25.Haftanın konusu (Atatürk ve Din)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
---> 25.Haftanın konusu (Atatürk ve Din)

Konu biraz sapmış anlaşılan kısa zamanda toparlanırsa memnun olurum, yeşilcim üstteki cübbeli sözü konu sahibine yazılmış diye bir ifadesi var beyefendinin, konu sahibi ben olduguma göre sanırım bana yazmış neden böyle birşey yazdıgını anlamamakla beraber eger cübbe giyiyorsam ve giyeceksem bunu utanarak degil gururla yaparım...bu kadar söyleyip konu cübbeli, açık , kapalı insanlar kısmından çıkıp Mustafa Kemal Atatürk ve Din olarak toparlanırsa sevinirim...İlk sayfada belirtilen konuların dışına cıkılmadan sakin sakin kişisel tartışmaya dönüşülmeden tartışmayı becerebiliriz inşallah

Hayırlı geceler diliyorum herkese...

bende onu diyorum iste ablacim. her konuda cubbelileri araya sokuyorlar. bana demis yada dememis onemli degil.

konu ataturk ve din...

Atatürkün din hakkındaki görüşleri merak edilmesi boş olan görüşlerdir.
O neye inanıyor olursa olsun önemli olan bizim ona inanmamızdır.
Ufak bir yorum yapacak olursam;
Din ile sofuluğun birbirine karıştırılmaması gerektiğini vurguladığını düşünüyorum
Ve bu nedenden dolayı kendi döneminin ve bizim dönemimizin düşünme engelli insanları onu düşman kabul edecek kadar alt kademelere inmiştir.

Kısa ve öz ;
"‘Hangi şey ki akla mantığa toplum çıkarına uygundur;biliniz ki o dinimize de uygundur. Bir şey akıl ve mantığa milletin çıkarına İslam’ın çıkarına uygunsa kimseye sormayın." Mustafa Kemal ATATÜRK !

Konu biraz sapmış anlaşılan kısa zamanda toparlanırsa memnun olurum, yeşilcim üstteki cübbeli sözü konu sahibine yazılmış diye bir ifadesi var beyefendinin, konu sahibi ben olduguma göre sanırım bana yazmış neden böyle birşey yazdıgını anlamamakla beraber eger cübbe giyiyorsam ve giyeceksem bunu utanarak degil gururla yaparım...bu kadar söyleyip konu cübbeli, açık , kapalı insanlar kısmından çıkıp Mustafa Kemal Atatürk ve Din olarak toparlanırsa sevinirim...İlk sayfada belirtilen konuların dışına cıkılmadan sakin sakin kişisel tartışmaya dönüşülmeden tartışmayı becerebiliriz inşallah

Hayırlı geceler diliyorum herkese...
.

Merhaba. özür diliyerek bir açıklık getirmek istiyorum.aşağıda görüleceği gibi biz sadece rock soul arkadaşımızın fikrine katıldığımızı belirttik.Hayal hanıma veya yeşil 83 arkadaşımıza yönelik hiç bir şey yazmadım..Konu sahibi demekle Rock Soul arkadaşımızı kartetmek istemiştim.Burada bir yanlış anlaşılma olabilir,bunun için üzgünüm.Zaten görülebileceği gibi ondan alıntı yapılmıştır.Ve atatürkün kuranı kerimi türkçeye çevrilmesi için gösterdiği fedakarlıktır.Yazılan bu.Hiç kimseye yönelik bir yazı asla yazılmadı. Herkes imza koyuyor bende imzamı koydum bu da benim imzam.

"" Cübbe giymekle iyi bir müslüman olamazsınız.İyi bir müslüman olabilmek için aklınızı kullanmalısınız.Yoksa sizin yaptıklarınızıpapağanlar bile yapabiliyor."""

Yazı sadece bu.Bu bir fikirdir.Müslümanlığın kıyafetle ilgisinin olmadığını söylüyoruz.Şahsımıza aitt bir sözdür.Kim diyorsa bazı kıyafetler giyilince insan daha iyi müslüman oluyor buyursun konuşalım.Biz müslümanlığın akılla ilişkili olduğunu söylüyoruz. lütfen yazılanları doğru okuyalım.Kimsenin günahını almayalım.Saygılar.:106:

Alıntı:
Rock SouL´isimli üyeden Alıntı
Atatürk dinsiz değildi kendini Müslüman sanan bir çok kişiden daha çok Müslümandı aslında.Sadece onun karakter yapısında bir hedefe ilerlerken dini kullanarak birşeyleri elde etme ya da dini araç etme huyu yoktu olmamalı da zaten kimse de.Son derece realist bir insan ve gereken neyse onu yapan bi insan.

Bu konuyla ilgili Atatürk'ün uzun bir yazısı var ama hepsinin okunmayacağını düşündüğüm için bazı alıntılar yapıyorum;

"Halkın temiz saf duygularından yararlanarak milletin maneviyatına el uzatan kimseler ve onların izleyicileri ve taraftarları elbette ki birtakım cahillerden ibarettir. Bunlar Türk milleti için sorun oluşturacak durumların meydana gelmesinde daima etken olmuşlardır. Milletimizin önünde açılan kurtuluş ufuklarında devamlı yol almasına engel olmaya çalışanlar hep bu kurumlar ve bu kurumların mensupları olmuştur. Millete anlatmalıdır ki bunların millet bünyesinde yaptıkları tahribatı hissetmek lâzımdır."

"Milletimizin içinde gerçek din adamları din adamlarımız içinde de milletimizin hakkıyla iftihar edebileceği bilginlerimiz vardır. Fakat bunlara karşı hoca elbisesi altında gerçek ilimden uzak gereği kadar öğrenmemiş ilim yolunda gereği kadar ilerleyememiş hoca görünüşlü cahiller de vardır. Bunların ikisini birbirine karıştırmamalıyız."

"‘Hangi şey ki akla mantığa toplum çıkarına uygundur;
biliniz ki o dinimize de uygundur. Bir şey akıl ve mantığa
milletin çıkarına İslam’ın çıkarına uygunsa kimseye sormayın.
O şey dinîdir. Eğer bizim dinimiz akıl ve mantıkla uyuşan
bir din olmasaydı en mükemmel din olmazdı
en son din olmazdı.’"

bu da bizim cevabımız,Rock Soula yazılan.

evet dedikleriniz gerçeğin çok minik bir kısmı.
sadece önemli olduğu için küçük bir ilave yapmak istiyorum.Bu dinsiz dedikleri atatürkkendi öz parası ilene geliyorsa bu milletin başına dini bilmemekten geliyor diyerek kuranı kerimi türkçeye çevirttitrmişti.Parasını kendi cebinden ödeyerek.Mehmet akif türkçe mealini yazdı ama bir sene sonra bittiğinde atatürke bunun vebaline giremeyeceğini söyleyerekgörevi iade etti.atatürk ise devrin alimlerindenelmalılı hamdiye verdi görevi.o ise yapıp teslim etti.Birçok bildiğimiz kuran onun çevrisionun yazmış olduğu mealidir.Bilmeyenlerçeşitli beyanlarla günahını alıyorlar.atatürk kaç dil biliyordu bilen varmı?.Cephelerde kuranı kerimin orjinalini okuduğunu bilen varmı?.allah mekanını cennet eylesin.iftira edenleri ise bağışlasınçünkü bilselerdi ne yaptıklarını herhalde yapmazlardı.Saygılar. herkese.

Not-) Cübbe giymekle iyi bir müslüman olamazsınız.İyi bir müslüman olabilmek için aklınızı kullanmalısınız.Yoksa sizin yaptıklarınızıpapağanlar bile yapabiliyor.

Estf özürlük bir durum yok konu sahibi dediginiz için konuyu açan kişi olarak bana söylediginizi zannettim, yoksa elbetteki müslüman olmak demek giyimde kuşamda degil önce kalpte sonra akıldadır...Önce kalple inanmak dinimizde esastır gerisi sonradan geliyor zaten...durumu açıkladıgınız için teşekkür ederim

Estf özürlük bir durum yok konu sahibi dediginiz için konuyu açan kişi olarak bana söylediginizi zannettim, yoksa elbetteki müslüman olmak demek giyimde kuşamda degil önce kalpte sonra akıldadır...Önce kalple inanmak dinimizde esastır gerisi sonradan geliyor zaten...durumu açıkladıgınız için teşekkür ederim

Öncelikle davranışınız dikkat çekici.Ne olursa olsun insani tavırlardan uzaklaşmamak,nezaketten ve saygıdan vazgeçmemek güzel, ve olması gereken bir tavır. Bu nedenle teşekkür ediyorum.Ve bu tavır pek çok insan tarafından malesef bilinemiyor. Fark farkedilmektedir.
sizinde söylediğiniz gibi kıyafet,ambalaj hiçbir seyi değiştirmez.İçindeki bozuk,çürük ise,ambalajı ne olursa olsun bir önem teşkil etmez. Bir cahile profesör elbisesi giydirirseniz ne olur?.Cevap çok basit,profesör elbisesi giymiş bir cahil olur.Terside olur,bir alime bir cahil elbisesi giydirseniz ne olur,Tedbilikıyafet etmiş bir alim olur. Bendeniz,güzel insanları dürüst insanları,doğru duran insanları çok seviyorum. Doğru anlayan insanlara çok ihtiyacımız var. Saygılar.:2:

Not-) Cübbe giymekle iyi bir müslüman olamazsınız.İyi bir müslüman olabilmek için aklınızı kullanmalısınız.Yoksa sizin yaptıklarınızı,papağanlar bile yapabiliyor.

Konumuz son günlerini yaşıyor ekleme yapmak isteyen varsa acele etsin)

Atatürk'ün dine bakış açışı malesef Türk Milleti tarafından yeterince bilinmiyor düşüncesindeyim. Okumayı sevmeyen bir millet olduğumuz için, Kendini bilmez din sömürücüleri tarafından Atatürk hep yanlış şekillerde ifade ediliyor ve insanların kafası karıştırılıyor. İnsanların dini duyguları sömürülerek başka başka amaçlar uğruna insanlar kandırılıyor

Atamızın bize bıraktığı miraslardan biriside din ve laiklik konusudur.Atamızın din ile ilgili bir çok uğraşı olmuştur dinin içine sokulan batıl inançlar hurafeler aslı astarı olmayan yorumları görmüş bunları dinimizden temizlemek için çaba göstermiştir.

Dini inançlar yerine hurafeleri savunur hale gelen kapatılan tekke türbeve zaviyelerin kapatılma maksadıda budur.Bunlar yine dine destek olmacıyla yapılmış girişimlerdir.

Resim Anlatıyor Diyorum ..

87239.jpg

Son bir eklemede ben yapayım o zaman :)
Bir gün yolum Bitlis'e düşmüştü ...
Cuma namazını kılmak üzere gezerken Bitlis sokaklar'ında gözüme Atatürk Camii'si çarptı . Abdest alan dayılardan birine sordum neden ismi Atatürk Camii ?
Dayı; Atatürk , Erzurum kongresi öncesi ve sonrası bir süre Bitliste kalmış ve bu camii'de namazlarını kılmış , bu yüzden ismi koyulmuş.

Atatürk'ün dinini bilmeyenlere ve müslümanlığından şüphe duyanlara hitaben ;)

Son bir eklemede ben yapayım o zaman :)
Bir gün yolum Bitlis'e düşmüştü ...
Cuma namazını kılmak üzere gezerken Bitlis sokaklar'ında gözüme Atatürk Camii'si çarptı . Abdest alan dayılardan birine sordum neden ismi Atatürk Camii ?
Dayı; Atatürk , Erzurum kongresi öncesi ve sonrası bir süre Bitliste kalmış ve bu camii'de namazlarını kılmış , bu yüzden ismi koyulmuş.

Atatürk'ün dinini bilmeyenlere ve müslümanlığından şüphe duyanlara hitaben ;)

İşte bu kadar.Keşke diyeninsanlar atatürk kadar bilebilseledi dinlerini.İftira etmenin şirk olduğunu dahi bilmiyorlar tabii.Öğrenecekler ama öbür tarafta.Nerede derseniz,bilemeyiz belki cennetle, cehennemin ortak girişinde.Belkide kapıdan girdikten sonra.Ama bizim sizi alkışlamamız farz oldu.bravo

Not-) Cübbe giymekle iyi bir müslüman olamazsınız.İyi bir müslüman olabilmek için aklınızı kullanmalısınız.

İşte bu kadar.Keşke diyeninsanlar atatürk kadar bilebilseledi dinlerini.İftira etmenin şirk olduğunu dahi bilmiyorlar tabii.Öğrenecekler ama öbür tarafta.Nerede derseniz,bilemeyiz belki cennetle, cehennemin ortak girişinde.Belkide kapıdan girdikten sonra.Ama bizim sizi alkışlamamız farz oldu.bravo

Not-) Cübbe giymekle iyi bir müslüman olamazsınız.İyi bir müslüman olabilmek için aklınızı kullanmalısınız.

Eyvallah , dostum :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri