Şehidlik Talebi

endLesS

Webmaster
Şehidlik Talebi
Bence mutlak ma’nâda şehidlik talebinde bulunulmamalıdır. Zira onda, bir ölçüde vazifeden kaçma ve cennete ulaşma vardır. Zira Efendimizin bir beyanına göre, kılıçla kolunuz kopsa, kelleniz gitse pire ısırması kadar ancak acı duyarsınız. Sonra da âlâ-yı illiyîne ulaşırsınız. Ama bence ölçü bu olmamalı. Çünkü şehidlik çok önemli şeylere bağlanmadan, doğrudan doğruya istenecek birşey değildir. Kaldı ki hakkımızda hayırlı olanın da bu olduğunu bilmiyoruz. Ya bu değil de, değirmen taşları arasından geçen buğday taneleri gibi ellibin defa öğütülmek hakkımızda daha hayırlı ise... O halde bunu baştan kabullenmenin verdiği bir niyet ile Allah’a şöyle yalvarmalı: “Allahım! Rızan istikametinde bana lütfedeceğin herşeyimle -canımla, malımla, ilmimle...- daima yakinimi artırarak ihlas ve samimiyetle yolunda î’lâ-yı kelimetullah yapmak üzere mücahede azmi ve mücadele gücü ver. Ve beni bir lahza bu yoldan alıkoyma!. Eğer Allahım, bu işin kâmilane noktalanması şehadet ile olacaksa, onu da bana lütfeyle ve bunu benden esirgeme Allahım!”
Evet, şehadet talebini dengeli bir düşünce içinde ele alacak olursak yani ömrümüzü kitap, sünnet, akıl, mantık, muhakeme blokajına oturtarak neticeye varmak istiyorsak böyle duâ etmeliyiz. Sahabe-i kiramın delicesine şehadet isteyenlerine ne demeli derseniz, haşa bu değerlendirmedeki mülahazalardan müberrâdır. Ancak onların bu türlü bir şehadet talebinde:
1) Allah Rasûlüne verdikleri sözü bihakkın yerine getirme gayreti,
2) Ölüm arzusu, yani ölüm ile Allah ve Rasûlünün vaad ettiği o Cennet’e, Havz’a, Rıdvan’a bir an önce kavuşma arzusu,
3) Cahiliyye döneminde işlemiş oldukları amellere -ki müslüman olduktan sonra, onlardan muaheze olmayacağı vaadine rağmen- keffaret arama mülahazaları olabilir.

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri