Ömer'e Neden Faruk Denildi?

^shékér kıs^

Bayan Üye
Bir münâfık ile bir yehûdî bir husûsda anlaşamadı. Yehûdî da'vâyı hâlletmek için Sultân-ı Enbiyâ hazretlerinin meclis-i şerîflerine gelmek istedi. Münâfık da yehûdîlerin re'îsi Ka'b bin Eşrefe gitmek istedi. Sonunda Resûlullahın (sav) katına geldiler. Da'vâyı yehûdîye hükm buyurdular. Münâfık o hükme râzı olmayıp hazret-i Ömerin (ra) huzûruna d'vâyı halletmesi için geldiler. Yehûdî mâcerâ ve da'vâyı hazret-i Resûlullahın huzûruna varıp Resûlullah hazretlerinin kendisine hükm eylediğini münâfıkın ise buna râzı olmadığını anlatdı. Hazret-i Ömer (ra) o münâfıkdan anlaşmazlığı süâl buyurdular ki

- Bu yehûdînin anlatdığı gibi midir.

Münâfık
- Evet öyledir. Ammâ ben Peygamberin hükmüne râzı olmayıp geldim ki sen hükm edesin dedi.
Hazret-i Ömer (ra) buyurdu:

- Siz yerinizde durunuz. Gelip sizin için hükm edeceğim.

Varıp evlerinden kılıncını aldı. Geldi ve münâfıkın boynunu vurdu. Buyurdu ki:

- Allahü teâlânın ve Resûlünün hükmüne râzı olmıyan kimseye ben böyle hükm eylerim.
O vakt Cebrâîl aleyhissalâtü vesselâm âyet ile gelip hazret-i Ömere (ra) hak ile bâtıl arasını ayırt etdi demek olan Fârûk lakabı verildi.
Âyet-i kerîme budur:

(Şu kimseleri görmezmisin sana ve senden öncekilere indirilen kitâblara inandıklarını zan ederler. Muhâkeme olunmak için tâgûta gitmek isterler..)

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri