Türkiyenin İlk Hayvan Aşı Üretim Tesisi

sEmih

Kayıtlı Üye

Türkiye'nin AB standartlarındaki ilk hayvan aşısı üretim tesisi İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde açıldı. Ege Vet-Ata Fen A.Ş tarafından kurulan tesisin üretime başlaması nedeniyle tören düzenlendi.

Törene katılan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Nihat Pakdil, bakanlık hedefleriyle örtüşen bu yatırımla gurur duyduklarını söyledi. Pakdil, tesiste yapılan üretimin bakanlığın gelecek dönemdeki hayvan sağlığı politikalarının belirlenmesinde etkin role sahip olacağına dikkat çekti.

Tesisle ilgili bilgi veren Ege Vet Genel Müdürü Tahir Yavuz ise 3 bin 330 metrekare kapalı alanda kurulan tesisin bakteriyel aşı üreten ve 11 milyon avroya mal olan ilk etabını açtıklarını belirtti.

Grup bünyesindeki Ar-Ge şirketinin geliştirdiği aşıların İzmir'de üretimini yaparak iç ve dış pazarlara göndereceklerini dile getiren Yavuz, yıllık 28 milyon doz üretim kapasitesine sahip olduklarını ifade etti.

Yavuz, viral aşılar konusunda ise 3-4 yıllık bir süreçte yatırım planladıklarını kaydetti.

Türkiye'de aşı üretiminin çok yetersiz olması nedeniyle bu konuda büyük oranda ithalatın yapıldığını, bunun hem döviz kaybına neden olduğunu, hem de ülke olarak aşı teknolojisini yakalayamama sorununu beraberinde getirdiğini anlatan Yavuz, şöyle devam etti:

''İhracatta öncelikle Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkelerini hedefliyoruz. Bu tesis Avrupa ülkelerine bile ihracat yapabilecek durumda. Tesisin kapasitesi Türkiye'deki tüm hayvan varlığının yarısının aşılarına yetebilecek düzeyde. Dolayısıyla bu kapasiteyi ihracatta da değerlendirmek istiyoruz. Üretim maliyetleri anlamında ABD, Almanya, Fransa ve Arjantin gibi önde gelen üreticilere göre avantajlarımız var. Ar-Ge şirketimiz çalışmalarına devam ediyor. 2 aşı daha üreteceğiz. Hedefimiz ithalatı azaltacak çözümler yaratıp, ihracat yaparak ülkeye döviz kazandırmak.''

Yavuz, TÜBİTAK'ın yeni aşı geliştirmeye destek verdiğini, bu yatırımın yapılmasında verilen desteğin de etkili olduğunu söyledi.

Türkiye'de öldürücü hastalıklara karşı hayvanların yüzde 85'inin aşılandığını ancak verimi düşüren hastalıklar konusunda hayvan sahiplerinin aşı fiyatlarından dolayı duyarlı olamadığını bildiren Yavuz, ''Bu tesis aşı fiyatlarını makul seviyelere çekerek aşı kullanımını artıracak ve dolaylı yoldan ülkedeki süt ve et üretim verimini artıracaktır'' dedi.​

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri