Ormancılık Politikası ve Yönetimi Anabilim Dalı

Salvo

Kayıtlı Üye
Ormancılık Politikası Birimi, ilk defa Yüksek Orman Mektebi'nin 1.11.1934 tarih ve 2524 sayılı kanunla kaldırılarak Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü'ne bağlanmasından sonra "Orman Amenajmanı ve Orman Siyaseti Enstitüsü" adı altında kurulmuştur. 1936 yılına kadar gerek Enstitünün yönetimi gerekse Enstitüye bağlı derslerin okutulması görevi Doçent Mazhar Diker tarafından yürütülmüştür. 1948 yılında Orman Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'ne bağlanması üzerine Enstitü'nün adı "Orman Politikası ve Orman Amenajmanı Enstitüsü ve Kürsüsü" olarak değiştirilmiştir. 1956 tarihinde Selahattin İnal Orman Amenajmanı Enstitü ve Kürsüsü Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Kendisinin bu görevi Orman Politikası ve Orman Amenajmanı Enstitü ve Kürsüsünün biri Ormancılık Politikası diğeri Orman Amenajmanı şeklinde iki ayrı kürsüye ayrıldığı 1964 tarihine kadar sürmüştür. Ormancılık Politikası Birimi 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu uyarınca 1981 yılında yapılan yeni düzenlemelerle Orman Mühendisliği Bölümünün Orman Ekonomisi Anabilim Dalı içinde yer almıştır. 1993 yılında Ormancılık Politikası Anabilim Dalı ayrı bir yapıda yeniden kurulmuştur. 1997 yılında Anabilim Dalı adı YÖK yürütme kurulu kararı ile "Ormancılık Politikası ve Yönetimi" olmuştur. 1972-2000 yılları arasında Ormancılık Politikası Anabilim Dalı Başkanlığı görevi Prof. Dr. Metin ÖZDÖNMEZ tarafından yürütülmüştür.

Ormancılık Politikası ve Yönetimi Anabilim Dalının başlıca çalışma konuları; Ormancılık Politikası ve Yönetimi, Orman-Toplum İlişkileri, Korunan Alanlar Yönetimi, Açıkhava Rekreasyonu ve Yönetimi, Orman Endüstri Politikası, Ormancılık Tarihi, Doğal Kaynak Kullanımı ve Yönetimi, Çevre Politikası ve Yönetimi, Kırsal Kalkınma Politikası, Peyzaj Politikası ve Yönetimi olarak sıralanabilir.

Ormancılık Politikası ve Yönetimi Anabilim Dalında görev yapmış ve emekliye ayrılmış öğretim üyeleri; Prof Dr. Mazhar DİKER (1929-1952), Prof. Dr. Selahattin İNAL (1939-1973), Prof. Dr. Metin ÖZDÖNMEZ (1958-2000) ve Prof. Dr. Turhan İSTANBULLU (1958-1997) ve Okutman Necati AKGÜR'dür. Anabilim Dalında görev yapmış ve görevinden ayrılmış olan öğretim elemanları ise Dr. Sait KILIÇKIRAN ve Araş. Gör. Bilge (TUĞLU) AKGÜN'dür. Ormancılık Politikası ve Yönetimi Anabilim dalında halen 4'ü öğretim üyesi ve 2'si araştırma görevlisi olmak üzere toplam 6 öğretim elemanı görev yapmaktadır.

Anabilim Dalı yayınlarını görmek için Tıklayınız!

Anabilim Dalı Başkanı : Prof.Dr.Aytuğ AKESEN

Anabilim Dalı Personeli

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri