Keman Nasıl Tutulur?

sensiz olmaz

Kayıtlı Üye


Kemanı çalmaya başlamadan önce kemanı nasıl tutacağımızı bilmemiz gerekmektedir. Keman tutuş şekli önemlidir çünkü kemanı doğru bir şekilde çalabilmek için önce kemanı doğru bir şekilde tutmamız gerekmektedir.

Öncelikle yayı tutacağımız elimizi aşağı doğru uzatıp serbest bırakmalı. Ellerimiz rahat olmalı, serbestliği bozulmamalı ve yay bu şekilde tutulmalıdır. Daha sonra başparmağımızın ucunu siyah deri kısım ile yay saçlarının arasına yerleştirmeliyiz. Parmağımızın ucu diğer taraftan çıkmamalıdır. Artık geriye diğer parmakları da yerleştirmek kaldı. Parmaklar yana yatık bir şekildeyken işaret, orta ve yüzük parmaklarımızın eklem yerleriyle, yayın ahşap kısmı kavranmalı ve son olarak da serçe parmağımızın ucu yayın üzerine yerleşmeli. Parmaklar, yuvarlak bir şeyi tutuyormuş gibi durmalı. Parmaklarımızı kesinlikle kasmamalıyız aksi halde yay çekerken sıkıntı yaşayabiliriz.

Parmak dağılımını yaptıktan sonra geriye kemanı boynumuza yatırmak kalıyor. Sol elimizde tuttuğumuz kemanı biraz öne alarak boyna yatırıyoruz. Bu sırada bileğimiz kemana dönük olmalı. Yanağımızı çeneliğe tamamen yapıştırmıyoruz. Kemanı vücudumuza yaklaşık doksan derece bir açıyla tutmamız çok önemli. Elimiz rahat bir şekilde olacak, dirseğimizi ise kendimize göre sağa doğru açarak, baş parmak tellere ve sopaya değecek pozisyonda tutulacak.

Çalma esnasında ise yayı çektiğimizde kolumuzun değil sadece bileğimizin hareket etmesi çok önemlidir. Topuk kısmı çok eğilmeden telin üzerine koyulduktan sonra yaya çok fazla bir baskı uygulamadan yere parelel bir şekilde çalmaya başlanabilir. Keman çalarken bakışlarımız dik olmalıdır.
 
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri
Üst