Edebiyat Müntehirleri Testi

Until The Grave

fσяυм ρяє&#
Prenses
Edebiyat Müntehirleri Testi

İntihar eden yazarlar... Kendisi intihar etmeyip karakterlerine ettiren yazarlar... Hem karakterlerini intihar ettiren hem de kendileri intihar eden yazarlar... İsimleri testimizde saklı. Haydi bulalım...

1. 1891’de bir intihar girişiminde bulunan ama başarılı olamayan, uzun süre sorguladığı eylemi sonunda en ünlü karakteri Anna Karenina’nın şahsında gerçekleştiren Rus yazar kimdir?

a) Dostoyevski
b) Gogol
c) Tolstoy
d) Çehov

2. Cebine doldurduğu taşlarla kendini göle bırakarak intihar eden ve yaş******* bir kesiti ele alan aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan “Saatler” filminde anlatılan kadın yazar kimdir?

a) Jane Austen
b) Virginia Woolf
c) George Sand
d) Iris Murdoch

3. Evinde, havagazını açarak gerçekleştirdiği intiharını karısıyla birlikte planlayan ve ölüme onunla birlikte giden yazar kimdir?

a) John Steinbeck
b) Miguel de Unamuno
c) Albert Camus
d) Stephan Zweig

4. Edebiyat tarihinin en ünlü kadın karakterlerinden biri olan Emma Bovary intiharını hangi yolla gerçekleştirir?

a) Arsenik içerek
b) Kendini açlığa mahkûm ederek
c) Kendini asarak
d) Kendini silahla vurarak

5. Türk edebiyatında intihar eylemini içeren ilk roman hangisidir?

a) Eylül
b) Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
c) Şair Evlenmesi
d) Araba Sevdası

6. Aşağıdaki Shakespeare karakterlerinden hangisi intihar etmez?

a) Romeo
b) Juliet
c) Hamlet
d) Othello

7. 1950 yılında, Torino’daki bir otel odasında uyku ilacı alarak intihar eden, bıraktığı notta “Herkesi bağışlıyorum ve herkesten özür diliyorum. Sözcükler yok. Sadece eylem. Bundan böyle yazmayacağım,” cümleleri bulunan yazar kimdir?

a) Cesare Pavese
b) Italo Calvino
c) Jean Paul Sartre
d) Scott Fitzgerald

8. 1887 yılında, 35 yaşındayken bileklerini keserek intihar eden ve o sırada hissettiklerini “Ameliyatımı icra ettim, hiçbir ağrı duymadım. Kan aktıkça biraz sızlıyor. Kanım akarken baldızım aşağıya indi. Yazı yazıyorum, kapıyı kapadım diyerek geriye savdım. Bereket versin içeri girmedi. Bundan tatlı ölüm tasavvur edemiyorum. Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım, baygınlık gelmeye başladı,” sözleriyle kâğıda döken ilk Türk materyalistinin adı nedir?

a) Şemsettin Sami
b) Ahmet Mithat
c) Beşir Fuad
d) Mehmet Rauf

9. Üniversite tezini “Sylvia Plath’ın Şairliği Bağlamında İntiharı” konusunda hazırlayan ve 1987 yılında kendini 6. kattaki evinden aşağı bırakarak intihar eden şairimiz kimdir?

a) Tezer Özlü
b) Nilgün Marmara
c) Sevgi Soysal
d) Tomris Uyar

10. 1855 yılında kendini bir sokak direğine asarak intihar eden Fransız yazar kimdir?

a) Jean Jacques Rousseau
b) Albert Camus
c) Jules Verne
d) Gérard de Nerval

Cevap anahtarı: 1 c, 2 b, 3 d, 4 a, 5 b, 6 c, 7 a, 8 c, 9 b, 10 d

0-3 doğrum var: Edebiyatın karanlık köşelerinden oldukça uzaksınız. İnsan sırf merak için biraz arka sokaklarda gezinir.

4-7 doğrum var: Edebiyatın sonsuza kadar mutlu yaşayan karakterlerden ibaret olmadığını bilenlerdensiniz.

8-10 doğrum var: Bu kadar kasvet kimseye iyi gelmez, çıkıp biraz hava alın.

---> Edebiyat Müntehirleri Testi

4-7 doğrum var: Edebiyatın sonsuza kadar mutlu yaşayan karakterlerden ibaret olmadığını bilenlerdensiniz.

7 tane bilebildim hava almaya ihtiyacım yok demek ki (:)

İlginç bilgiler vardı güzel konu teşekkürler cnm + rep :)

---> Edebiyat Müntehirleri Testi

bende 4 tane bildim yani normaliz biz :)
ben teşekkür ederim cnm ilgin için :)

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri