Stres, anksiyete, depresyon ve unutkanlığa karşı ay çekirdeği

htcoksz91

Bayan Üye
Ay çekirdeği, yüksek protein içeren şaşırtıcı derecede besleyici bir atıştırmalık olmakla birlikte, birçok önemli vitamin, mineral ve antioksidan içermektedir. Ay çekirdekleri kolaylıkla bulunabilen ve yüksek kalorili şekerlerin veya diğer daha az sağlıklı atıştırma alternatiflerinin yerine geçebilen bir yiyecektir. Bir avuç ay çekirdeği, günlük gıda alımınızın besin değerini arttırmada önemli bir rol oynayabilir.

Besin Gerçekleri
Ay çekirdekleri B1, B5, E ve folik asit içerir. Aynı zamanda önemli mineraller arasında yer alan bakır, magnezyum, selenyum ve fosfor açısından da sağlıklı bir besin sunar. Yalnızca çeyrek fincan -dört yemek kaşığı- kadar çekirdek, bu önemli besinlere olan günlük ihtiyacınızın yarısından daha fazlasını karşılayabilir. Ay çekirdeklerinde bulunan yağ da kalitelidir ve “iyi” kolesterolü artırabilen, kalp ve kardiyovasküler sisteminizi koruyan kalp dostu yağlardır.
Bu besinler arasında özellikle E vitamini güçlü bir antioksidandır, kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur. Ay çekirdekleri E vitamini açısından zengin olmakla birlikte, çeyrek fincan ay çekirdeği tavsiye edilen günlük E vitamini alımınızın yüzde doksanını karşılar. Kardiyovasküler sağlık ve kolesterol korumaya yardımcı olan diğer besinler arasında lignan, arginin ve fenolik asitler de yer almaktadır. Bunlar çoğu insanın fazla bilmediği maddeler olmakla birlikte, bu besinlerin alımını artırmanın faydalarını gösteren birçok araştırma yapılmaktadır.
Stres, anksiyete, depresyon ve unutkanlığa karşı yardımcı
Medigold Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Baha Murat Aydoğ’a göre Ay çekirdeğinde bulunan diğer maddeler arasında triptofan ve kolin de yer almaktadır. Aynı zamanda balkabağı çekirdeğinde de bulunan triptofan; stres, anksiyete ve depresyonun azaltılmasına yardımcı olabilir. Kolin ise özellikle hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olarak beyin fonksiyonlarının artırılmasına destek olabilir. Bu zengin bitkisel, vitamin ve mineraller kombinasyonu ile ay çekirdekleri şaşırtıcı derecede besleyici bir yiyecektir.
Yumuşak ve lezzetli bir tada sahip olan ay çekirdeği, Türkiye’de gündelik olarak tükettiğimiz besinlere kolaylıkla eklenerek öğünlerimizi zenginleştirebilir.
Günlük besin düzeninize ay çekirdeği eklemenin pratik ve kolay yolları:
• Lezzetli, çıtır bir aroma için ekmek veya hamur işlerine ekleyin.
• Kahvaltıda 150 gr az yağlı yoğurt ile bir çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı ay çekirdeğini karıştırın.
• Öğlen yemeğinde salatanın üzerine serpin.
 

Ekli dosyalar

  • Ay Çekirdeği (2).jpg
    Ay Çekirdeği (2).jpg
    11 KB · Görüntüleme: 1
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri
Üst