Orman Hasılatı ve Biyometri Anabilim Dalı

Salvo

Kayıtlı Üye
Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü içinde 1934 yılında Enstitü olarak kurulmuştur. Enstitünün ilk müdürü Prof.Dr.K. Fritsche (Almanya) dir. Enstitü Müdürlüğüne 1938 yılında, Prof.Dr.Alexis Chenchine (Yugoslavya), 1942 yılında Prof.Dr.Fehim FIRAT atanmıştır. Prof.Dr.Fehim FIRAT bu Enstitünün ve 1961 yılında Enstitü terimi kaldırılarak oluşturulan aynı isimli Kürsünün Başkanlığını 1977 yılına kadar yürütmüştür. 1977 yılında Orman Hasılatı ve İktisadı Kürsüsünün gelişip büyüyerek Ormancılık Ekonomisi, Orman Hukuku ve Orman Hasılatı ve Biyometri Kürsüleri halinde üçe bölünmesiyle bugünkü anabilim dalının temeli atılmıştır. 1977 yılında Kürsü başkanlığına geçen Prof.Dr.FIRAT'ın 1978 yılında emekli olmasından sonra Kürsü Başkanlığı görevini üstlenen Prof. Dr. Kalıpsız bu görevi 1982 yılına kadar sürdürmüştür. 1982 yılında 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu uyarınca yapılan yeni düzenleme ile kaldırılarak Orman Amenajmanı Anabilim Dalı ile birleştirilmiştir. 1996 yılında bu Anabilim Dalının Orman Amenajmanı ve Orman Hasılatı ve Biyometri Anabilim Dalı olarak iki Anabilim Dalına ayrılması Yüksek Öğretim Kurulunca uygun bulunmuş ve Anabilim Dalı Başkanlığına Prof. Dr. Tahsin AKALP atanmıştır. Anabilim dalı Başkanlığı görevi 15.11.2005 tarihinden itibaren Prof. Dr. Ömer SARAÇOĞLU tarafından yürütülmektedir.

Gerek doğal ve gerekse yapay yolla elde edilmiş meşcerelerin verim gücünü tanımak ve çeşitli teknik önlemler ile çevre faktörlerinin artım ve büyüme üzerindeki etkilerini bilmek, orman ekosistemi içinde oluşan orman ürünlerinin dikili halde tek ağaç ve meşcere olarak artım ve verimini tayin etmek ya da odun haline getirildikten sonra pazarlama aşamasında veya işlenmesinden sonra ölçümünü yapmak,verilerin planlı ve sistemli bir şekilde toplanması, bunların modern araç-gereçleri ve hesaplama tekniklerini kullanarak analizi ve açıklanması ile sorunlara güvenilir çözüm yollarının bulunması Anabilim dalının eğitim-öğretim amaçlarındandır.
Orman Hasılatı ve Biyometri Anabilim Dalında görev yapmış ve emekliye ayrılmış öğretim elemanları; Prof.Dr.Fehim FIRAT (1929-1978), Prof.Dr.Muharrem MİRABOĞLU (1946-1983), Prof.Dr.Abdülkadir KALIPSIZ (1950-1991) olup Anabilim Dalında görev yapmış ve kurum değiştirmiş elemanlar ise Prof.Dr.H.Alptekin GÜNEL;(1963-1983), İsmail KAYA (1980-1985) ve Doç.Dr.Serdar Carus (1990-2001)'tur.

Anabilim Dalı yayınlarını görmek için Tıklayınız!
Anabilim Dalı Başkanı : Prof.Dr.Ömer SARAÇOĞLU

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri