Şimşek: Mali Disiplin En Öncelikli Konumuz

JOSH

Kayıtlı Üye

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mali disiplinin en öncelikli konu olduğunu belirterek, "Mümkün olduğunca vergileri yükseltmeme çabasındayız" dedi.

Bakan Şimşek, yeni yılda bütün ülkelerde maktu vergilerin, ülkenin modeline göre enflasyon kadar artırıldığını kaydederek, bir çok ülkede bunun sözünün bile edilmeden, otomatik olarak artırıldığını kaydetti.

-"Güncelleme cımbızlandı"-

Bunun enflasyon kadar artırılmasının aslında literatürde bir vergi artışından çok onun enflasyonla güncellenmesi anlamına geldiğini ve normal bir durum olduğunu belirten Şimşek, şöyle konuştu:

"70'li yıllarda da bu vardı, 80'li yıllarda da bu vardı, 90'lı yıllarda da bu vardı. Tüm fiyatlar yükseliyor, maaşlar artıyor, sağlık harcamaları artıyor, yol yatırımları artıyor, engellilere verilen, asgari ücretlilere verilen ücretler artıyor. Vergileri enflasyon kadar artırmazsanız ne olur- Açığınız büyür ve Yunanistan gibi olursunuz. Maktu vergilerin enflasyon kadar artırılması makul bir şeydir, bütün ülkelerde varolan bir şeydir. Türkiye'de de yeni bir şey değildir. Vergi artışı nedir- Oranı artırırsınız veya yeniden değerleme oranının çok üstünde bir artışa gidersiniz o zaman artış olur.."

Bakan Şimşek, güncelleme konusuna değinirken, carı açığı sınırlamak için otomotivde vergileri artırdıklarını, KKDF'yi artırdıklarını belirterek, "3 tane kalemi artırdık dedik. Son 2 kaleme gelince sigara ve alkollü içkiler üzerindeki vergi maktudur dedim. Maktu vergileri enflasyon veya yeniden değerleme oranı kadar güncelledik. Ben 2 kalemi kastederek 'güncelliyoruz' dedim. Bir vergi artışı olarak görmemek lazım. Neden- Diyelim ki maktu vergiden 30 milyar lira elde ediyorsunuz, artırmazsanız enflasyon kadar o vergiler eriyor. Bunu bu çerçevede görmek lazım. Tabii güncelleme deyince ertesi gün cımbızla bu konu öne çıkarıldı" dedi.

-"Deprem vergisi diye birşey yok"-

Van'daki kamu çalışanlarına yönelik hükümetin atacağı adıma ilişkin soru üzerine de Şimşek, orada ciddi bir fedakarlık olduğunu belirterek, "Bakanlar Kurulu'nun yetkisindedir ama biz önereceğiz. Muhtemelen orada görev yapan kamu çalışanlarına 6 aylık bir süre için bir miktar ek ödeme gündeme gelebilir. Ama gerek oradaki öğretim görevlilerimize, gerekse kamu çalışanlarımıza bir miktar ekstradan destek olacağız. O yönde bir çalışmamız var" dedi.

Şimşek, Van'da çok hızlı bir şekilde normalleşme sürecinin yaşandığını da kaydetti.

Deprem vergileri konusunun da çarpıtıldığını ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

"Vergilerin tamamı bütçeye gelir, bütçeden ülkenin ihtiyaçları karşılanır, bu ihtiyaçlar, sağlık, eğitim, altyapı, yollar olabilir' dedim. 'Deprem vergileri yola gitti' dendi. Bir kere bu bütçenin bütün ilkelerine aykırıdır. 1999'de deprem vergileri getirilirken, deprem yaralarının sarılması ve ekonomik istikrar programının desteklenmesiydi gerekçesi... Aslında deprem vergisi diye bir şey yok. Sonradan uzatılırken de tamamen ekonomik istikrar için, bütçe açıklarını azaltmak için. Geldiğimizde 99'un depreminin bile yaralarının sarılmasına ciddi katkılarda bulunduk. Ama en önemli konu kentsel değişim ve dönüşüm, vatandaşımızın ikna edilmesi ve depreme dayanıklı konutlara geçmesidir. Deprem vergisi diye birşey yok."

Belediye sözleşmelerinin kadroya alınmasına yönelik olarak da Şimşek,

"Maliye Bakanlığı olarak üzerinde çalıştığımız bir konu değil" dedi.

-Enflasyon-

BDDK'nın devreye girmesi ve tüketici kredileri için alınan tedbirlerin çok etkili olduğunu belirten Şimşek, 2012 yılı ilk çeyreğinden itibaren, çok açık bir şekilde iç talep kaynaklı cari açığın daraldığını görüleceğini, petrol ve doğalgaz ithalatının 50 milyar Dolar olacağını söyledi.

Enflasyonun yükselmesinde güçlü iç talebin etkili olduğunu belirten Şimşek,

"Bugünkü enflasyon rakamı son 12 aylık trendi gösteriyor. Bundan sonraki trende bakalım. Ekonomi de yumuşayacak. Dolayısıyla bir risk ortadan kalkıyor. Son 12 aydır kurda çok önemli düzeltme yaşandı. Yani Türk lirası, avro, Dolar veya sepet karşısında çok ciddi bir değer kaybetti. Bu önemli bir husus" diye konuştu.

Ekim ayında özellikle sigara ve alkollü içeceklerdeki maktu vergi artışlarını hatırlatan Şimşek, şöyle konuştu:

"Kurdaki değer kaybı, Türk liradaki değer kaybı etkileyecek. Fakat bütün bu resme baktığımız zaman 2012'nin sonunda tüm bu faktörler o endeksten çıkmış olacak. Endeks normalleşecek. Normal düzey; çekirdek enflasyon....

Bugün çekirdek enflasyon ne düzeyde- Yüzde 5,5-6 civarında... Enflasyonun önümüzdeki sene sonu itibarıyla tekrar bu civarlara inme olasılığı yüksek. Enflasyon Türkiye'de çok önemli hafızası olan bir konudur. Çünkü 30-40 yıl boyunca biz çift haneli enflasyonla yaşadık. Hatta dönem dönem enflasyon 3 haneli rakamlara çıktı. AK Parti hükümetleriyle birlikte enflasyon tek haneye düştü. Bizim amacımız orada tutmak ve tek haneye düşürmek. Ben ileriye yönelik baktığım zaman enflasyondaki yükselme riskini nispeten düşük buluyorum. Kısa vadede yükselecek. Ben 2012'nin ikinci yarısı 2012'nin sonunu kast ediyorum. Çünkü bugünkü etkiler sistemden çıkmış olacak."

-Bedelli askerlik ve 2B arazilerinden elde edilecek gelir-

Bedelli askerlikten elde edilecek gelirin çok büyük olasılıkla sosyal amaçla kullanılacağını belirten Şimşek, kanuna son şekliyle bakmak gerektiğini, 2012 bütçesini hazırlarken ne 2B'den ne de bedelli askerlikten gelecek geliri bütçeye yansıtmadıklarını bildirdi.

Bakan Şimşek, bedel formülü belirlenmeden 2B arazilerinin satışında elde edilecek gelire ilişkin bir rakam vermenin gerçekçi olmayacağını ifade etti. - ANKARA

AA​

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri