''Umut en büyük kötülüktür , çünkü sadece acıyı uzatır''

perim

Bayan Üye
''Umut en büyük kötülüktür , çünkü sadece acıyı uzatır''
Nietzsche

İlk bakışta ne kadar yanlış gelsede bir bakıma doğru bir cümle..Beklenen umutlar gerçekleşmezse eğer umut edilen her an sadece zamandan çalmış insanı yanlış emellere sürüklemiş oluyor ve olmayan şeyler onca zaman sonra ve onca güzel düşüncelere rağmen insan dünyasında yıkımlara sebep olabiliyor. Burada çıkarılabilecek en güzel şey o bekleyiş içerisinde yaşananlardan insanın kendine bir şeyler katması olur herhalde eğer bunu yapmayı başaramıyorsak umutlarımız bize acıdan başka bir şey bırakmaz.

Sizce umut acıyı uzatır mı ?

---> ''Umut en büyük kötülüktür , çünkü sadece acıyı uzatır''

Göreceli bir kavramdır bence.Şöyle de düşünmek gerekir eğer kişi umudunu güzellikler ardında bekliyorsa acıyı uzatmak yerine daha da pekiştirir azmeder ve beklediği güzelliğin sonunda umuduna kavuşur. Bu detaylamada zaten yoktur umudun acıyı uzattığı fakat tam tersi bir durumda hayallerinin yıkılmaya başladığı gerçekte o zaman tamamıyle çekilmeyen bir yol olup umudu acıya dönüştürür.

Konu için sağol perim :)

Umut ettiğiniz şeye bağlıdır bence Realist bir bekleyiş ve umudun çalışmayla çabayla birleşimi insanı mutluluğa taşır beklenen şey gerçekleşmese bile yıkım olmaz çünkü gereken çabanın gösterildiğine ve doğru adımların atıldığına olan inanç vicdani bir rahatlama manevi bir tatmin sağlayacaktır;Ancak ütopik bir ideal tabiki yıkım olur.

insanin umudunun kalmadigini bilmeside insana aci verir bence

Bencede uzatır.Umut ediyorum ve daha çok üzüLüyorum.

umut edip belirsizlikte kalmaktansa umudunun olmadıını bilip acı çekmek iyidir

umut neredesin yine bittin nerelere gittin ben seni göremeden?

bi bakıma doğru bi cümle mi?.. kesinlikle doğru..
ah nietzsche sürünesin emi..

anlamını yaşanılan ana göre kazanan bir kelime umut.. umuda hayatta çok yer var aslında sürekli bişeyleri umarak geçirirz çünkü hayatı.. birisinin aramasını, kapının çalmasını, işe kabul edilmeyi, sınavdan iyi not almayı, barışmayı, öpüşmeyi, sevmeyi, sabahın olmasını , uyuyabilmeyi..

savaşlardan, yıkımlardan, kavgalardan sonra yine ayağa kaldıranda umuttur... ama söz kısmen doğru mu? evet ama iyi yanı daha çok ağır basıyor sanki.. Tabi burda ütopik bir istekten bahsetmiyoruz. Yani kişi fena halde olanakasız hayale kapılıp ardından umududa kullanıyorsa denecek şey yok zira birazda mantık gerek sanırım =)

Umut en büyük kötülük değil, umutsuzluk en büyük kötülüktür.

İnsan umutları olmadan yaşayamaz.

Hayattan bişey beklemelisinki yaşamaya devam edebilesin.

Amaçsızca yaşamaya benzer umutsuzca yasamak.

Bence Tam tersi yani:D

neyi umut ettiğimize bağlıdır.ütopik senaryolar peşindiysek hem bize yazıktır,hem umut ettiklerimize.mantık şarttır lakin hayat sadece mantık üzerine gidilirse pek te tozpembe değildir.umutlar tat katar.birşeyler yapıp sonuçlar umudederiz,bazen iyisini,bazen daha da iyisini.mantıklı bi insansanız neyi ne kadar hayal ettiğiniz sizin için sadece bi hazdır.

Nietzsche birden fazla hastalıktan muzdarip, evi barkı olmadan gezgin bi hayat sürmüş, ulaşılmaz bi kadına aşık olmuş ama elde edememiş birde üstüne hayatı boyunca Tanrı'nın varlığını reddedip, bunu ispatlama sevdasına düşmüş, kısacası acıyı her boyutuyla yaşamış bir filozoftur.
Umut ancak bu kadar subjektif bir gözle değerlendirilebilirdi. Bu söz sadece Nietzsche'nin gözünden kesin doğrudur.

bencede umut ettiğin şeye göre değişir )

Gerçekleşebilecek umutlar faydalıdır insanı enerjik tutar ama bazen de beklentilerin büyüklüğü ve imkansız çaresizlik yüzünden çok sayıda hayalkırıklığı yasanabiliyor açıkcası ben çok yasadım ve pek fazla umutla bakmıyorum artık beklentim de yok çok .
Merve de tam tersim oldugu için anlasıyoz heralde :|

Güzel bir söz aslında. Çok çok umut edip sonra gerçekleşmediğinde yaşanan hüsran, "umut etmemişken yaşanan gerçekleşmeyişin" iki katı oluyor. Bir şeyi çok istersen olmazmış derler. Umutsuz da yaşanmıyor. Ne yapacaz biz. :D BEbeğimin dediği gibi en azından 'gerçekleşebilecek' şeylere umutla bakmalı. Olmayacak duaya amin demek olur aksi. Ki sonu da hüsrandan başka birşey olmaz genelde. Yaşadım, biliyorum.

Bu arada. Katılıyorum aşkım. :| :)

adım umut bu kadar kötü olduğunu bilmiyodum saol:S

Umutsuz acı yerine umutlu acıyı tercih ederim.

Son düzenleme:
bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri