Myo mezunu olup akademisyen olmak hakkında

ekselans.55

Banned
Merhaba değerli arkadaşlar.
Sağlık Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencisiyim. Yaşım 28 ve bu sene meslek yüksekokulundan mezun oluyorum. Üniversite içerisinde 2 yıldır topluluk başkanlığı yapıyorum. Aynı zamanda 1 yıldır da kısmi zamanlı öğrenci kapsamında kurum içinde part-time olarak çalışıyorum. Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi gibi seçenekler ile üniversitede kalmak ve eğitimci/akademisyen olmak istiyorum. Bunun için tecrübeli ve bilgili olan arkadaşlarımızdan en kısa veya mantıklı yöntemler sunmalarını rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, Orta Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans yapıyorum. Benim hedefim de akademisyenlik ve yüksek lisans öğrencileri lisanları devam ederken araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunabiliyor; aynı zamanda yüksek lisans ile beraber bu görevlerini sürdürebiliyorlar. Fakat tüm bunlar için ALES ve YDS puanına ihtiyacın var. Akademisyen olabilmek için de aynı şartlar aranır. Eğer bir lisans programından mezun olduysan, ALES puanın ve bölümün istediği puana yeterliliğin bulunuyorsa, hâli hazırda bir yabancı dil puanın varsa (yds geçerlilik süresi ve ales geçerlilik süresinin 5 yıl olması lazım, ales'in 5 olduğundan eminim) akademisyen olma yolunda ilerleyebilirsin. Fakat, araştırma görevlisi olmak şu an senin için daha uygun görünüyor çünkü bölümünden yeni mezun oluyorsun. Bunun için de YDS ve ALES puanına ihtiyacın var.

Üniversitende ya da başvurmak istediğin yerlerde alım açılması gerekiyor. Sitelerdeki duyuruları takip etmelisin. Duyurulara aranan şartları ve kontenjanı belirtiyorlar. Lütfen bu duyuruları takip et. Eğer YDS'ye henüz girmediysen başvurusu Şubat'da başlayacak ve sınav Nisan'da yapılacak. ALES başvuruları ise 13-23 Mart tarihleri arasında başlıyor.

Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Ancak şu anda ön lisans programından(2 yıllık) mezun olacağım. Sizin belirttiğiniz süreçlerden geçmem için öncesinde 4 yıla tamamlamam gerekiyor sanırım. Ayrıca ALES ve YDS sınavlarından aldığımız puan 5 yıl geçerli oluyor şeklinde anladım. Umarım doğru anlamışımdır. O halde şimdiden hazırlık yapmamış olsam bile tecrübe edinmek adına girmemde fayda olacaktır.

Evet, şu an ALES'e girebilirsiniz isterseniz. YDS'ye de girebilirsiniz isterseniz. Soru tiplerine alışmış olursunuz. Ayrıca ALES'den beklemediğiniz yüksek bir puan alma ihtimaliniz de olabilir. Sözel bölüm sorularını sadece anlayarak okumanız bile yeterli. Ben girdiğimde öyleydi.. YDS'den sonra ben de tekrar girmeyi düşünüyorum açıkçası. Fırsat buldukça bu sınavları deneyebilirsiniz, ne kadar yüksek puan o kadar iyi.
Ben teşekkür ederim umarım her şey istediğiniz gibi olur. :Ü

Son düzenleme:
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri