25.Haftanın konusu (Atatürk ve Din)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

'hayaL

Bayan Üye
25.Haftanın konusu (Atatürk ve Din)...
Sizce Mustafa Kemal Atatürk'ü islam dini ile bagdaştırmak dogru mu ? Yada islam düşmanı olarak göstermenin amacı nedir ? Atatürk'ün müslüman olup olmaması türkiye için yaptıgı şeyleri degersiz kılar mı ? Mustafa Kemal Atatürk'ün islama bakış açısı vs... bu konu hakkındaki yorumlarınızı saygı cercevesi içinde paylaşabilirsiniz....Şimdiden Teşekkürler

---> 25.Haftanın konusu (Atatürk ve Din)

ince bir konu olmak ile beraber duyarli arkadaslarimizin nezaketleri ile ortak bir payda da bulusulabilir kanisindayim..(bu arada cok iyi bir konu ustat)

ince bir konu olmak ile beraber duyarli arkadaslarimizin nezaketleri ile ortak bir payda da bulusulabilir kanisindayim..(bu arada cok iyi bir konu ustat)

Tartışmaya acık bir konu bencede,umarım kişisel tartışmaya dönmeden konuşabiliriz...Teşekkür ederim efem

benim dusuncem su...

ataturkcu olmak, din dusmani anlamina gelmedigi gibi, dinine bagli olmakta ataturk dusmani anlamina gelmez.

Ataturku dine baglamak alakasiz olur cunki hic kimseyi dine baglanmaz.

Ataturk dinine bagli yada degil onemli olan bu degil turkiye icin, turkiyeye faydalari ve zararlaridir onemli olan. Ataturkun dinine bagli olmamasi yada olmasi hic kimseyi ilgilendirmez ve dinine bagli olmamasi Turkiye icin yaptiklarini elbette anlamsiz degersiz kilmaz.

Dedigim gibi, hic kimse dinine bagli olmak zorunda degil. Onemli olan kimsenin kimsenin ozgurlugune karismiyor olmasi. Dinine bagli olan insanlarda ataturk dusmani olacak diye birsey yok.

ataturkle din bir alakasi yok, (burda dinsiz demek istemiyorum. Yani sadece ataturk degil hic kimsenin dinle alakasi yok cunki dini bir kisiye baglamak sacma olur). o yuzden karsilastirmak sacma olur. BIrisi, dindar diye sunlari sunlari yapti demek yada bu dinine bagli degil sunlari sunlari yapti diye ayirt etmek zaten bir ayrimciliktir.
insanlarin nekadar dinine bagli oldugu degil... genelleme yaparak dinli dinsiz diye ayirt etmeden. su insan bu davranislarinda dogru, su davranislarinda iyi degil kotu diye soylemek daha dogru.

ataturkun islama bakis acisini bilmiyorum...

siyasi olaylarla bağdastırılmazsa güzel bir konuya değinmşsn

Güzel bir konu ama çok da tehlikeli olabilecek bir konu.

Tek birşeyle cevap vermek istiyorum ;

AySKFjcCcAA3prE.jpg:large

ataturk dinsiz olsaydi
donemin sovyet ruyasi ile sosyalizmi benimserdi kanimca

ataturkun islama bakis acisini bilmiyorum...[/QUOTE' Alıntı:
Neden bilmiyorsunuz?. Günümüz imkanları çok geniş.Parmağınızın ucunda sadece bir düğme kadar uzaklıkta.ama bunu söyleyebilmeniz de güzel.Öğrenin,ama çeşitli kaynaklardan öğrenin.Tek kaynak herzaman doğru olmayabiliyor.Bir değerli peygamberimizin hayatını ,birde atatürkün hayatını iyice öğrenin..görün bakalım inanılmaz benzerlikleri.

Atatürk dinsizdi ya da dinine çok bağlı bir müslümandı . Bize ne yahu ? Çok mu ilgilendirir bizi . Çok fazla zekiydi , felaket bir siyasi kafası vardı , içinde bulunduğu dönemin koşullarına göre hareket etti .Atatürkün bir çok çeliskili tavrı olmuş olabilir , bunun sebebi ise büyük bir kesime hitap ediyor olmasıdır . Atatürk dinsiz diye taşlamalı ya da dinine bağlı dindar bir insandı diyerek alkışlara mı boğmalıyız . Herşeyden önde Atatürk çok büyük bir lider , bu ülkenin kurucusu , muhteşem bir zekaya sahip , bir deha. Türk milletinin başına gelebilecek en büyük ödül belkide . Onu kendi gözümüzde ilahlaştırıp , kendi düşüncelerimiz doğrultusunda belirli kalıplara sokmamak gerek yani sözün özü bizi ilgilendiren kısım Atatürk'ün bu millet için yaptıkları olmalıdır .

Neden bilmiyorsunuz?. Günümüz imkanları çok geniş.Parmağınızın ucunda sadece bir düğme kadar uzaklıkta.ama bunu söyleyebilmeniz de güzel.Öğrenin,ama çeşitli kaynaklardan öğrenin.Tek kaynak herzaman doğru olmayabiliyor.Bir değerli peygamberimizin hayatını ,birde atatürkün hayatını iyice öğrenin..görün bakalım inanılmaz benzerlikleri.

evet, bilmiyorum cunki bu beni ilgilendirmiyor. hatta hic kimsenin dinli yada dinsiz olmasi beni ilgilendirmiyor. beni ilgilendiren kismi, Turkiyeye nekadar faydali olup olmadiklari... beni ilgilendirmiyor cunki dinli yada dinsiz olmasiyla yargilamiyorum...

ama... wu-tang'in paylastigi resim uzerine soylenecek bir soz olmadigini dusunuyorum. kisa ve oz.... konuyu resmen acmis ve kapatmis...

cok begendim .

evet, bilmiyorum cunki bu beni ilgilendirmiyor. hatta hic kimsenin dinli yada dinsiz olmasi beni ilgilendirmiyor. beni ilgilendiren kismi, Turkiyeye nekadar faydali olup olmadiklari... beni ilgilendirmiyor cunki dinli yada dinsiz olmasiyla yargilamiyorum...

ama... wu-tang'in paylastigi resim uzerine soylenecek bir soz olmadigini dusunuyorum. kisa ve oz.... konuyu resmen acmis ve kapatmis...

cok begendim .

Peki bu sözlere karşı söylenecek birşey yok..atatürkle ilgilenmeyen neyle ilgilenir,bu da ayrı bir konu.

Peki bu sözlere karşı söylenecek birşey yok..atatürkle ilgilenmeyen neyle ilgilenir,bu da ayrı bir konu.

Dini ile ilgilenmiyorum yine baslamayalim. neyle ilgilendigim ayri konu evet konumuz farkli. soyledimlerimi kimse carptirmasin. baskasi diyince birsey yok ben diyince goze batiyor.

Atatürk dinsiz değildi, kendini Müslüman sanan bir çok kişiden daha çok Müslümandı aslında.Sadece onun karakter yapısında bir hedefe ilerlerken dini kullanarak birşeyleri elde etme ya da dini araç etme huyu yoktu, olmamalı da zaten kimse de.Son derece realist bir insan ve gereken neyse onu yapan bi insan.

Bu konuyla ilgili Atatürk'ün uzun bir yazısı var ama hepsinin okunmayacağını düşündüğüm için bazı alıntılar yapıyorum;

"Halkın temiz, saf duygularından yararlanarak milletin maneviyatına el uzatan kimseler ve onların izleyicileri ve taraftarları elbette ki birtakım cahillerden ibarettir. Bunlar Türk milleti için sorun oluşturacak durumların meydana gelmesinde daima etken olmuşlardır. Milletimizin önünde açılan kurtuluş ufuklarında devamlı yol almasına engel olmaya çalışanlar hep bu kurumlar ve bu kurumların mensupları olmuştur. Millete anlatmalıdır ki, bunların millet bünyesinde yaptıkları tahribatı hissetmek lâzımdır."

"Milletimizin içinde gerçek din adamları, din adamlarımız içinde de milletimizin hakkıyla iftihar edebileceği bilginlerimiz vardır. Fakat bunlara karşı hoca elbisesi altında gerçek ilimden uzak, gereği kadar öğrenmemiş, ilim yolunda gereği kadar ilerleyememiş hoca görünüşlü cahiller de vardır. Bunların ikisini birbirine karıştırmamalıyız."

"‘Hangi şey ki akla, mantığa, toplum çıkarına uygundur;
biliniz ki o dinimize de uygundur. Bir şey akıl ve mantığa,
milletin çıkarına, İslam’ın çıkarına uygunsa, kimseye sormayın.
O şey dinîdir. Eğer bizim dinimiz akıl ve mantıkla uyuşan
bir din olmasaydı, en mükemmel din olmazdı,
en son din olmazdı.’"

Atatürk dinsiz değildi, kendini Müslüman sanan bir çok kişiden daha çok Müslümandı aslında.Sadece onun karakter yapısında bir hedefe ilerlerken dini kullanarak birşeyleri elde etme ya da dini araç etme huyu yoktu, olmamalı da zaten kimse de.Son derece realist bir insan ve gereken neyse onu yapan bi insan.

Bu konuyla ilgili Atatürk'ün uzun bir yazısı var ama hepsinin okunmayacağını düşündüğüm için bazı alıntılar yapıyorum;

"Halkın temiz, saf duygularından yararlanarak milletin maneviyatına el uzatan kimseler ve onların izleyicileri ve taraftarları elbette ki birtakım cahillerden ibarettir. Bunlar Türk milleti için sorun oluşturacak durumların meydana gelmesinde daima etken olmuşlardır. Milletimizin önünde açılan kurtuluş ufuklarında devamlı yol almasına engel olmaya çalışanlar hep bu kurumlar ve bu kurumların mensupları olmuştur. Millete anlatmalıdır ki, bunların millet bünyesinde yaptıkları tahribatı hissetmek lâzımdır."

"Milletimizin içinde gerçek din adamları, din adamlarımız içinde de milletimizin hakkıyla iftihar edebileceği bilginlerimiz vardır. Fakat bunlara karşı hoca elbisesi altında gerçek ilimden uzak, gereği kadar öğrenmemiş, ilim yolunda gereği kadar ilerleyememiş hoca görünüşlü cahiller de vardır. Bunların ikisini birbirine karıştırmamalıyız."

"‘Hangi şey ki akla, mantığa, toplum çıkarına uygundur;
biliniz ki o dinimize de uygundur. Bir şey akıl ve mantığa,
milletin çıkarına, İslam’ın çıkarına uygunsa, kimseye sormayın.
O şey dinîdir. Eğer bizim dinimiz akıl ve mantıkla uyuşan
bir din olmasaydı, en mükemmel din olmazdı,
en son din olmazdı.’"

evet dedikleriniz gerçeğin çok minik bir kısmı.:36:
sadece önemli olduğu için küçük bir ilave yapmak istiyorum.Bu dinsiz dedikleri atatürk,kendi öz parası ile,ne geliyorsa bu milletin başına dini bilmemekten geliyor diyerek kuranı kerimi türkçeye çevirttitrmişti.Parasını kendi cebinden ödeyerek.Mehmet akif türkçe mealini yazdı ama bir sene sonra bittiğinde atatürke bunun vebaline giremeyeceğini söyleyerek,görevi iade etti.atatürk ise devrin alimlerinden,elmalılı hamdiye verdi görevi.o ise yapıp teslim etti.Birçok bildiğimiz kuran onun çevrisi,onun yazmış olduğu mealidir.Bilmeyenler,çeşitli beyanlarla günahını alıyorlar.atatürk kaç dil biliyordu bilen varmı?.Cephelerde kuranı kerimin orjinalini okuduğunu bilen varmı?.allah mekanını cennet eylesin.iftira edenleri ise bağışlasın,çünkü bilselerdi ne yaptıklarını ,herhalde yapmazlardı.Saygılar. herkese.:106::36:

Not-) Cübbe giymekle iyi bir müslüman olamazsınız.İyi bir müslüman olabilmek için aklınızı kullanmalısınız.Yoksa sizin yaptıklarınızı,papağanlar bile yapabiliyor.

Son düzenleme:

cuppelilerin maasini sizmi veriyorsunuz ki takmissiniz bir her orneklerde cuppe takmakla musluman olunmuyorbilmem ne....

herkes biliyor artik ne cuppe takmakla oluyor musluman olunur ne icki icen imandan cikar. gelip gidipayni yemegi isip isip onumuze koymaktn vazgecin. kabak tadi verdi.

cuppelilerin maasini sizmi veriyorsunuz ki takmissiniz bir her orneklerde cuppe takmakla musluman olunmuyorbilmem ne....

herkes biliyor artik ne cuppe takmakla oluyor musluman olunur ne icki icen imandan cikar. gelip gidipayni yemegi isip isip onumuze koymaktn vazgecin. kabak tadi verdi.

Pardon,yoksa siz cüppemi giyiyordunuz?. Neden kızdınız,anlayamadım.konu sahibine yazılmış bir yazıya neden kızdınız?.Yok diyorsanız ; fotoğraflarla belgelemek çok kolay.Hemde maaile.Yani yürüyemeyecek kadar miniklerden başlayarak ileriye doğru gidebilirsiniz.
ayrıca neresi yalan bu sözün.Giydir cüppeyi müslüman olmayan birine,ne oldu,müslüman olamadı değilmi. Lütfen fevri olmayın.Herşeyi üstünüze almayın. Alacaklar arasında siz yoksunuz emin olun.Teşekkür ediyorum.:106:

Pardon,yoksa siz cüppemi giyiyordunuz?. Neden kızdınız,anlayamadım.konu sahibine yazılmış bir yazıya neden kızdınız?.Yok diyorsanız ; fotoğraflarla belgelemek çok kolay.Hemde maaile.Yani yürüyemeyecek kadar miniklerden başlayarak ileriye doğru gidebilirsiniz.
ayrıca neresi yalan bu sözün.Giydir cüppeyi müslüman olmayan birine,ne oldu,müslüman olamadı değilmi. Lütfen fevri olmayın.Herşeyi üstünüze almayın. Alacaklar arasında siz yoksunuz emin olun.Teşekkür ediyorum.:106:

cubbeliyim evet, bir itirazin mi var?

neden illa konulari buraya tasima meraklisisiniz anlamiyorum. herseyde, her konuda hatta turkiyede bir su borusu patlasa konuyu dindar, yada cubbeliye tasiyacak kapasitedesiniz.
konu cubbe mi? ataturk ve din mi?
ben uzerime alindigimdan yazmiyorum. sinir oluyorum artik, cubbelki ezberidir gidiyor yada kapali, sacli sakalli ama her halti yiyor, cubbeli ama musluman miki
kardesim herkese ne kimin nekadar musluman oldugu?
bir aciga on yargili yaklasilmasina nekadar kiziyorsam bunlarada on yargili yaklasmaniza kiziyorum oldumu? her cubbeli sahtekar olacak diye bir kaydede yok.

cubbe cubbe cubbe, baska birsey bilmezmisiniz, yazip yazipta sonra sakin ol bilmem ne demeyin bunlari ben zaten sakin sakin yaziyorum.
yani ki sozde anlayisli, olgun, ilimli, iyi niyetli yorum yaptiginizi gosteriyorsunuz oyle yazarak... :)
samimi gelmiyor bana kusura bakma.

konu ataturk ve din.... cubelli yada mini etekli degil siyaset hic degil...

midem bulaniyor artik bu cumleleri okumaktan. her konuda ayni terane...
sonrada yesil agresif yesil her tartismada, insani cileden cikariyorlar sonrada tartisiyor fevri bilmem ne...

bunlari birak, konuya gel konuyla ilgili seyler yaz, bunlar degil konu.

cubbeliyim evet, bir itirazin mi var?

neden illa konulari buraya tasima meraklisisiniz anlamiyorum. herseyde, her konuda hatta turkiyede bir su borusu patlasa konuyu dindar, yada cubbeliye tasiyacak kapasitedesiniz.
konu cubbe mi? ataturk ve din mi?
ben uzerime alindigimdan yazmiyorum. sinir oluyorum artik, cubbelki ezberidir gidiyor yada kapali, sacli sakalli ama her halti yiyor, cubbeli ama musluman miki
kardesim herkese ne kimin nekadar musluman oldugu?
bir aciga on yargili yaklasilmasina nekadar kiziyorsam bunlarada on yargili yaklasmaniza kiziyorum oldumu? her cubbeli sahtekar olacak diye bir kaydede yok.

cubbe cubbe cubbe, baska birsey bilmezmisiniz, yazip yazipta sonra sakin ol bilmem ne demeyin bunlari ben zaten sakin sakin yaziyorum.
yani ki sozde anlayisli, olgun, ilimli, iyi niyetli yorum yaptiginizi gosteriyorsunuz oyle yazarak... :)
samimi gelmiyor bana kusura bakma.

konu ataturk ve din.... cubelli yada mini etekli degil siyaset hic degil...

midem bulaniyor artik bu cumleleri okumaktan. her konuda ayni terane...
sonrada yesil agresif yesil her tartismada, insani cileden cikariyorlar sonrada tartisiyor fevri bilmem ne...

bunlari birak, konuya gel konuyla ilgili seyler yaz, bunlar degil konu.

İnsaf yahu,sadece bir cümle.Herkes benim imzam diye imza bölümüne onun bunun fikrini,düşüncelerini yazar kimseden tık çıkmaz,sizden bile.Bu benim fikrim benim düşüncem.Kıyafetle dinin veya bilginin artmayacağını veya eksilmeyeceğini söylemişiz.Yani inancın kıyafetle bir ilişkisinin olmadığını söylüyoruz sadece.Tek bir cümle.Kimseyi incitmeyen,yaralamayan cümle.
Her nedense siz zıpladınız.Neden,n,ç,n bilemedik.O cümlenin konu ile ilgisi yok.Bende imzamı böyle yazıyorum. olamaz mı?.Ama toplum içinde,daha nazik,daha pozitif bir tavır,sizin gibi güzel bir hanıma yakışacaktır eminim.
Evet istemeden olmuştur.Bir anda kaleminizden dökülmüştür. Bazen olabilir böyle ufak kazalar.Zararı yok üzülmeyin.Saygılar.

Not-) Cübbe giymekle iyi bir müslüman olamazsınız.İyi bir müslüman olabilmek için aklınızı kullanmalısınız.Yoksa sizin yaptıklarınızıpapağanlar bile yapabiliyor.

Son düzenleme:

anlamiyorsun, anltamiyorum yada

surekli ayni ornek okumaktan midem bulaniyor.
yok ,kapali ama sunu bunu yapiyor. yok soyle ama bunu bunu yapiyor..
kiyafetle illa din olmaz elbet biliyoruz. bas ortmeyle illa dinine bagli demek degil, cubbe giymeklede ama ikide birde ornek olarak gosterilmesinden gina geldi bana...
bazi cubbelilerde gercektende dinine bagli olanlarda var...

niye hep bir kiyaslama..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri