Reflüsü olanlar buraya :)

aslihatun

Bayan Üye
Yıllardır reflüden kurtulamayan biri olarak doktor doktor dolaştım, ilaç tedavim bitti ama reflüden bir türlü kurtulamadım. Yediklerime, içtiklerime dikkat etmek dışında ne yapabilirim bilmiyorum. İçinizde benim durumumda olan vardır mutlaka:) Neler kullanıyorsunuz mesela özellikle ağza ekşi su gelmesi ve göğüste yanma durumlarında? :160:

---> Reflüsü olanlar buraya :)

Şimdi öncelikle geçmiş olsun acil şifalar diliyorum.

Reflü değilim ama sağlıkçı olarak birkaç bilgi vermek istiyorum.

Reflü dediğimiz hastalık midedeki sıvının özofagus yane yemek borusuna geçmesidir. Aslında buna tam hastalık diyemeyiz herhangi bir hastalığın belirtiside olabilir.
Mesela hiatus hernisi dediğimiz midenin bir kısmının göğüse geçmesidir anlayacağın şekilde. Tedavi gördüm diyorsun eğer böyle birşey olsaydı zaten belli olurdu.

Buna yediklerine dikkat etmekle olucak birşey değil. Mide sıvısının pH'ı çok yüksek yemek borunada çok zarar verir. İlerde daha çok sıkıntıya girmene sebep olur. Ağızdan beslenemez olursun miden ağızlaştırılarak ordan beslenirsin vs. vs.

Kısaca anlatmak istediğim şey şu yediklerine dikkat etmenle yada bizim tavsiyelerimizle şikayetlerini evet aza indirebiliriz ama tam anlamıyla bir sonuç alamazsın.
Tek diyebileceğim şey yağsız , sindirimi kolay yiyecekler yiyip alkol ve sigaradan uzak dur.
Uzman doktorlara mutlaka görün çünkü hafife alınacak birşey değil.

Tekrar geçmiş olsun

Son düzenleme:

geçmiş olsun öncelkle
benden sana işine yarayacak bi tavsiye sevdiim bi kardeşmde bu dertten müzdarip
eğer reflünn başlarndaysan rennie-duo bu şurubu kullan ve 2. olarak tabi yine başlarndaysan panto hap bide lansarol bu ilaçlar haifletmeye yardımcı olabalr daha ileri seviyedeyse eğer gaviscon kullanmak işine yarayablr
tekrar geçmş olsun..

Koruyucu ve medikal tedbirler olarak ikiye ayrılır reflüye yaklaşım.

Koruyucu tedbirleri aslında az çok herkes biliyor. Kahveden, çikolatadan uzak dur, yastığı yükselt, sigara ve alkol alışkanlığını bırak, yemekleri de tıka basa değil de az az ve bir çok öğün şeklinde yemelisin.

Medikal tedavi daha kompleks. Önce antiasitlerle tedavi ediliyor, olmaz h2 reseptör blokeri ilaçlar ve en son da ppi tercih ediliyor bildiğim kadarıyla.

bunlarla tedavi olmadıysa senin reflün baya dirençli demektir.

bu konuda iyi bir uzman bulmalısın, sonra da adam akıllı tedavi olmalısın.

reflü deyip geçersen ileride sık sık üst solunum enfeksiyonu geçirmeden tut da zatüree ve özofagus kanserine kadar bir çok komplikasyonla mücadele etmek zorunda kalırsın.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri