Eş ve Zıt Anlamlı Kelimeler

Sibel1

Bayan Üye
Türkçe Öğretimi Dersi için hazırlamış olduğum bir materyal :)

4.Sınıf; "Kelimelerin eş ve zıt anlamlılarını bulur." kazanımına yöneliktir.

Etkinliğimi kelimelerin eş ve zıt anlamlıları öğretildikten sonra pekiştirme amaçlı kullanmak için hazırladım. İki ayrı karton ve mukavva üzerinde kelimelerin eş ve zıt anlamlılarından bir tanesini yazıp diğerini ise mandala yapıştırdım. Pekiştirme aşamasında mandallarda bulunan kelimeleri bir torba ya da sepete koyup öğrencilerden her birine bir tane seçtirip kelimenin eş ve zıt anlamlısını doğru bulduğu kelimenin karşısına takmasını sağlarız. Yanlış yapan öğrenciler için ise sınıfta doğrusunu bulabilen ya da yanlışlık olduğunu fark eden öğrencilerden tekrar doğrusunu yapmalarını sağlarız ya da bu kelimeleri bir cümle içinde kullandırarak yanlışını ve doğrusunu öğrencinin kendisinin fark etmesine yardımcı oluruz...

---> Eş ve Zıt Anlamlı Kelimeler

Ellerine sağlık güzel düşünmüşsün ve yapmışsın : )

+

Bu etkinliği teknolojik araçları kullanarak tasarlamak yerine karton ve mukavva kullanarak hazırlamanızdaki nedeni merak ediyorum.

Aslında bunu bilinçli yapıp yapmadığınızı öğrenmeye çalışıyorum. Ve her zaman sorunun altındaki amacı açıklamıyorum. Mesleğimi ifade ettiğim şu saatlerde mesleki bilgiden yoksun görünmek istemedim.

Bu etkinliği teknolojik araçları kullanarak tasarlamak yerine karton ve mukavva kullanarak hazırlamanızdaki nedeni merak ediyorum.

Aslında bunu bilinçli yapıp yapmadığınızı öğrenmeye çalışıyorum. Ve her zaman sorunun altındaki amacı açıklamıyorum. Mesleğimi ifade ettiğim şu saatlerde mesleki bilgiden yoksun görünmek istemedim.

Teknoloji ile boğulduğumuz şu günlerde öğrencilerin böyle şeylere daha çok ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için böyle bir materyal hazırladım. Zaten çoğu etkinlik teknolojik araçlarla yapılıyor. Ancak ben bu şekilde hem daha somut hem de daha eğlenceli bir hale getirdiğimi düşünüyorum... Öğrenciler bir oyun oynuyor gibi eğlenerek ve hissederek öğrenecekler.

[MENTION=157527]Phoibos[/MENTION] ayrıca teknolojik araçlar büyük şehirlerde fazlasıyla var evet ama bir köy okulunda teknolojisiz de 4 TL ile çok güzel bir ders işleyebilirsiniz bu şekilde.

[MENTION=157527]Phoibos[/MENTION] ayrıca teknolojik araçlar büyük şehirlerde fazlasıyla var evet ama bir köy okulunda teknolojisiz de 4 TL ile çok güzel bir ders işleyebilirsiniz bu şekilde.

Tebrikler. Somut işlem döneminde olan öğrencilere yönelik hazırlanan bir materyalin teknolojik araçlarla tasarlanması somuttan soyuta, eğitimin herkese yönelik olma gerekliliğinin göz önünde bulundurulması uygulanabilirlik ilkesine, eğitim programında, öğretim programında yer alan faaliyetlerin şartlara göre düzenlenmesi esneklik ilkesine uygun olacaktır.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri