37. Haftanın Konusu " Dershanelerin Kapatılması "

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bal_böceği

€q0iSt
Prenses
Kayıtlı Üye
37. Haftanın Konusu " Dershanelerin Kapatılması "

Evet arkadaşlar fikirlerinizi görelim

Dershaneler gerçekten faydalı mıdır?
Kapatılmasını destekliyor musunuz?
Neden kapatılsın? Ya da Neden Kapatılmasın?

Not : Katılımlarınızı bekliyoruz saygı çerçevesinde yorumlarımızı yapalım birbirimizi kırmayalım

---> 37. Haftanın Konusu " Dershanelerin Kapatılması "

Önemli olan dershanelerin kapatılması degil , kapatılmasının arkasında yatan amaç ve sonuçlar.

Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük sorunlarından biridir Eğitim. Dershaneler kapatılarak bu sorun çözülecek mi acaba? Amaç nedir? Neden kapatılıyor bu eğitim kurumları? Asıl önemlisi bu eğitim kurumlarının son yıllarda neden bu kadar çok ilgi gördüğü...

Devletin eğitim kurumları yeterli eğitimi verebiliyor mu? Liseyi yakın zamanda bitirmiş biri olarak cevap veriyorum HAYIR! 4 yıllık lise hayatım boyunca müfredat tam 4 kez değiştirildi. Yani her yıl bambaşka bir müfredat oluşturuldu. Bu hala devam ediyor mu bilmiyorum ama yapılanlar çok kötü sonuçlar doğurdu. 4 yıl boyunca Biyoloji dersime aynı hoca girdi ve bize YGS'den haftalar önce şunu söylemişti; "Değişen müfredatlar yüzünden bir çok konuyu size anlatamadık. Lise 4 ün konusunu 3, 3'ün konusunu 4'e aldılar ve siz bu değişimden kayıpla çıktınız. Ama dershanerlede bu konuları görmüşsünüzdür. O yüzden son bir kaç hafta sizinle bu konular hakkında soru çözelim." . . .

Evet acı gerçek bu. Okullarda gerekli eğitim verilemiyor. Örneğin ben lise 4'te hiç edebiyat görmedim. İstisnasız hiçbir derse girmedim. Ya matematik sorusu çözdük ya da fizik kimya... Hocamız vardı başımızdaydı fakat eğitim yoktu.

Edebiyat sınavlarını merak ediyor olabilirsiniz bu durumda. Göstereyim;

Hocanın başına toplanmış sorunun cevaplarını istiyorduk. Evet gerçekten böylesine rezaletti. İşte devletin eğitim sistemi bu ve bunu değiştirmeniz çok zor. Bir çok insan asıl eğitimi dershane alıyor. Eğer kapatılırsa ülkenin ütüne cehalet çöker. Asıl karanlık o zaman gelir.

Ayrıca şu bas bas bağırılan kitaplara da değinmek istiyorum. Hani şu eğitimde devrim diyerek övünüyorlar ya basıp ücretsiz dağıttıkları kitaplar için... İşte o kitapların içinde doğru düzgün bir bilgi yok. Sözel derslerin kitaplarını bilemem fakat sayısal kitaplar tamamen hikayelerden ibaretti. Kitaplar hala duruyor fakat gıcır gıcır. 0 Kilometre. Çünkü kullanmadık. Kitapta çözecek soru yok. Yazan adam öyle bir yazmış ki kitap okur gibi okuyorsun MATEMATİK kitabını. Bilgi mi? Yok öyle bir şey. Sonuç olarak iyi bir eğitim için yeni kitaplar almak, dershanelere gitmek zorunda kaldık. Hepimiz. Ve sonuçta üniversite okuyorsak bunun büyük çoğunluğunu dershanelere borçluyuz. Yani ne bedava kitabın bana bi katkısı oldu nede okuduğum okulun.

Böyle eğitim sistemine lanet olsun! İstedikleri cehalet ise doğru yoldalar onları tebrik ediyorum.

! ! !

Saygılarımla...

Hani şu eğitimde devrim diyerek övünüyorlar ya basıp ücretsiz dağıttıkları kitaplar için... İşte o kitapların içinde doğru düzgün bir bilgi yok.

Çok doğru söylemişsin Özgür.

Sadece Lise Değil İlkokul 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. ve 8. Sınıf Kitaplarıda Yetersiz + Kaynak Kitap Alımı Yaptırmamız Bile Yasak Okullarda.

Çok doğru söylemişsin Özgür.

Sadece Lise Değil İlkokul 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. ve 8. Sınıf Kitaplarıda Yetersiz + Kaynak Kitap Alımı Yaptırmamız Bile Yasak Okullarda.

He tabi bide o var. Bir öğrenci olarak ek kaynağa ihtiyacım vaker bunu yasaklıyorlar. Artık istedikleri her neyse?

Başbakanın ne yapmaya çalıştığını ben hala çözebilmiş değilim. O yüzden yorum yapmıyorum.

Bana kalırsa bu hareket tamamen imralı ile görüşmelerden kaynaklanıyor. Şimdi Ana ekranda görünen dershanelerin kapatılması peki arka plan ? Arka planda özellikle Doğu Anadolu bölgesinde bulunan ücretsiz öğrenci okutan Okuma salonlarının Tüm Türkiye'de kapatılması ? Bunun yansıtılmaması ? Torba yasalarla geçirilmeye çalışılması ? Bazıları kardeşim dediklerine ihaneti düşündüğündenmidir başka bişey mi var yoksa bilemiyecem. Fakat amaç sadece Dershanelerin kapatılması değil bu ortada. Hoca Efendinin çok güzel bir sözü var ; Mümin sarsılabilir fakat yıkılmaz diye. Amaçları bu ise tabiki.

Öte yandan sadece dershanelerin kapatılmasıda saçma. Sen eğitim hayatında daha sınav sistemini oturtamamışsın hala her sene sınav sistemini değiştiriyorsun sonra kalkıp öğrencilerin derslerinden çok önemli sınavlarında (ygs,sbs vb) en büyük yardımcısı ve dayanağı olan dershaneleri kaldıracam diyorsun. Acelece yapılmış hareketler bunlar. Sonrasında o kadar çalışan öğretmenler ne olacak ? Zaten atanma fırsatı olsa bir çoğu Devlete geçecek. Türkiye ekonomik olarak büyüyor olabilir ama bir türlü zihniyet büyüyemiyor. Geçenlerde Twitter'da da dedim;

Türkiye'de Terörizm değil en büyük bela; Eğitimsizlik. Akıllı adam okuyan adam zaten kafirlik yoksa içinde terörist merörist olmaz, izinde vermez.

Haksızsam söyleyin konuşalım..

Vesselam.

Egitim sistemimizin hali ortada
Kim bilir kac yil tartisildi bu konu
Sonuc koca bi Sıfır.

Benim anlamadigim bu bosta kalan ogretmenler ne olacak
Atanamayan onbinlerce ogretmen varken

Farkli bi acidan bakarsakta
Karar uygulandigi zaman
Cemaat ile akp boşanır.
Cocuklari ortada kalır.

Aslında dısardan bakınca kötü bi durummus gibi görülebilir ama bnce cok ii oldu.Su an dershaneye gidenlerin coğuna bakıyorum baska amaclar icin kullanıyolar..hepsi olmasa da büyük coğunluğu ders amaclı gitmiyolar.Evden dershaneye die cıkıp baska yerlere giden gereksiz bir sürü öğrenci var.Bunun gibi bi cok sebebten dolayı yani amac dısı kullanıldığı icin kapatılması iyi oldu.Gercekten azimli olan calısmak isteyen oturur evde de calısır..günde sadece tekrar yapması ve biraz test cözmesi bile yeterli..

Okulların 12 senede öğretemediğini dersaneler bi senede öğretiyosa;
okulları kapatmak daha mantıklı ;)

sevdıgı hocası bıle suan dershanelerın kapatılma olayında karısına cıktı
hatta kendı kanalında samanyolunda vatan haını vs tarzında haberler yapılmaya baslandı
bu olay en cok fem dershanelerın zoruna gıttı ve hoca efendı hemen karsılarına gectı

Alzena senın dedııgıne katılmıorum ogrencıler aılelerıne dershaneye gıdıorum dıye yalan soleyebılır dershane olmasada yalan solıcek ınsan bır bahane zaten bulur bu savundugun sey cok sacma geldı bana solemeden gecemedım

bana gore sacma kapatılmaları kesınlıkle kapatılmamalı
okumak ısteyene gerckten cok yararlı... ben lısedeyken geometrımatematık derslerınden hıc anlamazdım ama sınav nedenyıle yazıldım dershaneye ve ınanın bıray ıcınde degısıklık notlarıma yansımıstı...
ben yararlı goruoyrumm hee tabıkııı okumak ısteyenlere ozellıkle :)

kaliteyi yükselt dershaneyi kapat,
danışıklı dövüşten baska birşey değil.

Sistemin bile olmadığı bir konu da (eğitim) el ile tutulur bir tartışmanın yapılamayacağı durum. Malum, sistemin ve yaptırımların hâli acınası bir şekilde ortada.
Getireceği en güzel ve istenilen durum (onlarca) ; merdiven altı dershanelerin başlangıcı olacaktır.
Ama asıl amaç, dershaneleri kapatıp kendi adamlarını yetiştirecekleri gençlik merkezleri açmak değil mi zaten?
(bizzat yaşayınca..)

Eğitim siteminden mağdur olanlar bilir. En önemli konu eğitim fakat yaz boz tahtası gibi değiştiriliyor. Olan bizlere oluyor. Eğitim cidden dershanelerde veriliyor. Kendini yetiştirmek isteyen hocaların dershanelere yöneldiğine bizzat şahit oldum. Adamlar kendilerini okulda değil dershanede yetiştirdiklerini söylüyorlar. Demek ki faydalı bir yer. Kapatılmasının arkasında farklı düşünceler olduğu fikrindeyim.

Ama şu bir gerçek ki ülkemizde eğitime önem verilmiyor. Dershaneler boşa para harcanan yer gibi gösteriliyor. Kapatılmak istenmesi bile saçma.

Tr de okumadigim ve bu tur olaylara maruz kalmadigim icin ve sistemi konusunda bir fikrim olmadigi icin bir yorumum yok.

Okuyanlar daha iyi degerlendirecektir bu durumu. Ne desem yalan olur cunku tr de okumadim okumuyorum.

Nasrettin hoca demiyeli, "beni siz anlamazsiniz damdan dusen birini getirin ancak o anlar beni" der kendiside damdan dustugu icin.

Oncelikle öğrencileri dershaneye mecbur eden sistem yok edilmeli okul bittiğinde herkesin sınavı kazandıran bir sistem olmali

süre dolmuş ama konu hala gündemde ve sıcak olduğu için bir süre daha yoruma açık kalacaktır..

Fırsattan istifade ben de fikrimi söyleyim o zaman.

Bu şartlar altında (almak istenilenin verilemediği, kalitesiz ortam vs.) dershaneleri kapatmak tam bir saçmalık.

Dershaneler kapatılmalı mı evet kapatılmalı ama bu şartlar altında değil. Önce sen yeni okullar yap, okulları dershane statüsüne getir, öğrenci sayısını azalt, öğretmenleri işsiz bırakma; ondan sonra gel buyur kapat.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri