/ Motosiklet Teorisi #8, Görünürlük

sensiz olmaz

Kayıtlı Üye
Motosiklet olayında belki de en önemli konulardan biridir görünürlük...
Elden geldiğince görünür olun, ama aslında kimsenin sizi görmediğini de bilin yani...

ABD de kaskların iki yanında ve arkada (eyaletlere göre değişiyor ama genelde, bazı eyaletlerde kask mecburiyeti bile yok… Tuhaf memleket) en az 2 inçkare boyunda reflektör bulundurulması zorunludur... Siz de bu reflektörlü bantlardan bulursanız, ense/boyun kısmındaki geniş, siyah plastik kısma bolca yapıştırın... Cilalı parlak kısma bir şey yapıştırmayın... Yapışkandaki kimyevi maddeler kaskı zayıflatır (bazı marka kasklarda, orijinal ambalajından bu tur çıkartmalar (stikırlar) çıkar [ör. Schubeth, Bell, Nolan] Bunlar istisna tabii, üretici zararsız bir madde uydurmuştur bu çıkartmalara).

Renk olarak ise üstünde kartal-dragon pençeleri, yıldırımlar zincirler gibi desenlilerinden ziyade ben size tek renk ve parlak renklerde kask seçmenizi öneririm. Sarı, acı turuncu, portakal, beyaz, parlak kırmızı gibi... Gri, siyah, yeşil, mavi, kahverengi ve/veya çok desenli kasklar özellikle gece görünmüyor. Kask özellikle arkadan, en görünür parçanızdır. 200m.’den topluiğne başı gibi görüneceksiniz arkadan gelene... Frene yarım saniye erken basması sizin/yolcunuzun hayatı demek olabilir.

Yine istatistik...
ABD de motorla kazaya karışan diğer sürücülerin % 81 i "görmedim hâkim bey" ya da "son anda gördüm ama artık yapacak bir şey yoktu" demektedir. Bu inanılmaz bir gerçek gibi geliyor kulağa ama doğru. Resmi açıklama... Ve tecrübe... Acı olanından...

Benim çok sevdiğim bir arkadaşım 1987’de motoruyla kırmızı ışıkta beklerken Antalya’da arkadan gelen bir kamyon tarafından öldürüldü... Şoför hâkime aynen bunu demişti... Hiç gözünü kırpmadan...

Benzeri bir kaza burada, Florida da (Florida’lılar çok kotu sürücü olmalarıyla tanınır) oldu... Alışverişten dönen kadın sürücü ışıkta beklemekte olan kari koca bir çiftin motoruna çarptı... Sanırım üç ay önce... Görgü tanıkları kadının elleriyle yüzünü kapamış, cesetleri ve motoru önünde sürüklerken tam gaz gittiğini görmüşler. Kadın 1 mil sonra bir otobüse çarparak durabilmiş. O da aynı şeyi söyledi... "çarptıktan sonra gördüm"...

Farınız açık (hatta gündüz uzunları yakın), canlı renklerde bir kıyafet, kask, motor, sinyaller, stop lambasına ilave LED lambalar, ilave sis farları vb. Daha güçlü bir korna sizi olduğunuzdan daha görünür yapacaktır ama...

AMA

Bilin ki hala görünmüyorsunuz... Sakın göründüğünüzü düşünerek / varsayarak motor kullanmayın trafikte... Görünmek için elinizde geleni yapın ama sürerken "GÖRÜNMEZ OLDUĞUNUZU VARSAYIN" Bu kafeslerinin içinde oturan ölümlü sürücüler, gözünüzün içine bakar,

YİNE DE SİZİ GÖRMEZLER.

Motor sürerken diğer araçların kor noktalarında kalmayın, dikiz ve/veya yan aynalarda suratlarını görün.
Yayalar sizin zararsız bir hayali görüntü olduğunuz kanaatindedir. Sakın ola ki bir ya da birkaç yayanın sizi görüp te yola çıkmaktan vazgeçeceğini sanmayın.

Dikkat

Civardaki araçlara takılıp çok uzun süre aynı hızda beraber gitmeyin,
Ne yaparsınız yapın..
Gece ya da gündüz...
GÖRÜNMÜYORSUNUUUUUZ...
Gözünüz gittiğiniz yönde, aklinizin bir köşesi DD’den kalanlarda olsun...

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri