Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz,Oruca Niyet Etmek, Oruç Açarken Okunan Dua

'Gülümse

:D
Prenses
rucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz,Oruca Niyet Etmek, Oruç Açarken Okunan Dua

Oruç, ikinci fecirden (imsak vakti) başlayarak güneşin batışına kadar yemekten, içmekten kendini alıkoymak demektir

Ramazan orucu, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Medine'ye hicretinden bir buçuk sene sonra Şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır "Oruç, sizden öncekilere olduğu gibi size de farz kılındı" (Bakara, 2/183) ayet-i kerimesi bunu emretmektedir

Oruca nasıl niyet etmek gerek

Herhangi bir oruca kalp ile niyet etmek yeterlidir Oruç için sahura kalkmak da başlı başına bir niyettir Bu niyetin dil ile ifade edilmesi daha güzel olur Oruç tutmak isteyen bir insan, kuşluk vaktine kadar mutlaka niyet etmelidir O vakte kadar oruca engel herhangi bir davranışta bulunmaması şarttır

Ramazan'ın her günü için ayrıca bir niyet gereklidir Çünkü araya geceler girmektedir Ayrıca her günün orucu başlı başına bir ibadettir Bunun içindir ki bir günün orucundaki bozukluk, diğer günün orucuna zarar vermez

Bunlara dikkat edilirse oruç daha güzel olur

Oruç tutacak kimse sahura kalkmalı ve evinde Ramazan atmosferinin oluşmasına gayret göstermelidir

Akşam ezanı okunur okunmaz oruç açılmalıdır Akşam namazının ise oruç açıldıktan hemen sonra kılınması ve ardından yemeğe geçilmesi tavsiye edilen bir uygulamadır

İftara mutlaka bir dua ile başlanmalıdır "Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum, Sana iman ettim, Sana sığındım ve Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım Ramazan ayının yarınki günü de oruç tutmaya niyet ettim

Ne olur benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla" şeklinde olan Peygamberimiz'in iftar duası okunmalıdır

Oruç mümkünse hurmayla açılmalıdır
Mutlaka teravih namazı kılınmalı, mümkünse her akşam başka bir camiye gidilmelidir

Orucu sadece midemize değil, başta dilimiz olmak üzere bütün bedenimize tutturmak gerekir Kötü söz konuşmaktan, dinlemekten, kötü şeylere bakmaktan ve kötü işlerle meşgul olmaktan uzak durulmalıdır

---> Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz,Oruca Niyet Etmek, Oruç Açarken Okunan Dua

Güncel.

---> Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz,Oruca Niyet Etmek, Oruç Açarken Okunan Dua

emegine saglıuk bilgilendirdigin icin

Sahura kalkmak kesinlikle önemli.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri