22.Haftanın konusu ( insanların kendilerini öldürme hakkı olmalı mı )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

'hayaL

Bayan Üye
22.Haftanın konusu insanların kendilerini öldürme hakkı olmalı mı ?

Aslında aklımda başka bir konu vardı ama biryerde bu tartışmaya şahit olunca bu hafta bunun hakkında fikirlerinizi almak istedim

İnsanlar yaşamak istemedikleri zaman kendilerini öldürme hakkına sahip olmalı mı?
İnsanlar belirli kurallar dahilinde, mesela yıllarca yataga baglı kalma, yada çok kötü durumda olma gibi durumlarda kendi ölümlerini isteme gibi bir hak talep edebilir mi ? bu hak olmalı mı sizce?
Fikirlerinizi bu konuda paylaşabilirsiniz

---> 22.Haftanın konusu ( insanların kendilerini öldürme hakkı olmalı mı )

Ben ilk önce kendi fikrimi söyleyeyim, bu insanın kişisel hakkı gibi görünsede böyle birşey olmamalı...Cünkü depresyon gibi durumlarda insanlar an'lık kararlar vererek hayatlarını sonlandırmak isteyebilir buda büyük bir karmaşaya yol açar...Kaldı ki insan nasıl dogarken kendi istegilye dogmuyorsa Allah onu var ediyorsa ölürkende aynı şekilde olmalı

Bize sunulan can emanettir oda emanete ihanet etmek olur.Bir insanın kendi canına bir şekilde son vermesi demek başka bir insanın canına kıymak gibi aynı dengededir.

Aslında ben inançlarımdan dolayı böyle düşünüyorum ama amaa aklıma da bir takım sorular takılmıyor değil.

İnsan dünyaya gelirken kendi seçimleriyle gelmiyor öyle değilmi ? işte bu sorunun altında daha bir çok soru var...

Bize sunulan can emanettir oda emanete ihanet etmek olur.Bir insanın kendi canına bir şekilde son vermesi demek başka bir insanın canına kıymak gibi aynı dengededir.

Aslında ben inançlarımdan dolayı böyle düşünüyorum ama amaa aklıma da bir takım sorular takılmıyor değil.

İnsan dünyaya gelirken kendi seçimleriyle gelmiyor öyle değilmi ? işte bu sorunun altında daha bir çok soru var...

Evet kendimiz dogmak istedgimiz için dogmuyoruz, istedigimiz zaman dogmuyoruz o zaman istedigimiz zaman hayatımızdan vazgecemeyiz öyle değil mi

Evet kendimiz dogmak istedgimiz için dogmuyoruz, istedigimiz zaman dogmuyoruz o zaman istedigimiz zaman hayatımızdan vazgecemeyiz öyle değil mi

Kesinlikle öyle zaten insanlar sınanma şekilleri farklı şimdi konunun içindede hasta yatağında acı çekenlerden de bahsediyoruz oda bir sınanmadır. Bize canı kim verdiyse o alacak.

Kesinlikle öyle zaten insanlar sınanma şekilleri farklı şimdi konunun içindede hasta yatağında acı çekenlerden de bahsediyoruz oda bir sınanmadır. Bize canı kim verdiyse o alacak.

Evet bu dini açıdan böyle ona şüphe yok, ama bazen insanlar hayatlarının kendilerine ait oldugunu düşünerek bu hakkı kendilerinde istiyorlar

Gerçektende Çok Güzel Bir Konuya Değinmişsin Arkadaşım , Tebrik Ederim. +
Bence Olmamalı [MENTION=150695]'hayaL[/MENTION] Arkadaşımın Dediği Gibi Depresyon Durumlarında İnsanlar Anlık Kararlar Veriyorlar Bilinçsiz Bir Hal Alıyorlar Kısa Bir Süreliğine Beden Ruhtan Çıkıyor Ruhta Bedenden Çıkıyor Diyebilirim Karışıklık Oldu Biraz =)) Kısacası İnsanların Kendisini Öldürme Gibi Hakkı Çabası Olmaması Lazım.

Hm..

Bedenimiz diye hitap etsekte, o bizim bedenimiz değildir.
Bizim ruhumuz bedenimizde bir kiracı.
Bakan göz, duyan kulak, dokunan el, bize ait değil.

Allah, bizlere emanet verdi ve bir gün geri alırım dedi.
Bizler vaktinden önce geri veremeyiz.

Soruya gelince, insanların kendini öldürme gibi bir hakkı yoktur, zirâ Allah kullarına bunu yasaklamış ve günah saymıştır.
Böyle bir hak, söz konusu dahi olamaz, olmamalı.

Not: Soruya inancımı ele alarak cevap verdim.

Gerçektende Çok Güzel Bir Konuya Değinmişsin Arkadaşım , Tebrik Ederim. +
Bence Olmamalı [MENTION=150695]'hayaL[/MENTION] Arkadaşımın Dediği Gibi Depresyon Durumlarında İnsanlar Anlık Kararlar Veriyorlar Bilinçsiz Bir Hal Alıyorlar Kısa Bir Süreliğine Beden Ruhtan Çıkıyor Ruhta Bedenden Çıkıyor Diyebilirim Karışıklık Oldu Biraz =)) Kısacası İnsanların Kendisini Öldürme Gibi Hakkı Çabası Olmaması Lazım.
ben Teşekkür ederim ablası yorumun için,aynı fikirdeyiz)
Hm..

Bedenimiz diye hitap etsekte, o bizim bedenimiz değildir.
Bizim ruhumuz bedenimizde bir kiracı.
Bakan göz, duyan kulak, dokunan el, bize ait değil.

Allah, bizlere emanet verdi ve bir gün geri alırım dedi.
Bizler vaktinden önce geri veremeyiz.

Soruya gelince, insanların kendini öldürme gibi bir hakkı yoktur, zirâ Allah kullarına bunu yasaklamış ve günah saymıştır.
Böyle bir hak, söz konusu dahi olamaz, olmamalı.

Not: Soruya inancımı ele alarak cevap verdim.

Teşekkür ederim yorumun için, bende inanclarımı ele alarak yorum yaptım ama çok nadir durumlarda acaba öyle bir hak olmalı mı diye düşünüyorum bazen, ötenazi hakkı özellikle yıllarca sadece nefes alabilen insanlar için hastalar için acaba olmalı mı diyorum

Dine vurmasak olmaz zaten .

Beden benim bedenim ve tum hKlari bana aiittir. İster yasl olsun ister olmasin .
Ben istedigim zaman kendimi oldurmeye hakkim var.

Bir gun yatalak olup baskasina muhtac olmaktansa kendimi oldurmek daha iyidir.

Teşekkür ederim yorumun için, bende inanclarımı ele alarak yorum yaptım ama çok nadir durumlarda acaba öyle bir hak olmalı mı diye düşünüyorum bazen, ötenazi hakkı özellikle yıllarca sadece nefes alabilen insanlar için hastalar için acaba olmalı mı diyorum

Ama'sını düşünme bence, olmamalı.
İnsanlar bu dünyaya sadece iyi günlerini yaşamaya gelmedi ki?
Sınanıyoruz.
Bazen hastalıkla, bazen en yakınımızın kaybıyla, bazen daha büyük sancılarla.
Eğer insanların böyle bir hakkı olursa, Allah'ın sınayabilme hakkı nasıl kalabilir? :)
Evet, acı çekmek çok zor, hastalıklarla başa çıkmak, başkalarını muhtaç olmak hepsinden kötü.
Ama önemli olan bu halde bile şükretmektir, ki Allah bizden bunu bekler.

Peygamber efendimiz bile (s.a.v.) evlatlarının acısını görmüş, böyle sınanmış.
Allah bizlere ne çekersek çekelim, kendi canımıza zarar vermeyi yasaklamış ve en büyük günahlardan da biri saymıştır.

Ama'sını düşünme bence, olmamalı.
İnsanlar bu dünyaya sadece iyi günlerini yaşamaya gelmedi ki?
Sınanıyoruz.
Bazen hastalıkla, bazen en yakınımızın kaybıyla, bazen daha büyük sancılarla.
Eğer insanların böyle bir hakkı olursa, Allah'ın sınayabilme hakkı nasıl kalabilir? :)
Evet, acı çekmek çok zor, hastalıklarla başa çıkmak, başkalarını muhtaç olmak hepsinden kötü.
Ama önemli olan bu halde bile şükretmektir, ki Allah bizden bunu bekler.

Peygamber efendimiz bile (s.a.v.) evlatlarının acısını görmüş, böyle sınanmış.
Allah bizlere ne çekersek çekelim, kendi canımıza zarar vermeyi yasaklamış ve en büyük günahlardan da biri saymıştır.

Evet kendi adıma böyle birşey zaten düşünmem ben, sonucta emanet Can...Emanete en güzel şekilde bakmak ve zamanı gelince onu sahibine teslim etmek en dogrusu ve en güzeli

Dine vurmasak olmaz zaten .

Beden benim bedenim ve tum hKlari bana aiittir. İster yasl olsun ister olmasin .
Ben istedigim zaman kendimi oldurmeye hakkim var.

Bir gun yatalak olup baskasina muhtac olmaktansa kendimi oldurmek daha iyidir.

Elbette dine vurmasak olmaz, insanların inancları herşeyden önce gelir o yüzden ilk önce inanclarını ele alarak yorum yapıyorlar bundan neden rahatsız oluyorsun anlamıyorum...

Elbette dine vurmasak olmaz, insanların inancları herşeyden önce gelir o yüzden ilk önce inanclarını ele alarak yorum yapıyorlar bundan neden rahatsız oluyorsun anlamıyorum...

belkide sizler kadar dinar olmadığım içindir.

belkide sizler kadar dinar olmadığım içindir.

Size dindar olup - olmadığınızı sormadı ki bu ne gerginlik?
Ayrıca inançlarınızı merak ettiğini de hiç sanmıyorum.
Sadece size "onlar inançlarını ele alarak yorum yapıyorlar neden rahatsız oluyorsunuz?" diye sordu.
Yani işin özü; yorumumuzu beğenmek zorunda değilsin, ama tartışma kurallarına göre saygı göstermek zorundasın.

Ben her konuyu dine yorumlarım, bu da benim seçimim ve beni ilgilendirir.
Küçümsemek size düşmez.

Size dindar olup - olmadığınızı sormadı ki bu ne gerginlik?
Ayrıca inançlarınızı merak ettiğini de hiç sanmıyorum.
Sadece size "onlar inançlarını ele alarak yorum yapıyorlar neden rahatsız oluyorsunuz?" diye sordu.
Yani işin özü; yorumumuzu beğenmek zorunda değilsin, ama tartışma kurallarına göre saygı göstermek zorundasın.

Ben her konuyu dine yorumlarım, bu da benim seçimim ve beni ilgilendirir.
Küçümsemek size düşmez.

küçümsemek isteseydim daha farklı yöntemler kulanırdım ve bundan çekinmezdim.

orada iyi okusaydın neden rahatsyz oluyorsun ki demiş.

bende gerekçemi beyan ettim. ve sende sayygı duymalısın.

küçümsemek isteseydim daha farklı yöntemler kulanırdım ve bundan çekinmezdim.

orada iyi okusaydın neden rahatsyz oluyorsun ki demiş.

bende gerekçemi beyan ettim. ve sende sayygı duymalısın.

Sizin aynı başlıktaki mesajınızda "Dine vurmasak olmaz zaten" demeniz bizleri küçümsemek değil mi yani?
Ben okuduğumu çok iyi anladım, size onların dine vurmasından neden rahatsız olduğunuzu sordu sadece.
Saygı tek hükümlü değildir, karşılıklı olur.
Benim gibi düşünmeyebilirsiniz, ben saygı duyuyorum.
Aynı saygıyı sizden de bekliyorum.

Sizin aynı başlıktaki mesajınızda "Dine vurmasak olmaz zaten" demeniz bizleri küçümsemek değil mi yani?
Ben okuduğumu çok iyi anladım, size onların dine vurmasından neden rahatsız olduğunuzu sordu sadece.
Saygı tek hükümlü değildir, karşılıklı olur.
Benim gibi düşünmeyebilirsiniz, ben saygı duyuyorum.
Aynı saygıyı sizden de bekliyorum.

iyimisin?
saygı duymasam daha ağır itamlarda bulunurdum.
yyeni olduğunuz için bunu bilmemeniz doğal.
ne zamn şu tartışma konularına girsem her şey dine vurulup çözülmeye çalışıldığı için dedim o lafı.

iyimisin?
saygı duymasam daha ağır itamlarda bulunurdum.
yyeni olduğunuz için bunu bilmemeniz doğal.
ne zamn şu tartışma konularına girsem her şey dine vurulup çözülmeye çalışıldığı için dedim o lafı.

Gayeeet iyiyim.
İşte tam da burda, onların kendi yorumlayış biçimi olduğunu savunuyorum..
Her neyse, konuyu yeterince ikili muhabbet haline dönüştürdük.
Keyifli forumlar.

الاختناق يقتل نفسه واحد، سوف نغرق إلى الجحيم. وسيتم ضرب شخص ما قتل نفسه، الى الجحيم

"Kendini boğarak öldüren kimse, Cehennem için boğmuş olur. Kendini vuran kimse, Cehennem için vurmuş olur."...........(Buhârî, Cenâiz 84)

Kur'an-ı Kerim de bile geçiyor. Allah' ın varlığını bilen insan intiharı düşünmez bile..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri