Galata'da Yeni Bir Heyecan Yaşanıyor

ashli

Bayan Üye
TARİHİN İÇİNDE SANAT YENİ BİR SOLUK ALIYOR.
Galata Kuledibi’nde yepyeni bir oluşum sahne gösterileri ile sanat hayatına başladı; GALATA HAYAL ENSTİTÜSÜ.
2001 yılından beri sanat ve eğitim hayatını Galata’da sürdüren Aytül Hasaltun ve Kemal Bozkurt’a ait olan DANS BULUŞMA İSTANBUL, Damla Özen ve Togay Kılıçoğlu’nun kurucusu olduğu, sanat hayatına 2009 yılında başlayan KARMADRAMA GÖRSEL SANATLAR ile kader birliği yaparak yepyeni bir yolculuğa başladı. Bu iki kurumun oluşturduğu güç birliği ortaya modern ve çağdaş danstan tiyatroya, sinemadan farklı disiplinlerdeki ürünlere kadar pek çok sanatın seyirciyle buluşmasını sağlayacak bir oluşumu doğurdu.

Her iki sanat kurumu da eğitimlerini sürdürmeye devam ettikleri mekânlarında, tamamen kendi üretimleri olan ürünlerin düzenli olarak seyirciyle buluşmasını sağlıyor. Gündüzleri hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik atölyelerin sürdürüldüğü mekânda izleyiciler farklı bir anlayış içerisinde gösterilere tanık oluyorlar.

Mekân diğer gösteri sanatlarının sergilendiği siyah ortamın tam aksine bembeyaz bir yapıya sahip. Gösteri sanatlarının temel öğesi olan insanı esas ağırlık noktası olarak kabul eden ve sanatçının sanatını ifade etme gücünü ön plana çıkaran bir sergileme anlayışına sahip olan mekânda ışık, ses, dekor ve benzeri destekleyici unsurlar bilinçli bir şekilde minimum düzeyde kullanılmakta.

Yıl boyunca sezon kapatmayacak olan GALATA HAYAL ENSTİTÜSÜ’nün şu sıralar iki gösterisi bulunmakta. Mayıs ve Haziran ayları boyunca devam edecek olan bu iki gösteriye Haziran ayının sonlarında itibaren yeni projeler de eklenecek.

30 Mayıs 2010, Pazar günü kuruluşunu kutlayacak olan GALATA HAYAL ENSTİTÜSÜ’nün programı şöyle;

29 MAYIS, Cumartesi
20.30 – NİGAR
30 MAYIS, Pazar
20.30 – PABLO NERUDA / LÜTFEN ÖLMEYİN SEVGİLİ OZAN
22.00 – GALATA HAYAL ENSTİTÜSÜ KURULUŞ PARTİSİ
PROJE 1 – DANS GÖSTERİSİ (DANS BUŞMA İSTANBUL)
NİGAR

O gün sokakta yürürken nigar’ı düşündüm. Küçük bir balkondan dışarıya doğru uzatılmış demir çubuklarda takılı sıra sıra ipler ve o iplerde... Rengârenk yatak çarşafları… Dans ediyorlardı… Büyülendim. Yukarı bakmak için kafamı her kaldırışımda aldığım nefes, önümü görmek için kafamı her indirişimde başımı döndürdü. Güller, papatyalar, zambaklar, lilalar, pembeler, menekşeler... Düşünmeden edemedim. Kimler uyuyor, kimler sevgiyle dokunuyor, kimler sessizce ağlıyor, kimler acıdan ölerek unutmaya çalışıyor... Unutmaya çalıştım. Nigar dedim. Şimdi mahremi sokakta çırpınıyor. Ve evindeki nefessizliğe inat hava dolu, uçuyor... Ben Aytül Hasaltun. Dansçıyım ara sıra da yazarım. Hatırladım. Ertesi gün, ben çarşaflarımı astım.

SÜRE
Yaklaşık 50 dakika
KONSEPT ve UYGULAMA
Aytül Hasaltun
VİDEO
Sevgi Ortaç
IŞIK TASARIM
Efe Sümer
MÜZİK
Efe Sümer, Mustafa Kandıralı, Perihan Altındağ Sözeri
DEKOR
Fadıl Öztürk
KOSTÜM
Aylin Güleç
ANİMASYON
Kemal Bozkurt
Sükut-Silence : 9 dk
. Yönetmen: Deniz Ceyhan
PROJE 2 – OYUN (KARMADRAMA)
PABLO NERUDA – LÜTFEN ÖLMEYİN SEVGİLİ OZAN Şili'li ozan Pablo Neruda'nın 1965-1973 yılları arasındaki hayatının önemli anlarının derlendiği bu eserde; ozanın Şili, İspanya iç savaşı ve hayatına ait dönüm noktaları şiirleri, güncesi, Antonio Skarmeta’nın Neruda için yazdığı “El Cartero de Neruda (Neruda’nın postacısı) - Ateşli Sabır (Ardiente Paciencia)” adlı eserlerden alıntılarla aktarılmaktadır.

DERLEYEN ve YÖNETEN
A. Togay Kılıçoğlu
OYNAYAN
Damla Özen?A. Togay Kılıçoğlu
TASARIM
Damla Özen?A. Togay Kılıçoğlu
KOREOGRAF?
Aytül Hasaltun
TEKNİK?
Kemal Bozkurt

DANS BULUŞMA İSTANBUL
Serdar-ı Ekrem Caddesi No: 5 Kat:4 Kuledibi-Beyoğlu / İSTANBUL