Her Dinden cennete gidilebilir.

Ehre

Kayıtlı Üye
Kendi dusuncem;

Eger cennet varsa ve bu cennete gitmek icin illaki belirli bir dine mensup olmak gerekmez.

Turkiyede - sudi Arabistanda dogsaydiniz buyuk ihtimal muslumandiniz

Amerikada dogsaydiniz hristiyan

İsrail yahudi vs vs..

Simdi gelelim asil meseleye;

Amerikada dogan biri hristiyan oluyor. Ve bu insan buyuyor egitim goruyo evleniyor ve normal bir hayat surduruyor. Dunyada hic kotulugu yok denecek kadar az ve cok iyimser birisi. Simdi bu adam oldugunde oburki dunyada dini inancindan dolayimi cehenneme atilacak? İslama gore islam disindakiler cehenneme hrisiyana gorede muslumanlar ceheneme gidecek. Ben kutsal kitaplardaki bu sisteme karsiyim... Benim taraftar oldugum sistem, insanin yaptigi İyilik ve kotuluk olarak degerlendiip gerekli odul/ceza verilmesi..

Benim gorusum budur. Kimsenin dinine ve gorusune saygisizlik yapmadim sizde bana yapmayin..

İyi forumlar

---> Her Dinden cennete gidilebilir.

atladığı bur durum var bütün kavim lere peygamber gönderildi di ve hepsine anlatılma ya çalışıldı herkesi allah yoluna çağrıldı ama 4 büyük kitabın 3 de kendi çıkar lari menfaatleri icjn değiştirildi daha insan oglu yokken Hz muhammet in s.a.v ismi vardı son. Peygamber son dini yayan kişi olarak ve bu kuran da yazıyor sadece islam dini değiştirilme yecek digistirilmeyecek ler bunu daha iyi anlamak için kuran kerim i okur san bu kafamdaki soruları hepsinin cevabı var Hıristiyanlık derken onlar allahın doğruları kendi menfaatleri icjn değiştir diler allaha şirk koruyorlar inkar ediyor ve bu kuran da çok bariz açık ve net cevaplar veriyor bu konu için böyle şeyler le aklını kurala yıp sende yanlışa düşme

Ben zaten musluman degilim. Bu konulari iyi arastirdim eskiden muslimdim kuran kurslarina bile gittim cevirisinide okudum farkli yerlerden. İnsan gercekten okuyunca ve din konularini arastirinca, sadece islam icin demiyorum her din bir insan uydurmasini ifade ediyor.

Ama kitaplardaki cehennem ile korkutma duzeneği, insanin gozunu kapatiyor ve gercekleri gormemesini sagliyor

/ saygilar

Dogmatik konular,irdelendiğinde..Bazı noktaların tartışmaya açık olmadığı görülür...Sanırım sen de iddalı bir konu seçmişsin...

Kendi dusuncem;

Eger cennet varsa ve bu cennete gitmek icin illaki belirli bir dine mensup olmak gerekmez.

Turkiyede - sudi Arabistanda dogsaydiniz buyuk ihtimal muslumandiniz

Amerikada dogsaydiniz hristiyan

İsrail yahudi vs vs..

Simdi gelelim asil meseleye;

Amerikada dogan biri hristiyan oluyor. Ve bu insan buyuyor egitim goruyo evleniyor ve normal bir hayat surduruyor. Dunyada hic kotulugu yok denecek kadar az ve cok iyimser birisi. Simdi bu adam oldugunde oburki dunyada dini inancindan dolayimi cehenneme atilacak? İslama gore islam disindakiler cehenneme hrisiyana gorede muslumanlar ceheneme gidecek. Ben kutsal kitaplardaki bu sisteme karsiyim... Benim taraftar oldugum sistem, insanin yaptigi İyilik ve kotuluk olarak degerlendiip gerekli odul/ceza verilmesi..

Benim gorusum budur. Kimsenin dinine ve gorusune saygisizlik yapmadim sizde bana yapmayin..

İyi forumlar

müslümanlığın geldiği dönemde saymış olduğunuz dinlere mensup insanlar sahip çıkmıştır...tabi tevrat,zebur ve incil dede müslümanlığın geleceği müjdelenmiştir...Yani diyorum ki Kuranı Kerimi biraz okusanız neler dediğimi daha iyi anlarsınız...Kısaca Allh,u Teala kullarına öyle bir akıl vermiştirki,elini ateşe koymadan yanacağını bilir...
Allah la ve iyiyle kalmanız dileğiyle...

Bu güne kadar şu şekilde öğrendim biliyorum ;

Yeni Gelen Her Din , Bir Öncekinin Şeklini Kaldırıyor..

Yani Musevilik ; Yahudilik Gelince Şekil Olarak Ortadan Kalkıyor.
Yahudulik , Hristiyanlık ... Hristiyanlıkta İslamiyet Gelince Ortan Kalkıyor.

Her Dininin Geldiği Dönemindeki İnananlar Cennete Gidecek.

Şuan Son ve Tek Din İslamiyet... İslamiyete inananlar cennete gidecektir.

Şuda varki ; Dünyanın tümü islamiyete inanmıyor... Ama İslamiyet Kendinden Önce Gelen Dinleri Ortadan kaldırıyor. Ve İnanılması Gerekenin İslamiyet Olduğunu Söylüyor.
İslamiyet kendinden önce gelen her dine sahip çıkıyor inanıyor ve haktır diyor.
Ancak diğer dinler birbirlerini pekte kabul etmiyorlar.

Ben Museviyim , Hristiyanım , Yahuduiyim vs Benim kalbim temiz , ben hiç bir kötülük yapmadım , iyi bir insanım demenin kendimizi cennete götüreceğini zannetmiyorum...
İnanç ve İbadette Gerekli.

Dediğim Gibi Her Din Geldiği Dönemde İnananlarından Sorumlu Diye Biliyorum...

Ancak ;

Ali İmran Suresi, 19: Allah katında din İslam™dır/Allah™a teslim olmaktır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki azgınlık/haset yüzünden ihtilafa düştüler¦ Kim Allah™ın ayetlerine nankörlük ederse, Allah hesabı çabucak görecektir.

Ali İmran Suresi 85: Kim İslam™dan/Allah™a teslim olmaktan gayrı bir din ararsa artık o, ondan asla kabul edilmeyecektir. Ve o, âhirette hüsrana düşenlerdendir.

İslam, Allah™a teslim olmak demektir. Tüm Peygamberler insanları Allah™a teslim olmaya davet etmişler, Hristiyanlık, Yahudilik gibi farklı farklı dinler yaymaya çalışmamışlardır. Fakat zulmedenler, sonradan, dinlerini yozlaştırmış ve kendilerine başka başka isimler takmış, parçalanmışlardır.
Kuran, her konuda olduğu gibi bu konularda da bütünlüğü içerisinde ele alınmalıdır. Kuran™a göre, Yahudi ve Hristiyan topluluğundan Allah™a gerçekten teslim olmuş bazıları da cennete gidebilecektir. Müslümanlar, œYahudi ve Hristiyanlar cennete giremez, diyerek, aslında şu ayetteki, Yahudi ve Hristiyanların düştüğü hataya düşüyorlar:

Bakara Suresi, 111: œYahudi veya Hıristiyanlardan başkası cennete giremez, dediler. Bu, onların kuruntusudur. De ki: œDoğru sözlüler iseniz delilinizi getirin.

Bakara Suresi, 62: Şu bir gerçek ki, iman edenlerden, Yahudilerden, Hıristiyanlardan, Sâbiîlerden Allah™a ve ahiret gününe inanıp barışa ve hayra yönelik iş yapanların, Rableri katında kendilerine has ödülleri olacaktır. Korku yoktur onlar için, tasalanmayacaklardır onlar.

Kuran, açık açık Hristiyan ve Yahudilerin de cennete gideceğini müjdelemektedir. œSadece Peygamber zamanındaki Yahudi ve Hristiyanlar cennete girecektir, şeklinde bir ayet yoktur:

Maide Suresi, 69: Şu bir gerçek ki, iman edenler, Yahudiler, Sâbiîler ve Hristiyanlardan Allah™a ve ahiret gününe inanıp hayra ve barışa yönelik iş yapanlar için korku yoktur. Tasalanmayacaklardır onlar.

Son düzenleme:

Birçoğumuz islamiyetin yaygın olduğu bir ülkede doğduğu için müslüman. Kimse diyemez ki ben ingilterede Fransada dogsaydim da kesin müslüman olurdum diye. Hadi arastirsin öğrensin müslüman olsun diyelim burda doğan kişi Afrikada milyonlarca insan aclikla savaşıyor can derdinde ya bunlar ne yapmalı .
Ayrıca müslüman olup her türlü günaha bulaşan bir insan tövbe edip cennete giderken ömrünü çocuklara hayvanlara yaşlılara yardım etmeye adayan bir Hristiyan doğrudan cehenneme gidecek. Bu adil değil olmaz.
Safca belki ama inancım o cehennem denen yerde sadece kötü insanların yanacagi yönünde.

bir insanın açık ve net olarak "gidemezler" demesi bana biraz ilginç geliyor. onları cennete kabul edecek olan da tanrı, reddecek olan da tanrı. kimin mekanında kimi istemiyorsun anlamıyorum ki? sen kendi paçana bak. sen kendini kurtar bi önce de sonra kalk "örtmenim onlar burda oynamasınlar başka yerde oynasınlar" filan de.biraz mantık cercevesinde düsünüldügü zaman , son zamanlarda ülkemizde yaşanan pedofili olayları , ahlaki çöküntüye ugramıs ugratılmıs binlerce insan varken ( sözde müslümanlar) , bir taraftanda bütün hayatını ınsanlıga faydalı birşeyler bulabilmek icin harcamıs gayrimüslim ( ateist , hristiyan , yahudi , etc) sen kalkıp bunlar günahlarını cektikten sona cennete gidecek ama onlar gidemeyecek dersen ben sana gülerim...

bir insanın açık ve net olarak "gidemezler" demesi bana biraz ilginç geliyor. onları cennete kabul edecek olan da tanrı, reddecek olan da tanrı. kimin mekanında kimi istemiyorsun anlamıyorum ki? sen kendi paçana bak. sen kendini kurtar bi önce de sonra kalk "örtmenim onlar burda oynamasınlar başka yerde oynasınlar" filan de.biraz mantık cercevesinde düsünüldügü zaman , son zamanlarda ülkemizde yaşanan pedofili olayları , ahlaki çöküntüye ugramıs ugratılmıs binlerce insan varken ( sözde müslümanlar) , bir taraftanda bütün hayatını ınsanlıga faydalı birşeyler bulabilmek icin harcamıs gayrimüslim ( ateist , hristiyan , yahudi , etc) sen kalkıp bunlar günahlarını cektikten sona cennete gidecek ama onlar gidemeyecek dersen ben sana gülerim...

İnsan önce kendini tartacak kardeşim ;)

İmanı olmayanın hiçbir amelinin kıymeti yoktur. İbadetler ve bütün iyi işler kıymetli ise de, bunları yapmak, imanın yanında ikinci derecede kalır. İman temel, iyi işleri yapmak, ikinci derecededir, imandan sonra gelir. İmanın ve iman ile birlikte olan iyi işlerin dünyada da, ahirette de faydaları vardır. İnsanı saadete ulaştırırlar. İmansız olan iyi işler, insanı, dünyada saadete kavuşturabilir. Ahirette faydası olamaz.

İyi işlere, ibadetlere sevap verilebilmesi için düzgün iman sahibi olmak gerekir. Bir kâfirin yaptığı hiçbir iyiliğin Allah katında kıymeti yoktur, hatta cami, çeşme yaptırsa, namaz kılsa, oruç tutsa hiç kıymeti olmaz. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

(İmansızların yaptıkları faydalı işler, fırtınalı bir günde rüzgârın savurduğu kül gibidir. Ahirette o işlerin hiçbir faydası olmaz.) [İbrahim 18]

(Kâfir olarak ölenlerin yaptıkları işler, dünyada da, ahirette de boşa gider, Cehennemde devamlı kalırlar.) [Bekara 217]

(İslam dininden başka din isteyenlerin, dinlerini Allah kabul etmez. Bunlar ahirette en büyük zarara uğrayacaklardır.) [Al-i İmran 85]

(İman edip, salih amel işleyenler Cennete girer.) [Kehf 107]

Bunları şuan gördüysen veya da biliyor da hala tersini iddaa etmeye çalışırsan dinden çıkarsın haberin olsun.

Bu konu üzerine bende çok düşündüm. Ve konuyu açan arkadaş ile benzer düşüncelerden yola çıktım. Evet, kimse diyemez ki; eğer Müslüman olmayan bir ülkede doğmuş, o ülkenin kültürlerinden etkilenmiş olsaydık; tekrardan Müslümanlığı seçerdik. Bunun böyle bir garantisi yok. Önceden Hristiyan olup da sonradan Müslümanlığı tercih eden insanlar yok mu? Elbette var. Fakat Müslümanlıktan farklı dinlere geçen insanlarda var. Kuran'ın hak din, Hz.Muhammed'in son peygamber olduğunu alem-i cihan biliyor. Fakat şu anda konumuz dinlerden ziyade; cennete gidip gidememek.

Bir tarafta Müslüman diğer tarafta Ateist insanı düşünelim. Müslüman insanın Allah'a inancı var. Kendini islam dinine uygun buluyor. Toplumsal yargılar düzeyinde bu insan kötü bir insan. Taciz, tecavüz, kul hakkı yeme, gasp, hırsızlık veya adam öldürme gibi durumların en az bir tanesine başvurmuş. Ama bu insan Müslüman. Önce cehenneme gidip, günahlarını çektikten sonra bu insan da cennete gidecek ama Ateist olan insan sırf Allah'a inanmadığı için asla Cennet yüzü göremeyecek. Allah'a inanmaması onu kötü bir insan yapar mı? Yaparsa neye göre yapar? Kime göre yapar?

Luka İncili'nin 16. Bölümünde ölüm sonrası yaşam ile ilgili şöyle bir bilgi söyleniyor; Ölüm yok olma veya sona eriş değil, sonsuz yaşamın bir başlangıcıdır. Kabir Alemi'nde yargı gününe kadar kalan ruhlar, diriliş ile bedenlerine kavuşurlar. Bundan sonra bütün insanlar yargılanır. Rab'bini unutarak kötü eylemler yapanlar cehenneme, Tanrı'nın hoşnutluğunu kazananlar da cennete gönderilir.

Buradan da yola çıkarak, sadece Müslümanlar değil, Hristiyanların da cennete gidebileceği söylenilebilir.

Cennet veya Cehennem kavramları sistematik kavramlar değil, dinsel kavramlardır. "Ve sisteme karşıyım" tarzında bir cümle kullanmak benim nazarımda doğru değildir.

Cennetin anahtarı imandır. Oradaki makam ve dereceleri belirleyen ise, Allah’ın emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından sakınmaktır. Bu bakımdan iman etmemiş birisinin cennete gitmesi mümkün değildir. Yalnız İslam alimleri, kendisine hak din ulaşmamış insanları bunlardan müstesna tutar.

Bilindiği gibi, dinler -bir açıdan- üçe ayrılıyor: Semavî dinler, tahrif edilmiş dinler ve bâtıl dinler.

“Doğrusu Allah katında din ancak İslâm’dır.” (Âl-i İmran, 3/19)

âyetinin açık hükmüne göre, beşer aklının mahsulü olan batıl dinler gibi, Tevrat ve İncil’in tahrifiyle semavîlik vasfını kaybeden Yahudilik ve Hristiyanlık da Allah indinde geçerli değildir:

“Kim, İslâm’dan başka bir din ararsa, o kimseden bu din asla kabul edilmez ve o, âhirette kaybedenlerden olur.” (Âl-i İmran, 3/85)

Ağır konular bunlar, ölünce göreceğiz.

Ben Deistim dinlere inanmıyorum öncelikle bunu söylemek istiyorum.
Günümüz müslümanları ''sözde müslümanları'' Kitabında geçen namaz kıl cümlesini gerçekleştirmiyor, oruç tut da aynı şekilde, çoğu haram olduğu halde alkol alıyor ama BEN MÜSLÜMANIM demekten de geri kalmıyor, kul hakkına giriyor ama hala BEN MÜSLÜMANIM diyor, gıybet yapıyor ama kesin cennete gireceğini düşünüyor ve inancı olmayanların yanacağını.
Yani kendi dininin bile gereğini yerine getirmeyenler cenneti sadece kendi çaplarında garantiliyor çok mantıksız, çoğu dinsiz insan BEN MÜSLÜMANIM diyenden daha inançlı.
Bence iyi olan her insan cennete gider.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri