Hz şems ve hz mevlana

Esradeniz

Bayan Üye
Hz. Mevlana - Hz. Şems

herkes bir şeyler söylemiştir. Belki günümüzde anlaşılır tarafı yoktur ama o dönem için anlaşılır tarafı vardı.

1244 yılında Konya’ya gelen Şemseddin Tebrîzî adlı bir zat, onun ilimle dolu dünyasında “aşk” ile yepyeni ufuklar açtı.

Bu iki ilâhî âşık, bir müddet yalnızca bir köşeye çekilerek kendilerini tamamen Hakk’a verdiler. Günlerce, gecelerce sohbetlere daldılar. Birbirlerinde kendilerini ve Yüce Allah’ın eşsiz güzelliklerinin tecellîlerini gördüler. Buluştuklarında Hz.Mevlânâ 38, Hz.Şems 60 yaşlarında idiler.

Artık Mevlânâ bütün zamanını Şems ile sohbete ayırıyordu. Bu ilâhî aşkı idrâk etmekten âciz olanlar, Hz.Mevlânâ’nın Şems’e olan ilgisini kıskanarak, ileri geri konuşmaya başladılar. Bu sözleri duyan Şems üzüldü ve 1246 yılında Konya’yı terk edip Şam’a gitti.

Şems gidince Hz.Mevlânâ derin üzüntülere boğuldu. Şems’i tedirgin ederek uzaklaşmasına neden olanlar da Mevlânâ’nın bu hâli karşısında pişmân oldular.

Hz.Mevlânâ bir mektup yazarak oğlu Sultan Veled’in de bulunduğu bir kâfileyi Şam’a gönderdi. Şems mektubu okudu ve Hz.Mevlânâ’nın dâvetini geri çevirmeyerek 1247 yılında Konya’ ya döndü.

Şems’in dönmesine herkes sevindi. Hz.Mevlânâ artık gülüyor, ziyâfetler veriyor, sema’ meclisleri düzenliyordu. Şems’le sohbet günlere ve gecelere sığmıyordu.

Fakat bu huzurlu günler uzun sürmedi. Dedikodular, çirkin sözler ve iftiralar yeniden başladı.

1247-1248 yılında Şems aniden kayboldu. Onu bir daha ne gören, ne de izini bulan olmadı.

Hz.Mevlânâ, Şems’i çok aradı. Ayrılığın büyük acısıyla şiirler söyledi, gözyaşları döktü. İki kere Şam’a gittiyse de izine rastlayamadı. Şems’in bedenî varlığını bulamayan Hz.Mevlânâ, onu mânâ yönünden kendinde buldu ve aramaktan vazgeçti. Bir şiirinde şöyle der:

Beden bakımından ondan ayrıyım ama, bedensiz ve cansız ikimiz de bir nûruz.
Ey arayan kişi! İster onu gör, ister beni. Ben O’yum, O da ben.

“Bir sabah olan oldu, Şems yoktu… Celalettin dostunun gidişiyle adeta yıkıldı… Büyük ıstıraplar içinde dosta onlarca beyit, şiir ve rubai yazdı. İlahi aşkının ilk kıvılcımını başlatan biricik dostu Şems artık yoktu. Büyük acı, üzüntü ve keder vardı… ”

Ekli dosyalar

• mevlana (1).jpg
    mevlana (1).jpg
    12.9 KB · Görüntüleme: 1
---> Hz şems ve hz mevlana

ETME_

Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme
Başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme

Sen yadeller dünyasında ne arıyorsun yabancı
Hangi hasta gönüllüyü kasdediyorsun etme

Çalma bizi bizden bizi gitme o ellere doğru
Çalınmış başkalarına nazar ediyorsun etme

Ey ay felek harab olmuş alt üst olmuş senin için
Bizi öyle harab öyle alt üst ediyorsun etme

Ey makamı var ve yokun üzerinde olan kişi
Sen varlık sahasını öyle terk ediyorsun etme

Sen yüz çevirecek olsan ay kapkara olur gamdan
Ayın da evini yıkmayı kastediyorsun etme

Bizim dudağımız kurur sen kuruyacak olsan
Gözlerimizi öyle yaş dolu ediyorsun etme

Aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer
Aşka öyleyse ne diye hayret ediyorsun etme

Ey cennetin cehennemin elinde olduğu kişi
Bize cenneti öyle cehennem ediyorsun etme

Şekerliğinin içinde zehir zarar vermez bize
O zehiri o şekerle sen bir ediyorsun etme

Bizi sevindiriyorsun huzurumuz kaçar öyle
Huzurumu bozuyorsun sen mavediyorsun etme

Harama bulaşan gözüm güzelliğinin hırsızı
Ey hırsızlığa da değen hırsızlık ediyorsun etme

İsyan et ey arkadaşım söz söyleyecek an değil
Aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun etme.

Ayrılıktan parçalanmış bir yürek,İsterim ben derdimi dökmem gerek..Şayet biraz a...yrılsa can,Öyle bekler vuslata ersin zaman...

Ağladım her yerde hep ah eyledim,Gördüğüm her kul için dostum dedim,Herkesin zannında dost oldum.Ama...Kimse talip olmadı esrarıma.

Ney sesi tekmil oldu ateş,Hem yok olsun kimde yoksa bu ateş!Vakt-erip mevsim geçer,solmuş gülün...Derdi ok feryadı çıkmaz bülbülün.

Ney zehir,hem panzehir,Ah nerede var böyle bir dost ,böyle bir özlemli yar?Kanlı yoldan ney sunar hep arzuhal...Hem verir Mecnun'un aşkından misal.

Sırf keder,gam gitti kaç gün,kaç gece?Geçti yanlışlarla günler öylece.Ey oğul hür olmalı bahtın senin?Hep gümüş,altın mıdır ahdin senin?Tut ki deryayı boşalttın testiye,Kısmetinden fazla olmaz bil,niye?

Dost dilin şavkınca bulsaydım visal,Ah ne sırlar anlatırdım,ney misal.Maşukun sırrıyla aşık örtülü,Sağ olan maşuktur,Aşık bir ölü.

Vermedikçe sevgili etrafa nur,Çevrenin idraki elbet yok olur.Kim ki aşka meyli yokturVah ona!Kuş misal vermez kanatAllah, ona.

HZ. MEVLANA

Sen benim hüzün yanımsın. Bakışına hasret kaldığım, sesine özlemle bağlandığımsın. Özlemim, hasretim, bakmaya doyamadığımsın. Bahtıma doğanımsın. Olmazsa olmazsımsın. Nefretim, öfkem, kinim, sevincim, umudum, düşüm, rüyam, hayalim ama en çok ağlatan, en çok da kanatansın… Sen tarifi imkansız aşkımsın. Cansın… Candasın…

Hiç gereği yokken hayatına giren insanlar..
Hiç gereği yokken karşına çıkarlar..
Hiç gereği yokken gününü haftanı ayını belkide yıllarını alırlar..
Hiç gereği yokken gece-gündüz aklından geçen her düşünceye bulaşırlar..
Hiç gereği yokken seni istemediğin kadar mutlu ederler..
Sonra Hiç gereği yokken hayatından çıkıp giderler..

“Anladım ki meğer gerçek dost aşk Mevlaymış...
Ne beni unuttu nede bırakdı....”

- Şems-i Tebrizi

Güzel konu teşekkürler :)

Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme
Başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme

Sen yadeller dünyasında ne arıyorsun yabancı
Hangi hasta gönüllüyü kasdediyorsun etme

kitabını okuyorum bu konunun...Tebrizli Şems'in hayatı, Mevlana ile karşılaşması , konuştukları vs herşey...çok güzel, aklıma takılan pek çok şeyin cevabı var bu konuda tevafuk olmuş...bu nasıl aşktır diye merak edenlerin okumasını tavsiye ederim...kolay kolay anlaşalımayan biri Şems...gerçek adı Muhammed...gerçek bir ilim denizi ve Mevlana o zamanlar Celaleddin diye bilinirken Mevlanayı bugunki Mevlana yapan ilahi aşka ulaştıran kişi Tebrizli Şems...konunun devamını bekliyorum Teşekürler +

Günün adamı olmaya çalışma, Hakikatın adamı olmaya çalış! Çünkü gün değişir Hakikat değişmez..

- Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

Mutluyum ! Çünkü; yol yakınken dönüşlerim var. Huzuruma şaşırmayın. Çünkü yarı yolda duranlardan koşar adım gitmişliğim var. Kızmayın aşktan caymışlığıma..Benim karşıdan tanımama gibi bir özrüm var. Gelsin hayat bildiği gibi, Elinde ne varsa hayata dair.. Ötesi hiç birşey ya da vesair... Hani demiş ya şair,''Mutluluğu sende bulan senindir'' Gerisi MİSAFİR !

MEVLANA

Denizi gören göz başka,köpüğü gören göz başka.Köpüğü bırak da denizin gözüyle bak sen.
Köpükler, gece gündüz denizden meydana gelir, onları deniz harekete getirir. Fakat sen ne şaşılacak şey, köpüğü görüyorsun da denizi göremiyorsun!
Biz, gemilere benziyoruz. Aydın denizin içindeyiz de gözlerimiz görmüyor, birbirimize çarpıp duruyoruz.
Ey ten gemisine binmiş, uykuya dalmış adam, denizi gördün ama asıl denizin denizine bak!
Denizin de bir denizi var, onu sürüp duruyor. Ruhun da bir ruhu var, onu istediği tarafa çeker çevirir ?

Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi (k.s.) MESNEVİ III,1270-1274

Bilemezsin,
Sana verecek bir armağanı ne çok aradığımı.
Hiçbir şey içime sinmedi.
Altın madenine altın sunmanın ne anlamı var.
Ya da okyanusa su.
Düşündüğüm her şey
... Doğu’ya baharat götürmek gibiydi.
Kalbimi ve ruhumu vermemin bir yararı yok,
Çünkü Sen zaten bunlara sahipsin.
O yüzden Sana bir ayna getirdim.
Kendine bak ve beni hatırla!…

Hz. Mevlana

bülbülün sabahlara kadar goncanın dalında feryadü figan etmesi,açılmasını can havliyle bekleyişidir...o garip bülbül sabaha kadar goncanın açılmasını beklerde,bir an dalar alacaışığında,goncada o bir anlık gafletle açıverir yaprak yaprak taze güle döner ..hal diliyle bülbüle demektedir ki ey aşık olduğunu iddia eden kişi aşığa bir an gaflet ayrılık getirir,işte sen o bir anlık gafletinin kurbanısın,bülbülün yanık sesi o firak gecesinin acısıdır.bülbülü bülbül yapanda ayrılık ve iç sızısıdır zaten..bülbülün sabahlara kadar goncanın dalında feryadü figan etmesi,açılmasını can havliyle bekleyişidir...o garip bülbül sabaha kadar goncanın açılmasını beklerde,bir an dalar alacaışığında,goncada o bir anlık gafletle açıverir yaprak yaprak taze güle döner ..hal diliyle bülbüle demektedir ki ey aşık olduğunu iddia eden kişi aşığa bir an gaflet ayrılık getirir,işte sen o bir anlık gafletinin kurbanısın,bülbülün yanık sesi o firak gecesinin acısıdır.bülbülü bülbül yapanda ayrılık ve iç sızısıdır zaten..bülbülün sabahlara kadar goncanın dalında feryadü figan etmesi,açılmasını can havliyle bekleyişidir...o garip bülbül sabaha kadar goncanın açılmasını beklerde,bir an dalar alacaışığında,goncada o bir anlık gafletle açıverir yaprak yaprak taze güle döner ..hal diliyle bülbüle demektedir ki ey aşık olduğunu iddia eden kişi aşığa bir an gaflet ayrılık getirir,işte sen o bir anlık gafletinin kurbanısın,bülbülün yanık sesi o firak gecesinin acısıdır.bülbülü bülbül yapanda ayrılık ve iç sızısıdır zaten...

Yan diyorum içime! Sadece sen yan ve dayan diyorum gönlüme! Herkes mutlu olsun. Sen dayan! Aşk dediğin ya Allah'tan gelmeli. Ya Allah İçin Olmalı. Ya da Allah'a ulaştırmalı; yoksa yerle bir olmalı.

Hz. Mevlana,

Herkesin bir derdi var; her derdin bir acısı. Acılarım katlanılmaz değil ama, birde tuz basanı var.

Hz Mevlana

Ey Gözlerini Kıblem Saydığım Gayr-i Resmi Hüznüm . .
Söyle Araf'ta mısın ?
Yüreğin Sükut , İçin Sükut , Gözlerin Sükut . .
Ve Elhamdülillah 4 Yanımız Sükut .

Her aşk bir bedel istiyormuş, her aşk bir fedakarlık...

Züleyha sevmiş, tahtından olmuş... Yusuf sevmiş, ôzgùrlüğünden... Leyla sevmiş, sarayından... Mecnun sevmiş, aklından... Şimdi pervane bile pervasızca uçuyorken ateşe... Siz neyi göze alıp çıktınız bu yola ??

SEN SEN BANA NEYİNLE GELDİN !!!

Dönüp duruyorum Ey AŞK!...

...Durup dolaşıyorum.

Arıyorum...Arıyorum...

İçimde ki uzağı arıyorum Ey AŞK!...

Uzakta ki yakını,yakınımda ki aşkı.

İçimde ki içimi arıyorum Ey AŞK!...

İçimde aradığım yakın SENSİN.

Aradığım SEN.

Sende ki BENİ,bende ki SENi arıyorum.

Ne bende ,ne sende...

Hem Sende,hem Bende olanı arıyorum;

Bir teslimiyet...

Bir huzur...

Bir kabul edi...,

Bir kurban oluş...

Bir yok oluş...

Evet arıyorum Ey AŞK!...Aşkta Yanış...

Aşkta Dönüş...

Aşkta Duyuş...

Aşkta Hissediş...

Aşkta Sönüş..

Arıyorum;içimde ki yakınlığı,yakınlıkta ki içimi,içimde ki Seni.

Dönüp dolaşıyorum EY AŞK!...

Dolaşıp Duruyorum...

İçimde bir yangın var Ey AŞK!...Gönlümde Ateş.

Gözümde Yaş.

Gönlüm Yangın,

Gözüm Nehir.

Arıyorum Ey AŞK!...İçimde ki yangında,

Ateşte yanmayan İbrahim'i arıyorum.

Ararken göz çağlayanın eteklerinde ıslanıyorum.

Ne o yangın,ne de o gözyaşı temizliyor gönül evimi

"Saçma Ey Göz Gönlümde ki Odlara Su"....

ARIYORUM EY AŞK!..

Oraya gitme demedim mi sana,
seni yalnız ben tanırım demedim mi?
Demedim mi bu yokluk yurdunda hayat çeşmesi ben’im?
Bir gün kızsan bana,
alsan başını,
... ... yüz bin yıllık yere gitsen,
dönüp kavuşacağın yer ben’im demedim mi?
Demedim mi şu görünene razı olma,
demedim mi sana yaraşır otağı kuran ben’im asıl,
onu süsleyen, bezeyen ben’im demedim mi?
Ben bir denizim demedim mi sana?
Sen bir balıksın demedim mi?
Demedim mi o kuru yerlere gitme sakın,
senin duru denizin ben’im demedim mi?
Kuşlar gibi tuzağa gitme demedim mi?
Demedim mi senin uçmanı sağlayan ben’im,
senin kolun kanadın ben’im demedim mi?
Demedim mi yolunu vururlar senin,
demedim mi soğuturlar seni.
Oysa senin ateşin ben’im,
sıcaklığın ben’im demedim mi?
Türlü şeyler derler sana demedim mi?
Kötü huylar edinirsin demedim mi?
Ölmezlik kaynağını kaybedersin demedim mi?
Yani beni kaybedersin demedim mi?

Söyle, bunları sana hep demedim mi?

Bana diyorlar ki:"Eskiden böyle değildin,artık çok içine kapanıksın!"
Cevap veriyorum; İçindekiyle yetinen gönlüm sizi ne yapsın.

Hz.Mevlana...

Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri
görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene
bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül
edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker
gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki,
gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.

Gel dedin; Geldim işte Sevgili!..
Sen dışında ne varsa kıyısız denizlere dökerek geldim…
Dilimde dua ile, kefenimi vuslatına çeyiz bilerek geldim… Geldim…
Aşkın demgahında ateşleri ıslatmak için neyim varsa yok bilerek geldim…

Şems-i Tebrizi

‎"Benim hayatımı yargılamadan önce, benim ayakkabılarımı giy ve benim geçtiğim yollardan, sokaklardan, dağ ve ovalardan geç. Hüznü, acıyı ve neşeyi tat. Benim geçtiğim senelerden geç, benim takıldığım taşlara takıl. Yeniden ayağa kalk ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi. Ancak ondan sonra, beni yargılayabilirsin..
Geçer dediklerimi geçirdim, biter dediklerimi bitirdim. Nefret ettiklerimi sildim, silkindim yeter dedim. Geride bıraktıklarım hesap sormaya kalkmasın o yüzden bana.Farkında olduğum için var oldunuz, vazgeçtiğim için bugün yoksunuz"..../Mevlana Hazretleri/

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri