve ruhsatlar çabuk çıkar demektir ve bu bölgenin hızla gelişme potansiyeli olduğunun işaretidir.

· Arsa gaz, elektrik su ve diğer alt yapı imkanlarının kolay gelebileceği bir yerde midir? Müteahhitler bu tür alt yapının getirilmesi kolay yerlerde inşaat yapmayı tercih ederler.

· Arsa SİT alanı dahilinde midir? SİT alanları devletçe korumaya alınmış ve inşaat izni alınması son derece zor alanlardır. Ama arsa krizi sebebiyle bazı yerlerde SİT alanları da hızla inşaata açılabiliyor olabilir. Eğer civarda SİT alanlarına inşaat izni çıktığında siz de SİT alanından bir arsa almak istiyorsanız bu işin bir garantisi yoktur.

· Şehir büyüme planlarını inceleyin. Arsa yatırımcıları şehrin büyüdüğü yönü biliyor olmalıdır. Bu büyüme yönü dışında kalan arsaların değer kazanması uzun zaman alır.

· Arsanın fiziki özellikleri - Bu mevki ile aynı şey değildir. Arsanın fiziki özellikleri de değer kazanma hızını belirler. Arsadaki toprağın cinsi, arsanın ne için kullanılacağını etkiler. Çevresi tepelik mi düz mü gibi unsurlar da iyice incelenmelidir.

· Devletin kentsel gelişim için belirlediği alanları inceleyin – Devletin herkesin bir ev sahibi olması konusunda kararlı ve planlı adımlar attığını hepimiz biliyoruz. Bu konuda yatırımlar yapıldığını da hepimiz gazetelerden okuyoruz. Devletçe kentsel gelişime açılacak alanlarda büyük arsalar almak, gerekli izin ve ruhsatların kolay alınacağı, alt yapı hizmetlerinin planlı ve çabuk geleceği yerler almak demektir ki bu da yatırdığınız paranın çok hızlı değer kazanacağı anlamına gelir.

· Devlet dairelerinden faydalanın – Artık devlet dairlerinden her sorduğunuz soruya 15 gün içerisinde cevap alma hakkınız var. İlgili yerlere kentsel gelişimin yönü hakkında soru dilekçeleri gönderin. Alt yapı ve otoban çalışmaları ve planları hakkında bilgi isteyin.

· Arsanın çevresindeki iyi ve pahalı semtler - Çevre ne kadar zenginse arsanız da o kadar değer kazanacak demektir. Arsa alırken en önemli unsurlardan birisi çevrede kurulu olan semtlerin zenginliğidir.

· Arsanın çevresindeki halihazırda inşa edilmiş evlerin/konutların fiyatı nedir? Almayı düşündüğünüz arsaya yakın evler/konutlar varsa buradaki satış fiyatlarını iyice inceleyin. Ortalama fiyatı belirlemek için en son satışları öğrenin. Bu da yatırımınızın ne kadar değer kazanacağını işaret eden bir göstergedir.

2-Arsanın İmarlı Olup Olmaması

Aldığınız arazi halen parselasyondan geçmemişse geçme ihtimalinin ne kadar yakın olduğuna dikkat edin. Parselasyon yapılma ihtimali yüksek arsalar seçerken şunlar size yardımcı olabilir:

· Arazi SİT alanı içinde mi? Eğer arazi SİT alanı dahilindeyse o zaman imar izninin çıkma şansı azdır. Ancak devletin kentleşme projeleri kapsamında SİT alanı dahilindeki araziler de inşaata açılabiliyor.

· SİT alanı içinde olup da inşaata açılmış arazilere sizin almayı düşündüğünüz arazi de yakınsa o zaman sizin arazinizin bulunduğu bölgenin de inşaata açılma ihtimali yüksektir. Ama uzak ise o zaman şansınız çok azalır.

· Arazinin kalkınmakta olan bölgelere yakınlığı da çok önemlidir. Devlet bazı bölgelere kalkınmada öncelik vermiş olabilir ve bu bölgelerdeki arsalar için inşaat izninin çıkma ihtimali çok daha yüksektir. Eğer bu konuda iyi bir araştırma yaparsanız o zaman inşaat izni alamayacak bir arazi/arsa alma htimaliniz azalır.

· Ulaşıma ve merkezlere yakın arazilerin alt yapı hizmeti alma şansı diğer alanlara göre daha yüksektir. Şehir belediye meclisleri bu tür yerlere yakın alanlara daha hızlı inşaat ruhsatı verir.

· Çevrede konut ihtiyacı varsa, bu da araziniz için inşaat izni alınmasının daha kolay olacağına işarettir. Bu başlık yine devletin kalkınma için belirlediği alanlar başlığı altında incelenebilir. Bu tür konut ihtiyacı olan alanlarda gerekli izinleri almak her zaman daha kolaydır.

· Arazinin şehre veya yerleşim yerleriene yakınlığı da inşaat izninin çabuk alınma ihtimalini yükseltir. Bu sayede gerekli olan alt yapı hizmetleri ve kentleşme çok daha çabuk gerçekleşir.

Bir arazinin değeri gerekli izinler alındığı vakit artar. Bu sebeple arazi alırken gözönünde bulundurmanız gereken en önemli unsur bu izinlerin çabuk alınabilip alınamayacağıdır.
 
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri
Üst