Neden Zehirlenmele Karşın Yoğurt ve Ayran Verilir?

Salvo

Kayıtlı Üye
Yogurt ve ayranin zehirlenmelere karsi verilmesinin cikistaki bilimsel nedeninin su oldugunu tahmin ediyorum
Yogurt ve ayranda bulunan laktik asid agir metallerle guclu kompleksler yaparak bu maddelerin zehirliligini azaltir dusuncesi ile bakir, kursun vb... isleyen isyerlerinde bu uygulama baslamis olmali.
Benim kucuklugumde bakir kaplar kullanilir ve kalaylanirken, kalayi gitmis bakir kaplardan yenen yemek ile zehirlenenlere ayran ve yogurt yedirme Istanbuldaki halk inanislarinda vardi.
Bu inanc (ki bilimsel bir yani var) nedeniyle bakir-kursun ve her turlu agir metal sanayiinde bu uygulama baslamis olmali.
Daha sonra her turlu zehirlenmeye iyi gelecegi yanlis inanciyla toplu sozlesmelere yer almistir.
En sonunda da ikramiye gibi toplu sozlesmelerin bir parcasi oldugunu dusunuyorum. Bu yuzden bir hak olarak her turlu metal ve kimya sanayiinde sendikalar tarafindan talep edilir olmali diye dusunuyorum.

Prof. Dr. Neset Kadirgan
Kimya Muhendisleri odasi
Istanbul Sube Baskani

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri