Eski ve Yeni nesil

Derin42

Bayan Üye
epajupud.jpg

40'li , 50'li veya 60'li yılları çocuk olarakyasadıysanız , geriye baktığınızda yasadığımız kadaruzun yasadığımıza inanmak çok zordur.*Bir çocuk olarak emniyet kemersiz ve hava yastıksızarabalarda seyahat ederdik.*Yataklarımız parlak renkli kursun bazlı boyalarlakaplıydı.*İlaç kutularının kapaklarında , kapılarda ,dolaplarda çocuk emniyeti yoktu , ve bisikletebindiğimizde kask takmazdık.*Bahçe musluğundan su içerdik , şişeden değil.*Derme çatma arabalarımızı yapmak için saatlerceuğraşır , yokuş aşağı koşturur sonunda frenleriunuttuğumuzu anlardık. Birkaç kere çalılıklara uçtuktansonra problemi çözmeyi öğrenirdik.*Sabahleyin evden çıkar , bütün gün oynar ve sokakışıkları yandığında dönerdik.*Hiç kimse bize ulaşamazdı. Hani cep telefonları ?*Yaralanır , kemiklerimizi kırar , dişlerimizidökerdik , bu kazalardan dolayı hiç kimseye dava açılaazdı. Evet kazalar vardı. Bizden başka kimsede suçyoktu. Kazaları hatırlıyor musunuz ?*Dövüşürdük , birbirimize vururduk , morarırdık veüstesinden nasıl geleceğimizi öğrenirdik.*Kek , ekmek ve tereyağı yerdik , istediklerimiziiçerdik ama hiçbir zaman fazla kilolu olmazdık... daimadışarıda oynardık.*Bir içeceği dört arkadaş paylaşırdık , ayni şişedenve bundan hiç kimse ölmezdi..*Playstationlarimiz , Nintendo 64, X-Boxes, videooyunlarımız, onlarca kanal paralı TV, video filmleri,surround sistemimiz , mobil telefonlarımız, kişiselbilgisayarlarımız, Internet Chat odalarımız yoktu....arkadaşlarımız vardı. Dışarı çıkar onları bulurduk.Bisiklete biner veya yürüyerek arkadaşlarımızın evinegiderdik, kapıyı veya asma zili çalar veya doğrudaniçeri girer , konuşur , konuşurduk. Böyle bir şeyitahayyül edebiliyor musunuz ? Anne ve babalarımızasormadan ! kendimiz ! Dışarıda o soğuk amansız dünyada! Bakicisiz , nasıl yapabildik ?*Futbol oynamak istedik ama herkes takıma giremedi.Giremeyenler hayal kırıklıklarınla basa çıkmayıöğrendiler...*Bazı öğrenciler diğerleri kadar akilli değildi ,sınıflarını geçemediler ve ayni sınıfı bir kere dahaokudular. Her hangi bir sebepten dolayı testler dahauygulanmamıştı.*Eylemlerimiz bize aitti. Neticelerini beklerdik.Arkasına saklanacak hiç kimse yoktu. Bir kuralı ihlalettiğimizde bize arka çıkacak aile fikri duyulmamıştıbile , onlar aslında kurallardan yanaydı , birdüşünsenize ! Bu nesil gelmiş geçmiş en iyi risk üstlenenler ,problem çözücüler ve yaratıcılardan bazılarını üretti.Geçen 50 sene yeni fikir ve yeni yöntemlerin patlamasıolmuştur. Bizim hürriyetimiz , hatalarımız ,başarılarımız ve sorumluluklarımız vardı ve biz bütünbunlarla nasıl basa çıkacağımızı öğrenmiştik. Ve sizonlardan birisiniz . Tebrikler ! Ya yeni nesil..... ???

alnti

Son düzenleme:
---> Eski ve Yeni nesil

90ları hiç bişeye değişmem atari salonlarından cıkmazdım atari keşfetmeden önce misket taso futbol arı yuvasına yanan kagıtlar sokma gibi işlerle ugrassamda he birde kıyafetlerimi ve oyuncaklarımı satardım hep :D belliymiş satıs işi yapacagım haha :D:D bu işlerle ugrassamda genelde uslu cocuk olarak bilirdi ailem beni :D

---> Eski ve Yeni nesil

şimdi ki nesil kardeşimden örnekle ;

hiç bir ideali dahi yok.
ellerinde iphone sabahtan aksama kadar vine,instagram,face ve sözlükler.
bütün gün küfür kıyamet büyüklere saygısızlık sofraya dahi saygısızlık.
din kitaptan bi haber .
istiklal marşını okumaktan aciz.
aceleci sabırsız ve üşengeç bir nesil yetişmiş vaziyette kesinlikle hiç biri bi baltaya sap olamayacaktır.

Biz farklımıyız ? değiliz ama işten okuldan arta kalan zamanlarımızı sosyal olarak geçiremiyoruz bi cafeye gitsek herkesin elinde telefon facebooktan etiket ordan konusuyoruz resmen yüzyüze diyalog diye bişey kalmadı maalesef.

o değilde iyi yazdım he.

---> Eski ve Yeni nesil

90ları hiç bişeye değişmem atari salonlarından cıkmazdım atari keşfetmeden önce misket taso futbol arı yuvasına yanan kagıtlar sokma gibi işlerle ugrassamda he birde kıyafetlerimi ve oyuncaklarımı satardım hep :D belliymiş satıs işi yapacagım haha :D:D bu işlerle ugrassamda genelde uslu cocuk olarak bilirdi ailem beni :D
Bizimde atarimiz vardi sonra yurtdisindan kuzen bize ilk cikan playstationunu verdi oyun oynardik cok eglenceliydi.Benimde misketlerim vardi hemde beyaz-mavi atislar yapardik biriktirirdik:) benim kucukken hic bebegim olmadi tahtadan 't' harfi yapar iple sarar baglardim bir bezide koparir etrafina cevirip bebek yapardim.Cami havlusunda çamurla kurabiye yapardim hemde her cesitten heheh hamaratligim ordan gelmee. :D cok yerdim göbegim ciktimi cok mutlu olurdum buyudum derdim :D daha neler neler sansliyimki nisanlimin Playstation 4 ü varmis artik oynariz cok ozledim atari oynamayi maymun ve ordek oynu varmi bilir misin cok eglenceli yaa:)

---> Eski ve Yeni nesil

Bizimde atarimiz vardi sonra yurtdisindan kuzen bize ilk cikan playstationunu verdi oyun oynardik cok eglenceliydi.Benimde misketlerim vardi hemde beyaz-mavi atislar yapardik biriktirirdik:) benim kucukken hic bebegim olmadi tahtadan 't' harfi yapar iple sarar baglardim bir bezide koparir etrafina cevirip bebek yapardim.Cami havlusunda çamurla kurabiye yapardim hemde her cesitten heheh hamaratligim ordan gelmee. :D cok yerdim göbegim ciktimi cok mutlu olurdum buyudum derdim :D daha neler neler sansliyimki nisanlimin Playstation 4 ü varmis artik oynariz cok ozledim atari oynamayi maymun ve ordek oynu varmi bilir misin cok eglenceli yaa:)

ahaha bilmezmiyim ya :D oynardım hepsini ps bizede cok erken geldi yurtdısından gelmişti cok zevkliydi crash bandicoot falan oynardık kücük adamlar yarısıyodu arabayla bomba falan atıyoduk haha

---> Eski ve Yeni nesil

Eve girme saatimiz akşam ezanıydı. Ezanı duyunca koşa koşa giderdik eve kızmasınlar diye.
Annemizi babamıza saygısızlık yapmıyorduk.
Boyama kitaplarımız vardı. Defterlere hayallerimizi çiziyorduk. Dünyayı rengarek yapıyorduk...
Şimdi ki nesil bi değişik. Ve biz de alıştık onlara.
Onlara göre bizim hayatımız çok kötüydü bizlere göre onların hayatı.
Bu zamana kadar tek bi kitap okumamış kültürlüyüm diye geçinen gençler var.
Allah sonumuzu hayretsin.

---> Eski ve Yeni nesil

eski güzeldi ya 97 2000li yıllarda pek yoktu :) ta ki bu 2007lere kadar ama bu nesiller böyleyken daha ilerisinde biz yaşlandığımız zamanı düşünemiyorum:)

---> Eski ve Yeni nesil

Bu zamana kadar tek bi kitap okumamış kültürlüyüm diye geçinen gençler var.
Allah sonumuzu hayretsin.

Merhaba.

Gençler akıllı ve uyanık,
Kabul etmek gerekir.

Ülkemizde bilgi eskiden de para etmiyordu,
Şimdi hiç etmiyor.

Bak ankaraya;

Nerede kaba dayı,
Nerede mafya,
Nerede eşkiya,
İşte para bunlarda.

Artık kasalara da sığmıyor.

Şan bunlarda,
Şeref bunlarda,
Güç bunlarda,
Destek bunlarda.

Çocuklar kitap okusun da,
İçeride mi çürüsünler.

Okumamış,
Cahil,
Küfürbaz,
En önde gitmiyormu?.

Hemde aldığı ,
Bulduğu destekle.

Neden kitap okusun?,
Bu gençler?.:3dtgy: SA LAK mı?.

Saygılar.

---> Eski ve Yeni nesil

O degilde forumun yas ortalamasi baya buyukmuymus ne xD
Herkes yeni nesil soyle boyle demis
Simdi ben 22 yasindayim yeni nesilmiyim eski nesilmiyim ?
Bahsedilen tasolarin,misketlerin,sporcu kartlarin da kralini oynadim
Ote yandan kotulenen yeni nesil gibi
Telefon,internetle de cok hasir nesirim
Nesiller arasinda mi sıkısıp kaldim nedir

---> Eski ve Yeni nesil

O degilde forumun yas ortalamasi baya buyukmuymus ne xD
Herkes yeni nesil soyle boyle demis
Simdi ben 22 yasindayim yeni nesilmiyim eski nesilmiyim ?
Bahsedilen tasolarin,misketlerin,sporcu kartlarin da kralini oynadim
Ote yandan kotulenen yeni nesil gibi
Telefon,internetle de cok hasir nesirim
Nesiller arasinda mi sıkısıp kaldim nedir

Arada kocaman bir fark var teknolojinin hem zararlarini hemde yararlarini yasiyoruz yani anlaycagin bizim doneme kadar teknoloji onplana gelmeye basladi.Eskiden facemi vardi 3310 telefonlar vardi ve millet sadece aramalara mesajlara cevap verirdi.Simdi iyi elbettede bagimli olduk malesef kontrollu olmak gerekir eski nesilde herkes birlikteydi tum aile dede nene simdi cekirdek aile mevcut ve adet haline gelmis.Annemin gencliginde elektrik yokmus yeni yeni gelmis köylere cips,aromali yiyecekler yokmus zor biskuvi,leblebi bulurlarmis anlaycagin esyalarin degil insanlarin degeri vardi.Eskiyle kiyasla farkimiz coK.

---> Eski ve Yeni nesil

ilk 3310 telefonu ben aldım trde 40 pound :D 160 tl yani haha ne hava atardım beee kırmızı körüklü otobüste yılan oynama qeyfff

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri