ARKADAŞLAR SİZCE deccal - yecüc - mecüc NEDİR.

musashi4444

Kayıtlı Üye
arkadaşlar benim aklıma en çok takılan birgün deccalin yeryüzüne gelecek ama bu deccal nasıl birşey.
20 sene önce televizyona deccal diyolardı hani tek göz den yola çıkarak. 5 yıl önce internete deccal dediler. bi kısım insanlarda sanırım akraba evliliği olup şekilsiz doğan insanlara deccal demişler.
kendi düşüncemde ise günümüz şartlarınıda düşünerek acaba diyorum deccal bir virüsmü ve bu virüsü kullanan amerika ve israilde yecüc ve mecücmü olacak.
sizin görüşleriniz neler acaba?

---> ARKADAŞLAR SİZCE deccal - yecüc - mecüc NEDİR.

akraba evligili diyenlerin kendisi deccaldir. nekadar cehalet insanlar var gercekden..

bilader akraba evliliğinden dolayı fiziki bozukluk yasayan bir insana deccal yakıstırması yaptılar hattta bunu propaganda olarak kullandılar bu örnekler çok ben sadece örnek vermek acısından söyledim. yazdığım konudada bir fikrin yok ise gereksiz sözler söyleme lütfen ben sadece insanların düşüncelerini öğrenmek istedim. herkesin hayal gücü ve fikirleri farklıdır.

sana demiyorum ben ne alingan bisey ciktin,

yecüc ve mecüc tolk show çıkıcak desem akraba evliliği fiyaskosundan sonra bunada inanıcana eminim ama .......

açıp sözlüğü bakmak varken bizce ne demek :D Yorumlara göre anlamı değişen terimler mi bunlar :)

Edit

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sakin ol ..
Git Kurandan öğren en doğru o'dur ..

bazen tartışmaları çok farklı yerelere çekebiliyorsunuz , varsa bi bildiğiniz konuşun yoksa susun , kırıcı olmadan tartışalım.. konunuz editlendi.

aklımızın almayacağı bişey kesinlikle,soyut bişey olduğunu düşünüyorum deccalin.

Deccal Ahir zamanda kıyamete yakın ortaya çıkacaktır.Tek gözlü olduğu söyleniyor.Kimileri tek gözlü bir canavar olacağını alnında kafir yazacağını kimileri de televizyon,bilgisayar gibi şeylerin deccal olduğunu söylüyor.

Yecüc ve mecücse kıyamet alametlerinden biridir.Kıyamete yakın zamanda çıkacak olan iki ayrı topluluktur.Toplumun huzurunu bozacak olan küçük ve büyük cüsseli canlılar olacağı belirtiliyor.

arkadaşlar konuyu bilseydim hiç açmazdım çünkü söyleyecek sözleri olmayanların saçmalamasını tahmin etmezdim. ben insanların genel görüşü ve tamamen kapalı bir kutu olan konuyu birazda ilgilendiğim ve merak ettiğim icin düşüncelerimi sizlerle paylastım.
biri diyor tolk show biri diyor aç kuranı bak.
ne diyeyim söylenecek sözü olmayanların saçmalaması kadar doğal birşey olamazki.

arkadaşlar konuyu bilseydim hiç açmazdım çünkü söyleyecek sözleri olmayanların saçmalamasını tahmin etmezdim. ben insanların genel görüşü ve tamamen kapalı bir kutu olan konuyu birazda ilgilendiğim ve merak ettiğim icin düşüncelerimi sizlerle paylastım.
ne diyeyim söylenecek sözü olmayanların saçmalaması kadar doğal birşey olamazki.

Öncelikle beğenmiyorsan buradaki insanları sağ üst köşedeki " Çıkış " butonuna basarak kurtulabilirsin. Fakat burası Tartışma forumları. Saygını yitirmeden her türlü fikire yorum yapabilirsin. Yecüc Deccal vs neyse bir fikrim yok. Fakat milletin dediklerini mantıksız buluyorsan kendin mantıklı yorum yapacaksın. Kişisele döndüğü an bitersin.

Selamlar.

Söyleyecek sözü olmayan sensin insanların görüşünü sormussun inanıp inanmadıkları yönünde de değil ne anlama geldiği yönünde kişiden kişiye farklı yorum beklemen abes gerçekten anlamını bilmiyorsan sizce nedir başlığı yerine arkadaslar anlamlarını bilmiyorum siz biliyor musunuz? diyebilirdin o zaman sana yorum yapanlarda bilmesede küçük bir araştırma yapar istediğin cevapları verirdi. Çok bilgili arkadasım :)

şu yorumlara baktımda 2 kişi birşeyler söylemiş geri kalan zırvalamış resmen. maksat boş konuşmak. birilerine şirin görünmek biladerim zorla yaz diyen varmı sizlere. ne cahil kesimsiniz siz.
ben diyorumki ortada böyle bir düşünce var bunlar benim görüşlerim değil insanlar bunu diyorlar sizn fikirlerinize göre nedir. sizde fikir yok muş yazılanlardan öğrendim lütfen gereksiz saçma sapan uyazılar yazmayın. 3. kez söylüyorum boş konuşmayın söyleyecek bir sözünüz yok ise susunuz lütfen sizi zorlayan tetikleyen nedir onu anlamadım. islamiyetle alakalı bir konu açıldımı hemen muhalifler çıkıp çatışma yaratıyorlar. insanların düzeyli bir şekilde konusup karşılıklı fikir alısverişinde bulunacakları yer olarak gördüğüm bu yerde sizlerle karşılaşmak üzücü.
şimdi diyeceksiniz ozaman çık git.
köpekler havladı diye atlar ölmez demişler.

şu yorumlara baktımda 2 kişi birşeyler söylemiş geri kalan zırvalamış resmen. maksat boş konuşmak. birilerine şirin görünmek biladerim zorla yaz diyen varmı sizlere. ne cahil kesimsiniz siz.
ben diyorumki ortada böyle bir düşünce var bunlar benim görüşlerim değil insanlar bunu diyorlar sizn fikirlerinize göre nedir. sizde fikir yok muş yazılanlardan öğrendim lütfen gereksiz saçma sapan uyazılar yazmayın. 3. kez söylüyorum boş konuşmayın söyleyecek bir sözünüz yok ise susunuz lütfen sizi zorlayan tetikleyen nedir onu anlamadım. islamiyetle alakalı bir konu açıldımı hemen muhalifler çıkıp çatışma yaratıyorlar. insanların düzeyli bir şekilde konusup karşılıklı fikir alısverişinde bulunacakları yer olarak gördüğüm bu yerde sizlerle karşılaşmak üzücü.

Bre Sokrates kılıklı insan. Burada yorum yapan yapmış sana göre boştur bana göre dolu. Sana göre ak'dır bana göre Kara. Burada muhalif falan yok herkes sadece yorum yapmak istemiş ve yapmış. Her birine cevap verme zorunluluğunda yok. Millete cahilsin sen muhalifsin vs isim tak diye sorumlulukta verilmedi. Senin yaptığında boş yorum. Onu bunu değerlendirmek için açmamışsın varsa insanların hatası gelir yazarsın artistlik yapmana gerek yok. Cahil kesim diye adlandırdığın insanların en azından insanları değerlendirme gibi bir çabası yoktur. Saygılı ol, yoksa çıkış yapabilirsin. Köpekler havladı diye atlar ölmez demişsin ama sen ne kadar debelenirsen debelen kimsenin fikirlerini değiştiremezsin. Madem sözlere meraklısın ;

İt ürür kervan yürür diyim sana.

Selametle.

Bu kadar yorumu aşağılan sen ne yazdın arkadasım konuya ait fikrin nedir ve kim olarak insanlara hakaret etme hakkını kendinde görüyorsun.İslamiyetle ilgili açılan konuya mualiflik yapılmasından ziyade kendine ait en ufak fikri olmadan baskalarının yazdıklarına hakaretler savuran hadsiz biri olarak görüyorum seni...

(Deccal'ın bir gözü kördür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Ebu Nuaym]
(Deccal'ın boyu kısa, saçları kıvırcıktır.) [Ebu Davud]
(Deccal çıkar, tanrı olduğunu söyler. Onun tanrılığına inanan kâfir olur.) [İ.E.Şeybe]
İmam-ı azam hazretleri buyuruyor ki:
Yecüc ve Mecüc'ün ortaya çıkması, güneşin batıdan doğması, Hazret-i İsa'nın gökten inmesi, Deccal'ın ve diğer kıyamet alametlerinin hepsi aynen hadis-i şerifte bildirildiği gibi, [tevilsiz olarak] zamanı gelince gerçekleşeceğine inanırız. (Fıkhı ekber)

Bunun gibi bir çok Hadisi Şerif ve Cumhur-u ulema'nın görüşleri mevcuttur.

Bazı kimseler Deccâl, Yecüc ve Mecuc ve bir çok kıyamet alâmetini soyut olarak görmüş farklı anlamlar taşıyaileceğini ileri sürmüş, bir kişilikten çok bir ideoloji olabileeceğinide söylemiştir. Fakat unutulmaması gereken bir husus vardır ki:
Kıyamet alâmetleri ile ilgili genel bir kural var;
Kıyamet alâmetleri ile ilgili bildirilen hususlar te'vilsiz, aynen bildirildiği gibi anlaşılmalıdır. İslam alimleri bu konuda hemfikirdir.

Daha net kaynaklı paylaşım amacıyla şu hadisi şerifleri Tahlil etmek konu açısından bilgilendirici olacaktır.:

Sa'b Bin Cüsame radıyallahu anh dedi ki; "Rasulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'in şöyle buyurduğunu işittim; "İnsanlar Deccal'i unutmadıkça, imamlar minberlerde ondan bahsi kesmedikçe Deccal meydana çıkmaz." [Ahmed(4/71 – Abdullah Bin Ahmed'in ziyadesi - ); Taberani, Müsnedi Şamiyyin(2/102); İbni Ebi Asım, Ahadu vel Mesani(2/170); Deylemi(7831); İbni Hacer, Tehzibut Tehzib(4/369); İbni Kani, Mucemus Sahabe(2/8); el-İsabe(3/426); Cem'ül Fevaid(9961); Ramuzül Ehadis(485/11); Kenz(38817); Suyuti, Hasais(2/290); Said Eyyub, Mesihud Deccal(s246); Seyfullah Seyfeddin Çubukabadi, Zadul Gurabail Mübeşşirin(no;38); Mecmauz Zevaid(7/335,351); Sahihtir. Heysemi der ki; "İsnadında Bakıyye'nin Safvan Bin Amr'dan rivayeti söz konusudur. İbni Main'in dediği gibi böyle bir rivayet sahihtir"]

f

En’am suresinin (Rabbinin bazı alametleri geldiği gün, iman etmemiş veya imanında hayır kazanmamış olana, [imanı fayda vermez.) mealindeki 158. âyetini açıklayan peygamber efendimiz buyurdu ki: (Şu üç şey ortaya çıkınca, iman etmemiş veya imanından hayır görmemiş olana, imanı fayda vermez: Güneşin batıdan doğması, Deccal ve Dabbetülarz.) [Müslim,Tirmizî,Beyheki]

Diğer bir konuda: Nuh peygamberin oğlu yafes soyundan iki kabilenin adıdır.Kıyamete yalkın bir zamanda bu iki kabilenin ortaya çıkacağı ve dünyayı fesada verecekleridir.. Rivayete göre bunlar kısa boylu, kulakları yerde sürünen çirkin yaratıklardır. Sözleri garip ve anlayışları kıttır. Geçtikleri yerlerde her şeyi yer, siler süpürürler. Kuran da Zülkarneyn peygamber tarafından iki dağ arasında kurulan bir bendle hapsedildikleri, ve kıyamete yakın tekrar ortaya çıkacakları Hadisi şeriflerde byan ile sabittir.

Ebû Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kıyamet günü Azîz ve Celîl olan Allah: "Ey Adem!"diye seslenir. Adem:

"Ey Rabbim buyur, emrindeyim, bütün hayırlar senin elindedir!" der. Şöyle bir nidada bulunulur:

"Allah sana, cehennem hey'etini çıkarmanı emrediyor!" Adem sorar:

"Ey Rabbim, cehennem hey'eti ne kadardır?"

"Her binden dokuzyüzdoksandokuzu!"

İşte "hamilelerin çocuğunu düşürdüğü, çocukların ihtiyarladığı, insanların sarhoş olmadıkları halde, azabın şiddetinden sarhoşa döneceklerini göreceğin zaman bu zamandır."(1) Bu haber Ashab'a çok ağır geldi. Öyle ki yüzlerinin rengi değişti.

"Ey Allah'ın Resûlü! dediler, bu binde bir içine hangimiz gireceğiz?"

"Ye'cuc ve Me'cuc'dan binde dokuzyüzdoksandokuz, sizden ise bir olacak. Şunu da bilin: Siz insanlar arasında, beyaz bir ****de siyah bir kıl veya siyah bir ****de beyaz bir kıl durumundasınız." (Buhârî, Tefsîr, Hac 1, Enbiya 7, Rikak 46, Tevhid 32; Müslim, İman 379, (222).)

Ye'cûc ve Me'cûc’ün kimler olduğu hakkında kesin bir bilgi yok. Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır ise, “vaktiyle bir veya iki kavmin özel ismi olsa da doğrusu, İslâm dilinde herkesin bildiği mânâ şudur: Aslı ve soyu belirsiz, din ve millet tanımaz karma bir insan topluluğudur ki, çıkmaları kıyamet alâmetlerindendir. Yeryüzünü bozacaklardır..

Yine bunun gibi Yecuc ve Mecuc hakkında bir çok görüş ve hadisi şerif vardır. Bu kadarı kafidir.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri