Wing tsun - wing chun.

Asi Ruh

Kayıtlı Üye
1950'li ve 60'lı yıllardan birbirlerine rakip Kung-fu stilleri ve aileleri arasında düzenlenen meydan okuma dövüşlerinde Wing Chun ailesini tahrik etmek maksadıyla bazıları ,sistemle dalga geçerek WC -tuvalet yumruğu- yakıştırması yaparlar.Sistemin yenilmez dövüşçüsü Wong Shun Leung buna cevaben yazılışı Ving Tsun( Victory fist-zafer yumruğu) olarak değiştirmeyi önerir ve bu Yip Man tarafından kabul edilir.Bunun dışında karşılaşabileceğiniz yazılışlar farklı hocaların kendilerine ait wing chun yorumlarını işaret etmek ve kolayca tanınıp ayırt edilmek için geliştirdikleri yöntemlerdir
Wing Chun nedir ve kimler içindir?

Wong Shun Leung Ving Tsun metodu :basit ,direkt ve etkili ,bilimsel prensipler üzerine inşa edilmiş bir savaş becerisi sistemidir.
Sistem diğer stillerden daha basit ve uygulanabilir yapıdadır.Aşırı esneklik ve güç gerektirmez.Sistem teknikleri ve gelenekleri arasında ,objelere ve öğretmene tapınma derecesinde saygı, bağırıp çağırmalar,tuğla -taş-tahta vb. kırmalar, yüksek tekmeler ,uçan tekmeler,döner tekmeler,hoplamalar,zıplamalar,havada taklalar atmalar ve bunlar gibi gerçek dünyada yeri olmayan unsurlar barınmaz.

Ahlaki ve sıhhi problemleri olmayan,zeki,dürüst ve iyi insanlar; ''Bir gün ,bir şekilde dövüşmem gerekebilir ve dövüşmeyi öğrenmek istiyorum diye düşündüklerinde'' veya fiziki bir aktiviteyle hem bedensel hem ruhsal gelişim ve rahatlama arzu ettiklerinde pazarlama ve ticari kaygısı hiçbir zaman olmayan Wong Shun Leung Ving Tsun metodunu öğrenebilirler.
Eğitim esnasında öğrencilerin bireysel yeteneğine ve kabiliyetine göre farklı yaklaşılır.Herkese aynı prensipler ve teknikler gösterilirken yaş,amaç ve fiziki kapasite değişkenleri, öğrencilerin gelişimi açısından ve sınıfın ortak çıkarı doğrultusunda bireylere farklı davranılmasını şart koşar.

WING CHUN NE DEĞİLDİR

Wing Chun bir savunma sanatı değildir:

'' Savunma sanatı kavramı bir yanılsamadır.Savunma sanatı öğretiyorum diyen herkes aynaya bir kez daha bakmalıdır.Nasıl 38'lik bir tabanca ya da nükleer füze ölümcül birer silahlarsa ,wing chun da rakibi,düşmanı etkisiz hale getirmek için koyu bir pelerinin altında gizlenmiş bir hançer gibi ölümcül bir silahtır.''

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri