Necip Fazıl Kısakürek'ten Vecizeler

Until The Grave

fσяυм ρяє&#
Prenses
* Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım.

* *****lık bulaşıcıdır.

* Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.

* Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır. Kökünü beğenmeyen dal ve dalını beğenmeyen meyve olgunlaşmadan çürür.

* Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. Yürüyeceğim de, bas ve yürü!

* Çile kapısından erişilecek dünyayı bilseydin, yatağını yorganını satardın.

* Cevabımın şiddetinden susuyorum!

* Mâsum, küçücük bir taşın beresi üzerine flaster yapıştırmak ne demek? Haklı, koca bir güllenin yere sereceği leşinin üstünü örtecek kanlı kefenden ne haber?

* Dün geçti bugünü düşünüyorum, yarın var mı? Gençliğine güvenme, ölenler hep ihtiyar mı?

* Fikrin olduğu her yerde şiddet, operatörün neşteri gibi bir nimet, olmadığı yerde de katilin bıçağı şeklinde bir âfettir.

* Fikirde, sanatta, anlayışta, anlatışta, buluşta, tutuşta, dağıtışta, toplayışta ve nihayet yaşanmaya değer hayatın ölçülerini billûrlaştırma işinde dünyanın en büyük adamı olmak isterdim; nefsim için değil de, sırf O'nun ümmetinden en hakîr ferde düşen liyakat payını ve üstünlük derecesini göstermek için...

* Sana alçak bile demem. Çünkü alçağın bile bir uzunluğu vardır. Sen benim gözümde çukursun çukur.

* Olunmayacak herşeyle olabilecek herşeyin kefalet ve keyfiyeti İslamda...Herşey İslamda....

* Akıldan büyük nimet, zekâdan da ağır yük tanımıyorum.

* İhya etmek için ne kadar ilim lazımsa imha için de o kadar cehalet kafidir.

* Biz hohlaya hohlaya buz dağlarını erittik; şimdi ortalık çamurdan geçilmiyor.

* Sabır, çekilen şeyi duymamak değil, ona dayanmayı bilmektir.

* Ruh, dal budak salmış bir ağaç gibi göz önünde bulunan hakikatlerde değil, en derin ve en gizli yerdedir. Ruh, insanın tohumudur.

* Bir tohumda; gövdesi, dalları, yaprakları ve meyvesiyle bütün bir ağaç gizlidir.

* Bir hadiseyi düşünebilmek için filozof olmaktan başka çare görmemek, düşünme hakkından vazgeçmek değil midir ?

* İmanın ticaretini yapanda, iman arama !

* Fikir besler, siyaset öldürür. Siyaset, fikrin kendisi değil; posasıdır.

* Gözler, ya merhamet ya da neferetin ışıldadığı bir kandildir.

* Kadın; Hristiyanlıkta yol kesici bir engel, İslamda ise yol açıcı bir kanattır.

---> Necip Fazıl Kısakürek'ten Vecizeler

katkı olsun büyük üstada: necip fazıl bir üniversitede katıldığı sempozyumda, izleyicilerden biri "ben sizin geçmişinizi de biliyorum" diyerek kendisiyle eğlenmeye kalkınca üstad şu muhteşem cevabı verir ; "benim geçmişim bir çöplükten ibarettir ve çöplükleri ancak köpekler karıştırır"

ayrıca , Biz hohlaya hohlaya buz dağlarını erittik; şimdi ortalık çamurdan geçilmiyor. çok güzeldi,teşekürler

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri