Gİresun Lİsesİ

aLp_89

Kayıtlı Üye
ugün resmi adıyla Giresun Lisesi olarak eğitim ve öğretim yuvası, 1869 tarihli Maarif-i Umumiye Nizamnamesi ile, 1913 yılı aralık ayının beşinci günü Giresun İdadisi adıyla kuruldu. Fakat Giresun İdadisinin özel bir adı yoktu. 1913 te o zamanki Işık Basımevi diye anılan yeni ismi ile Yeşilgiresun Basımevi olan yerin karşısında Sofu Mehmet’e ait binada çalışmaya başlamıştı. Üç yıl sonra 1916 yılında bu sefer de Kumyalı camiinin yanında bulunan Ermenilere ait binaya nakledildi.

1913-1923 yılları arasında Özel İdarenin sağladığı pek fakir imkanlarla varlığını sürdürebilmiştir. 1923’de genel bütçeye alınmıştır.

1923-1924 yılında da okulu yıkılarak yeni lise binasına bahçe olmuş milli emlek2a ait binaya taşınmış görürüz. 1924-24 yılında ise bir yıl için jandarma okulunun bir bölümüne sığınılır.

Giresun İdadisinde ilkokulların karşılığı olan 6 yıl süreli rüştiyelerden mezun olanlar alınıyordu. Bunlar bir yıllık ihzarı sınıfından sonra idadi 1 ve idadi 2 denilen sınıflarda okutuluyor, böylece geçen üç yıl sonunda idadi mezunu oluyorlardı.

Giresun idadisi 6 erkek öğrenciden ibaret ilk mezunlarını 1916 yılında verdi.

Giresun idadisi 1924 yılında Giresun ortamektebi adın aldı. Giresun ortamektebinin mezunlarından daha okumak isteyenler bilhassa Trabzon2a gitmek zorunda idiler. Bu güçlüğü ortadan kaldırmak 1946-1947 yılından itibaren okulda lise sınıfları açılmaya başlandı. 1947-1948 de ikinci sınıf, 1948-1949 fen ve edebiyat şubeleri ile ilk 3. sınıflar açılmış oldu. 01.10.1948 den bu yana okulun adı Giresun Lisesidir. Bu yıl aynı zamanda Giresun lisesinin ilk mezun verdiği yıldır.

1949 yılında eski belediye başkanı Eşref Dizdaroğlu’na ait ev de okula katıldı. Odaları iş atölyesi depo ve kitaplık olarak kullanılmaya başlandı. Öğrenci sayısı ve buna bağlı olarak ihtiyaçları artan okulumuz için yeni bir bina yapılması gerekmekteydi. 1958 yılında yeni lisenin temeli atıldı. İnşaat 1964 de bitti. 1964-1965 öğretim yılında açıldı.

1973-74 yılında ise ikinci bir binaya daha sahip oldu. 2005/2006-2006/2007 öğretim yılında Giresun Anadolu lisesi, 2007/2008 öğretim yılında da Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi ek binayı kullanmıştır.

Okulun Yabancı dil ağırlıklı lise bölümü 1993-94 öğretim yılında açılmıştır. 1949 daki ilk mezunlarından günümüze kadar 14746 mezun veren Giresun lisesi bir çok ünlü kişiyi mezun etmiştir. Bunlardan bazıları;

Şenes ERZİK (UEFA ASBAŞKANI)

Prof.Dr. Akın ÖNBAYRAK (ANKARA TIP FAK. GENEL CERRAHİ ABD.)

Prof.Dr. Musa AKOĞLU

Opr.Dr. Ergün ÖZDEMİR (ESKİ MİLLET VEKİLİ)

Yavuz KÖYMEN(ESKİ MİLLET VEKİLİ)

Hasan AYDIN(ESKİ MİLLET VEKİLİ)

Hurşit YÜKSEL (BELEDİYE BAŞKANI)

Mehmet LARÇIN (ESKİ BELEDİYE BAŞKANI)

Mehmet IŞIK (ESKİ BELEDİYE BAŞKANI)

Burhan KARA (ESKİ MİLLET VEKİLİ)

Doç.Dr. Turhan ALÇELİK (ESKİ MİLLET VEKİLİ)

Orhan YILMAZ (ESKİ MİLLET VEKİLİ) (ESKİ BELEDİYE BAŞKANI)

A.Rüştü KURT (ESKİ MİLLET VEKİLİ)

S.Zeki PAMUKOĞLU (YAZAR)

Nevzat ŞENSOY (EMEKLİ VALİ)

Hilmi OK (TFF MERKEZ HAKEM KURULU ESKİ BAŞKANI)

Öztürk SERENGİL (SİNEMA SANATÇISI)

İlhami ŞENSOY (AVUKAT)

Prof.Dr. Erol DEMİREL (GAZİ ÜNİ. DİŞ HEKİMLİĞİ ABD. BAŞKANI)

Taşkın KONURALP (BASKETBOL FED. ESKİ BAŞKANI)

Prof.Dr. İbrahim BALCIOĞLU (CERRAHPAŞA TIP FAK. PSİKİYATRİ ABD. BAŞKANI)

Mehmet ASLANTUĞ (SİNEMA SANATÇISI)

Rasim ZAİMOĞLU (GİRESUN ESKİ MİLLETVEKİLİ)

Erdem MENTEŞOĞLU (YAZAR)

Demet AKBAĞ (SANATÇI)

Eşref KARAİBRAHİMOĞLU (GİRESUN MİLLETVEKİLi)

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri