Dejavuuu :((

AberYY

Bayan Üye
arkadasLar herkeze oLDugu gibi banada sık sık bu dejavumudr nedir pek bi biLgim yokk o oLurrr dun yine oLdu basLadım arastırmaya ama once sizin bLdikLerinizi merak ediorumm size de oLur aaa ben bu anı yasadımm dediniz ?

Yaşanılan bir olayın, daha önce de yaşanılmış olması hissine kapılınması durumudur.

Fransızcadan gelen “deja vu” kelimesi, “daha önce görülen” anlamına gelmektedir. Bir çok insan dejavu yaşadığını söyler. Kimileri dejavunun beyindeki bir algı sorunundan kaynaklandığını düşünürken kimileri de bunu reenkarnasyon ile bağdaştırır.

Bilimsel olarak dejavu şöyle açıklanabilir. 5 duyu organımızdan beyne giden sinyaller (özellikle görüntü ve ses) beyin tarafından algılanamayabilir. Oysa algılanamayan bu bilgi beyinde kaydedilmiştir ve ne zaman yaşanıldığı konusunda bir bilgi yoktur. Beyin bu sinyalleri tekrar aldığında ise kişi bu olayı ikinci defa yaşadığı hissine kapılabilir.

Bunun dışında beynin sağ lobu ile sol lobu arasında mikrosaniyeler seviyesinde bir çalışma süresi farkı vardır. Bir olayı beynin bir tarafı diğer tarafından önce algılar ve bilgi ikinci lobda algılandığında kişi ikinci defa yaşanmış hissine kapılabilir.

Ayrıca yaşanılan olayın daha önce bir benzerinin görülen ve hatırlanmayan bir rüyada yaşanmış olması da muhtemeldir. Şunu da eklemem gerekir ki, insan hafızası değiştirilebilir. Yaşamadığınız bir olayı sürekli yaşamış gibi düşünürseniz; örneğin bir filmde başrol oyuncusunun başına gelen bir olayı kendi başınıza gelmiş gibi tahayyül ederseniz ileride bir gün o olayı gerçekten yaşadığınızı hatırlayabilirsiniz; yani anılarınızı değiştirmiş olursunuz ki bence dejavunun bir sebebi de budur.

cemre cim acıkLama getirdigin için tsk ederim ancak bende sey die biliorumm yani daha once yasanmıs bir sey degiL die okudum beynimiz aynı anda 10 sey dusune bilirmiş ama o kısa bi anda sadece normaLiden fasLa dusundugumuz için öLe oLurmus tam net oLarak bende biLmiorum beni aydınLattıgın için tsk ederim + rep

önemli deil cnm ne demek bnde tam olarak bilmiorum bildiğim tek bilgi bu ama yine bişiler bulursam yazarım.

Ya bende şu şekilde oluyor,,Rüya gibi bi şekilde görüyorum ama o zaman önemsemiorm tabi daha sonra yaşayınca ben bu anı yaşamıştım ya da hatırlıyorum diyorum çok kez denedim kendimi ama oluyor:S

Ben bazen yasıorum çok ılqınc ya

bazen o an yasadıklarımı

daha önce duymus görmüş geçırmıs qbı oluorum çok garip:eek:

efettt urkutuyo beni sadece beynimiz o an cok hızLı dusunuo yani ben sunu yapim deriz de yaparız ya o an hızLı goruoruz onu farkına varır varmazda bitio :D

Ben de oluyor bazen yaşadıklarımı sanki daha önce de aynı şekilde yaşamış gibi oluyorum.Bunun nedeni de rüyamızda o anı görüyomuşuz ve uyandığımızda rüyayı hatırlamasak bile bilinç altımızda kaldığı için arada böyle olaylar yaşanıyormuşmuş=)

aLa aLa herkes farkLı biLio demekki :)))

onunda bi oLasıgıLı war tabiii garip sonuctaaa kendimi buyucu gibi hissediorum bazen hehe

banada oluor o an bırsey yasıorum mesela o sıra konusulanları yapılanları daha onceden bılıormusum gıbı oluor daha oncede duymus oldugumu dusunuom bı an:(

ABERYY bana da çok sık oluo hatta önceden yaşadığım için nolacağını bilerek hareket ediorum mesala bi defa arkadaşla şakalışırken kalem değmişti gözüme -4-5 ay sonra tekrar aynı şeyleri yaşıodum sanki şakalıışrken tam aynı yerde kaleme dikkat et dedim yani bana aşırı oluo bence zararı yok :D

bu bir hastalık ve tadavisi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Bende yaşıyorum yaşşamayan varmı acaba erak ediyorum;)

var var bizim bi arkadaş var kendisi aynı odun duygusuz birisi inanmıo ben söleyince böle saşmalık olmaz die

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri