grup yorum şarkı hikayeleri

BooB

Banned
Aradım ama bulamadım hikayeleri nereye yazacağımı bende buraya yazmaya karar verdim umarım yoktur .

vasiyet :

109. karanfil Günay Öğrener için yazılmıstır. Uşak hapishanesinde ölüm orucu yapan günay öğrener feda eylemi yapmıs feda eylemi öncesi vasiyet olarak
"ben ege'de doğdum,Akdeniz ve Marmara'da büyüdüm çalıştım bu nedenle saclarını feda eylemi yapmadan hemen önce kesip arkadaslarına teslim etmiş ve saclarımdan tutamlarıda Karadeniz'e bırakın demiş". İsteği üzerine sacları karadeniz'in dalgalarına bırakılmış..

Haziranda Önmek zor:
Nazım Hikmet için yazılmıştır.

Nurhak:
Nurhak dağlarında şehit edilen Sinan,Kadir,Alparslan için yazılmıştır.

Şarkışla:
Deniz,Hüseyin,Yusuf için yazılmıştır.

Kızıldere:
Kızılderede katledilen Mahir Çayan ın önderliğindeki Dev genç liler (DHKPC)için yazılmıştır.

Apo-fatih -Hasan-Haydar 1984 yılı ölüm orucunda tek tip elbiseye karsı yürütülen ölüm orucunda verilen şehitlerimize yazılmıstır..

Doğacak Güneş Gibi, Özgür Tutsak,Ümraniye'deydi ilginç, Vatan Buca Olmuştu,Bir görüş kabininde ve Boran Fırtınası albümündeki bir çok güzel şarkı ftipi ,tecrit için yazılmış, kızıl karanfillerimizin , açlık grevinde düşen,hücre hücre yanan yoldaşlarımızın anısına yazılmıştır

Cemocan:
emo bir genci sevmektedir bu genç devrim adına dağa çıkar, cemo aşıkndan duramaz ama kız başına çıkması da yakışık almaz. o da saçlarını erkek gibi kestirip erkek taklidi yaparak sevdiğini aramak için dağa çıkar. gel zaman git zaman cemo sevdiceğini bulamadan bir çatışmada ölür, o sırada o gruba yardıma gelen diğer gençlerin arasında cemonun sevgilisi de vardır ve ölenlerin kimler olduklarına bakarlarken sevgilisi cemoyu görür ve tanır. işte şarkının ortasındaki iç acıtan cemo yakarışları cemonun sevgilisinin onu gördüğü anda çıkar.

---> grup yorum şarkı hikayeleri

Madenciden ;

Zonguldak maden işçilerinin direnişinden sonra yazılmış, tüylerimi diken eden şarkı.

Seher yeli kız ;

Seher adında, öldürülen öğrenci adına yazılmıştır. Müziği harikadır.

Madenciden ;

Zonguldak maden işçilerinin direnişinden sonra yazılmış, tüylerimi diken eden şarkı.

Seher yeli kız ;

Seher adında, öldürülen öğrenci adına yazılmıştır. Müziği harikadır.

ayrıntılarıyla gerekli bir konu çok teşekkürler

Bağcılarda Üç Karanfil

4 ağustos 1994'de istanbul bağcılarda kuşatıldıkları evde 6.5 saat süren direniş sonunda şehit düştüler.hüseyin aslan 1972 sivas zara doğumluydu.1990'da Dev Gençle tanıştı.istanbulda mahalli bölgelerde görev aldı.güner şar 1976 doğumluydu.1988'de Dev Genç'li olarak faaliyet yürüttü.özlem kılıc 1975 sivas doğumluydu.1992'de 17 yaşında ankara lisesi Dev Genç yöneticileri arasındaydı.1993 'de üçü de halkın adalet özlemlerine cevap olmak için yeni görevler üslendiler. görevlerini sürdürüken ölümsüzleştiler.

Tarih yazanlar

İki genç kız, bir erkek üç kişiydiler. Gençtiler. 18, 23, 25 yaşındaydılar. Güçlüydüler. Üç kişiydiler ama tüm Türkiye Halklarını temsil ediyorlardı. Kuşatma altında onlarca bomba, binlerce kurşun üslerini delik deşik ederken bayrakları ellerindeydi. Kuşatılan devrimci üs o an, özgür vatan toprağıydı. Vatan toprağını 6.5 saat süreyle bomba ve kurşun yağmuru altında tuttular. Devrimci hareketin bayrağını yere düşürmediler. Bayrak vatandı. Bayrak ulustu. Bayrak özgürlüktü. Bayrak namustu. 6.5 saat sonunda özgür vatan toprağı kanla sulandığında artık, kan konuşuyordu. Vatan duvardaki kandı. Duvardaki kan özgürlüktü. Duvardaki kan zaferdi. Gençtiler. Onurluydular. Vatanlarını, halklarını temsil ediyorlardı. Başeğmezlerdi. Vatanları işgal altındayken, halkları sömürülürken, köşelerinde oturup sessiz duramazlardı.
...
Bu vatan bizimdir. Bu halk bizimdir. Tüm servetler, üretilen her şey bizimdir. Bu vatan bizimse, bu halk bizimse, bu vatanda onurlu bir halk olarak yaşamak, vatan hainlerine halk düşmanlarına karşı savaşmak demektir. Özgürlük, kurtuluş ve bağımsızlık için yaşamak demektir. Savaşmayan yaşamıyor demektir. Onlar, en büyük vatanseverlerdiler. Vatanlarını canlarından çok seviyorlardı.

... Oligarşinin silahlarına, tekniklerine, ordularına karşı bizim de bitmez tükenmez yenilmez ve haklı olan halk gücümüz vardır.Bu gücümüzü kullanmalıyız. Güç örgütlenmektir. Güç mücadeledir. Mücadeleye yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden herşeyimizle katıldığımızda devlet çökecek, Devrimci Halk İktidarı doğacaktır. Zaferin yolu Hüseyin'lerin, Güner'lerin, Özlem'lerin gösterdiği yoldur. Şehitsiz zafer olmaz.

(Yoldaşlarının Bağcılar Direnişi'ne ilişkin anlatımından)

Sivas:

2 Temmuz 93'te Madımak Otelinde canice katlediler aydınların anısına...

Gençlik Marşı:
Adı üzerinde devrimci gençler için yazılmıştır.

Gowenda Gelan:

Halkların Halayı anlamına gelir, Kürdcedir, Kürd Kadınlarının ağzından yazılmış diye biliyorum.

Bir Oğul Büyütmelisin,Bu memleket bizim

Büyük üstad Nazım Hikmetin eseridir.

Bağcılarda Üç Karanfil

4 ağustos 1994'de istanbul bağcılarda kuşatıldıkları evde 6.5 saat süren direniş sonunda şehit düştüler.hüseyin aslan 1972 sivas zara doğumluydu.1990'da Dev Gençle tanıştı.istanbulda mahalli bölgelerde görev aldı.güner şar 1976 doğumluydu.1988'de Dev Genç'li olarak faaliyet yürüttü.özlem kılıc 1975 sivas doğumluydu.1992'de 17 yaşında ankara lisesi Dev Genç yöneticileri arasındaydı.1993 'de üçü de halkın adalet özlemlerine cevap olmak için yeni görevler üslendiler. görevlerini sürdürüken ölümsüzleştiler.

Tarih yazanlar

İki genç kız, bir erkek üç kişiydiler. Gençtiler. 18, 23, 25 yaşındaydılar. Güçlüydüler. Üç kişiydiler ama tüm Türkiye Halklarını temsil ediyorlardı. Kuşatma altında onlarca bomba, binlerce kurşun üslerini delik deşik ederken bayrakları ellerindeydi. Kuşatılan devrimci üs o an, özgür vatan toprağıydı. Vatan toprağını 6.5 saat süreyle bomba ve kurşun yağmuru altında tuttular. Devrimci hareketin bayrağını yere düşürmediler. Bayrak vatandı. Bayrak ulustu. Bayrak özgürlüktü. Bayrak namustu. 6.5 saat sonunda özgür vatan toprağı kanla sulandığında artık, kan konuşuyordu. Vatan duvardaki kandı. Duvardaki kan özgürlüktü. Duvardaki kan zaferdi. Gençtiler. Onurluydular. Vatanlarını, halklarını temsil ediyorlardı. Başeğmezlerdi. Vatanları işgal altındayken, halkları sömürülürken, köşelerinde oturup sessiz duramazlardı.
...
Bu vatan bizimdir. Bu halk bizimdir. Tüm servetler, üretilen her şey bizimdir. Bu vatan bizimse, bu halk bizimse, bu vatanda onurlu bir halk olarak yaşamak, vatan hainlerine halk düşmanlarına karşı savaşmak demektir. Özgürlük, kurtuluş ve bağımsızlık için yaşamak demektir. Savaşmayan yaşamıyor demektir. Onlar, en büyük vatanseverlerdiler. Vatanlarını canlarından çok seviyorlardı.

... Oligarşinin silahlarına, tekniklerine, ordularına karşı bizim de bitmez tükenmez yenilmez ve haklı olan halk gücümüz vardır.Bu gücümüzü kullanmalıyız. Güç örgütlenmektir. Güç mücadeledir. Mücadeleye yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden herşeyimizle katıldığımızda devlet çökecek, Devrimci Halk İktidarı doğacaktır. Zaferin yolu Hüseyin'lerin, Güner'lerin, Özlem'lerin gösterdiği yoldur. Şehitsiz zafer olmaz.

(Yoldaşlarının Bağcılar Direnişi'ne ilişkin anlatımından)

Sivas:

2 Temmuz 93'te Madımak Otelinde canice katlediler aydınların anısına...

Gençlik Marşı:
Adı üzerinde devrimci gençler için yazılmıştır.

Gowenda Gelan:

Halkların Halayı anlamına gelir, Kürdcedir, Kürd Kadınlarının ağzından yazılmış diye biliyorum.

Bir Oğul Büyütmelisin,Bu memleket bizim

Büyük üstad Nazım Hikmetin eseridir.

çok teşekkürler...

grup yorumu ilk albümlerimden beri alırım, hikayelerini biliyordum ama bilmeyenler için gayet güzel

önemli bir eksiği kapattın..

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri