recm_?

DiReNiS

Bayan Üye
İslamiyette RECM varmıdır_? biliyorsunuz ki recm zina yapanlara uygulanıyor...kuranı kerim bu hususta ne diyor.._?
sizlerin görüşlerini almak istiyorum..kendi bilgilerinizle olsun tamamen lütfen...
herkes görüşünü yazdıktan sonra ben görüşlerimi yazmak istiyorum..
tşk.ler şimdiden...

kuran okumadım bilmiyorum inşallah okumak nasip olur bu konuda kendi fikrimi beyan etcem dinimize göre zina suç bu yüzden cezasıda vardır die düşünüyorum olmalıdırda

ama günümüzde suc olmaması için calışanlar var örnek 13 yaşındaki kızı taviz eden o pislik herif şimdi dışarda yazıkk

güzel bir konu açmışsın ablam

Recm zina yapanları taşlayarak öldürme veya sürgün anlamına geliyor diye biliyorum ve bildiğim kadarıyla Kur-an'ı Kerim'de yazmıyor. Sadece Allah (c.c) yanlış hatırlamıyorsam NUR suresinde zina yapan erkek ve kadınlara 100 değnek vurun diye buyurmuştur. Recm İslami Mahkeme sonucuna göre uygulanıyor. Hatta Peygamber Efendimizin zina yapan kişilere recm cezası uyguladığı bir Hadisi Şerif'te dile getiriliyor. Kur-an'ı Kerim'de yok dediğim yanlış anlaşılmasın recm ile ilgili sure veya ayet yok ama recm kelimesi geçiyor. Bildiklerim bunlar...
Araştırma yapmayın demişsin araştırma yapsam daha sağlam sonuçlar yazardım.
Saygılar...

RECM nedir bilmiyorum bilgim yok ama alperin yazdiklari dogru ise yani taslanarak öldürme ise bunun bizim dinimizde bir yeri olabilecegini düsünmüyorum zina etmek dinimizce yasaktir günahtir ama cezasinin ölüm oldugunu sanmiyorum benim bildigimde zina edenlere ceza olarak 100 deynek cezasi uygulanirmis...

Recm in kelime anlamı budur zaten ki şeriat kuralları serttir. Örneğin hırsızlık yapan biri yakalandığında hangi eli ile çalmışsa o eli kesilir. 100 deynek cezasından bende bahsettim ama recm vardır.

dediğiniz gibi,zina yapanların cezası ayetlerle belirtildiği üzere 100 sopadır...

islamiyette recm yoktur...

özellikle müslüman-arap ülkelerinde uygulanan yada uygulanmış olan RECM cezası İSLAMİYETİN gerektirdiği bişey değil,,kendi adet,gelenek,,görenek ve kültür!! leridir...
RECM'in islamiyetle alakası yoktur...!!!
insan öldürmenin Allah katında cezası büyüktür...(cihad hariç...)

geçenlerde bir ateistle tartışırken bana:
''cinselliğin hem fiziki hem ruhi ihtiyaç olduğunu söyledi...ve sizin tanrınız,bu ihtiyacı karşılayanlara ÖLÜM cezasını verdiyor...(recmden bahsediyor...)

o yüzden bu konuyu açma ihtiyacı duydum..

tşk.ler yorumlarınız için arkadaşlar

©ﻕΞתς яΞiš;1082882' Alıntı:
İslamiyette recm vardır sina.
Kur-an'da da yazmaktadır.

BAZI fıkıh kitaplarında vardır...
ama kuranı kerimde açıkça yazmıyor...

az önce okudum bi başka sitede recmle ilgili bir rivayet yazmışlar...

başka bi yerde başka bi rivayet...

hz.ömerin rivayet ettiği recm ayeti,,2 şahit bulamıdığı için kuranı kerime dahil edilmedi falan filan yazılmış..

kaynağını,,ayetin tamamını numaralarıyla alabilirmiim senden_??

Valla bu konu gerçekten tartışılacak nitelikte...
Kur-an'da recm kelimesi geçiyor ama ayet yok. Ve bildiğin üzere recm şeriat kuralıdır ki ben şeriatta taşlanarak öldürülmeyi duydum. Ve söylediğin gibi insan öldürmenin Allah katında cezası büyüktür. Ama o zaman recm diye bi olay yoktur fakat Kur-an'da kelime olarak yazmaktadır. Bu gerçekten çelişiyor. Hatta bu konuyu az önce Gülce ile tartıştık. Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş sayılır denir fakat dinimizde bir baba oğlunun katilini bulursa o katili öldürse bile günah yazılmaz diye bişey var. Gerçekten bu konular tamamen çelişiyor. Benimde araştırmalarımda anlamadığım sonuçlar çıktı. Ama şuna eminim recm kelimesi Kur-an'da var.

Recm konusunda hükmü devam eden, fakat Kur’an ayeti olarak okunması neshedilen bir ayet de nakledilir. Abdullah b. Abbas (r. anhümâ), Hz. Ömer’in minberde şöyle dediğini rivâyet etmiştir. “Cenab-ı Allah Muhammed (s.a.s)’i hak ile göndermiş ve O’na Kitab’ı indirmiştir. Recm ayeti de O’na indirilen ayetlerden idi. Biz bu ayeti okuduk, ezberledik ve anladık. Resulullah (s.a.s) recmi uyguladı, ondan sonra biz de uyguladık”. Korkarım, zaman geçince birileri çıkıp “Biz Allah’ın kitabında recmi bulamıyoruz” der ve Allah’ın indirdiği bir farzı terkederek sapıklığa düşerler. Şüphesiz recm, Allah’ın kitabında, evli olmak, şahit, gebelik veya ikrar bulunmak şartıyla, zina eden kimse aleyhine bir haktır” (Müslim, Hudûd, 15).
Hz. Ömer’in sözünü ettiği okunuşu mensuh ayet şudur: “İhtiyar erkekle ihtiyar kadın zina ederlerse, onları recmedin” (Mâlik, Muvatta’, Hudûd 10; İbn Mâce, Hudûd, 9; Ahmed b. Hanbel, V, 132, 183). Hz. Ömer’in recmi, Medine minberinden ilân etmesi, içlerinde bir çok sahabe bulunan cematten hiç birinin buna karşı çıkmaması, recmin sabit olduğunu gösterir (Sahih-i Müslim Tercüme ve Şerhi, Ahmed Davudoğlu, İstanbul 1978, VIII, 350). es-Serahsî (ö. 490/1097). Ömer (r.a)’in şöyle dediğini nakleder:
Recm konusunda hükmü devam eden, fakat Kur’an ayeti olarak okunması neshedilen bir ayet de nakledilir. Abdullah b. Abbas (r. anhümâ), Hz. Ömer’in minberde şöyle dediğini rivâyet etmiştir. “Cenab-ı Allah Muhammed (s.a.s)’i hak ile göndermiş ve O’na Kitab’ı indirmiştir. Recm ayeti de O’na indirilen ayetlerden idi. Biz bu ayeti okuduk, ezberledik ve anladık. Resulullah (s.a.s) recmi uyguladı, ondan sonra biz de uyguladık”. Korkarım, zaman geçince birileri çıkıp “Biz Allah’ın kitabında recmi bulamıyoruz” der ve Allah’ın indirdiği bir farzı terkederek sapıklığa düşerler. Şüphesiz recm, Allah’ın kitabında, evli olmak, şahit, gebelik veya ikrar bulunmak şartıyla, zina eden kimse aleyhine bir haktır” (Müslim, Hudûd, 15).
Hz. Ömer’in sözünü ettiği okunuşu mensuh ayet şudur: “İhtiyar erkekle ihtiyar kadın zina ederlerse, onları recmedin” (Mâlik, Muvatta’, Hudûd 10; İbn Mâce, Hudûd, 9; Ahmed b. Hanbel, V, 132, 183). Hz. Ömer’in recmi, Medine minberinden ilân etmesi, içlerinde bir çok sahabe bulunan cematten hiç birinin buna karşı çıkmaması, recmin sabit olduğunu gösterir (Sahih-i Müslim Tercüme ve Şerhi, Ahmed Davudoğlu, İstanbul 1978, VIII, 350). es-Serahsî (ö. 490/1097). Ömer (r.a)’in şöyle dediğini nakleder:

©ﻕΞתς яΞiš;1082961' Alıntı:
Valla bu konu gerçekten tartışılacak nitelikte...
Kur-an'da recm kelimesi geçiyor ama ayet yok. Ve bildiğin üzere recm şeriat kuralıdır ki ben şeriatta taşlanarak öldürülmeyi duydum. Ve söylediğin gibi insan öldürmenin Allah katında cezası büyüktür. Ama o zaman recm diye bi olay yoktur fakat Kur-an'da kelime olarak yazmaktadır. Bu gerçekten çelişiyor. Hatta bu konuyu az önce Gülce ile tartıştık. Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş sayılır denir fakat dinimizde bir baba oğlunun katilini bulursa o katili öldürse bile günah yazılmaz diye bişey var. Gerçekten bu konular tamamen çelişiyor. Benimde araştırmalarımda anlamadığım sonuçlar çıktı. Ama şuna eminim recm kelimesi Kur-an'da var.

evet aynı şeyleri bende buldum ve okudum...

fakat bence sitelerdeki bilgi bizi,,yada beni doyurmaz...

sağlam yerlerden,,sağlam kaynaklardan araştırıp öğrenmek lazım...

recm kuranda yoktur yalnz halifelk dışındaki bi mezephede olduunu okumştm..bide yahudilikte wardr..

Arkadaşlar recm kelimesi yazar Kur-an'ı Kerim'de... Buna dair ayet ve sure yoktur ama zina yapanları recmedin yazıyor çok iyi hatırlıyorum.

---> recm_?

©ﻕΞתς яΞiš;1081814' Alıntı:
Recm zina yapanları taşlayarak öldürme veya sürgün anlamına geliyor diye biliyorum ve bildiğim kadarıyla Kur-an'ı Kerim'de yazmıyor. Sadece Allah (c.c) yanlış hatırlamıyorsam NUR suresinde zina yapan erkek ve kadınlara 100 değnek vurun diye buyurmuştur. Recm İslami Mahkeme sonucuna göre uygulanıyor. Hatta Peygamber Efendimizin zina yapan kişilere recm cezası uyguladığı bir Hadisi Şerif'te dile getiriliyor. Kur-an'ı Kerim'de yok dediğim yanlış anlaşılmasın recm ile ilgili sure veya ayet yok ama recm kelimesi geçiyor. Bildiklerim bunlar...
Araştırma yapmayın demişsin araştırma yapsam daha sağlam sonuçlar yazardım.
Saygılar...

Üstad teşekkür ederim açıkladığın için recm ne diye düşünüyodum tam..
bence Kuran-ı Kerim Yüzyıllar öncesinde var olduğu ve bizlere sunulduğu için ozamanın oluşumuna göre taşlamak, sopayla vurmak vs. normal karşılanılabilr ama şuanda bulunduğumuz zaman içinde daha farklı cezalara çarptırılması gerektiğini düşünüyorum..

---> recm_?

kimi kaynaklarda efendimiz zamanında 2 kez kimi kaynaklarda da 4 kez uygulandığı yazar....o zamanlar zina yapan mı azdı_? ya da bir ayet geldide sonramı uygulanmaya başlandı_? ya da bir ayet geldi de uygulamadanmı kalktı bilinmez...

fakat şu da bir gerçekki ,,recm uygulanması için..islam ülkesi olmak gerekior..yani şeriatla yönetilen bir devlet olması gerekiyor..bu hükmün uuygulanabilmesi için..

gürkan kardeşim...islamiyetin emir ve yasakları zamana göre belirlenmemiştir... o zamanlar ne geçerliyse,,şimdide onlardan sorumluyuzdur..islamiyet tek bir çağa değil..kıyamete kadar olan zamana gönderildi... o yüzden senin dediğin gibi sölemek yanlış olur ;)

---> recm_?

gürkan kardeşim...islamiyetin emir ve yasakları zamana göre belirlenmemiştir... o zamanlar ne geçerliyse,,şimdide onlardan sorumluyuzdur..islamiyet tek bir çağa değil..kıyamete kadar olan zamana gönderildi... o yüzden senin dediğin gibi sölemek yanlış olur ;)

tmm hatice abla pek bilgim yok kusura bakma haklısın..

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri