Bursaspor Tarihcesi, İlginc Bilgileri, Teksas Grubu, Bursaspor Hakkında Hersey

RaPizM^^

Bayan Üye
images

Bursa Sporun Tarihçesi:

Bursaspor Kulubü 1963 yilinda Bursada faaliyet gösteren 5 amatör kulübün birlesmesinden dogdu. Akinspor, Acaridmanyurdu, Celikspor, istiklal ve Pinarspor takimlari birleserek Bursasporu olusturdular.Kulup renklerini Uludagin karindan ve ovanin yesilinden aldi.Bursasporun amblemindeki 5 yildiz,kurucu takimlari temsil ediyor.1966-67 sezonunda 2.ligde sampiyon olan Bursaspor,ilk önemli basarisini 1969-70 sezonunda yasadi.Bursaspor Federasyon Kupasi Final Macinda Eskisehirsporu 1-0 yendi.ikinci macta 2-0 yenilince kupayi kazanamadi ancak, Basbakanlik Kupasi maci oynamaya hakkini elde etti.Fenerbahceyi 1-0 yenen Bursaspor , böylece 1.lig tarihindeki ilk önemli basarisina imza atti. 1973-74 sezonunda tekrar Türkiye Kupasi Finaline cikan Bursaspor Fenerbahceye 3-0 yenildi.Basbakanlik Kupasi Finalinde ise Besiktasa 3-2 yenildi.
Fakat kupa Finalisti oldugu icin Avrupa Kupa Galipleri Kupasina katilmaya hak kazandi . 1974-75 sezonunda Kupa Galipleri kupasinda ceyrek finale yükselmeyi basardi.ilk turda irlandanin Finn Harps takimini eleyen Bursaspor ikinci turda ünlü Dundee United 'i 0-0 ve 1-0 'la eleyerek ceyrek finale yükseldi.Dundee United'i eleyen golü VAHiT atti.Ceyrek Fianlde ise o sezon Kupa Galipleri Kupasini kazanan Dinamo Kiev e elendi ... 1979-80 sezonunu lig dördüncüsü olarak tamamlayan yesil beyazli ekip 1985-86 sezonunda ilk kez Federasyon Kupasini kazanmayi basardi.Finalde Altay i BEYHAN ve TULiPAN in golleriyle yenen Bursaspor kupaya uzanirken Cumhurbaskanligi Kupasi önces, kötü bir olayla sarsildi
Macar Futbolcu Mihaily TULiPAN ,Apolyont Gölünde sandal gezintisi yaparken ailesi ile birlikte boguldu .Bu olaydan sonra Bursaspor Kupa macinda Besiktas a 2-1 yenildi.1986-87 sezonunda Kupa Galipleri Kupasinda ilk turunda AJAX takimina takimina elendi.Kötü bir sezon geciren Bursaspor , o sezon küme düstüler .Ancak Ankara Bölge idari Mahkemesi Bursasporun tekrar 1.ligde oynamasina karar verdi. 1991-92 sezonunda Federasyon Kupasinda Finalde Trabzonspor ile tarihe gecen iki mac oynadi.ilk macta Bursa da rakibini 3-0 yenen Bursaspor ikinci macta 1 - 0 yenik duruma düsmesine ragmen skoru 1 - 1 e getirmeyi basardi.Ama bir mucize gerceklesti ve Trabzonspor 4 gol atip maci 5 - 1 alarak kupayi müzesine götürmeyi basardi.1994-95 sezonunda Bursaspor sezonu 6.sirada tamamlayarak UEFA inter-toto Kupasina katilmaya hak kazandi.UEFA Kupasina katilma macinda Alman KARLSRUHE ile Bursa Atatürk Stadyumunda asla yillarca unutulmayacak bir mac oynandi.
Normal süresi 2-2 uzatma süresi karşılıklı atılan birer golle 3-3 biten karsilasmada KARLSRUHE ,usta ayak Hassler in son penalti atisi ile 6-5 kazandi . Bursasporda ise penaltiyi kaciran futbolcu olarakda üMiT tarihe kazindi. Bursasporumuz elenmişti fakat tüm Türkiye Bursaspor ile gurur duyuyordu. Yesil-Beyazli takim lig tarihinde iki kez gol krali cikardi.1979-80 sezonunda BAHTiYAR YORULMAZ 12 gol atti ve altayli MUSTAFA DENiZLi ile kralligi paylasti . 2000 - 2001 Sezonun' da ise golcümüz OKAN YILMAZ 21 Gol ile Türkiye 1. Futbol Liginin Gol Kralı oldu. Bursaspor Formasi altinda ligde en cok gol atan isim ise ,355 macla SEDAT öZDEN .Bursasporda bugüne kadar pek çok baskan görev yapti.En uzun süreli Baskan ise 1981-86 yillarinda görev yapan Cavit Caglar' dir. Bugüne kadar 17 Bursasporlu futbolcu milli formayi giydi. ilk kez Mesut SEN 1965 yilinda Milli Takima secilirken en son Selim öZER milli Formayi giydi ( trabzonspor) Bursaspor Formasi ile en cok Milli Takima secilen futbolcu ise 34 macla Sedat ÖZDEN dir.
Bursaspor yaptigi yabanci Futbolcu Transferleri ilede sürekli dikkat cekmistir.Palasz, Seydic, Rial Sellam, Nitu, Luty, Frank Pingel, Goran Sorloth, Yusuef, Elvir Balic, Majid Mususi, Senad, Ronen Harazi, Montherio, Mirza Veresonevic, Fani Madida, ilian iliev, Radostin Kishisev, Vidalov, ivko Ganchev, John Leshiba Moshoue, Marian Kelemen, Ian Lupescu gibi kaliteli transferler yapan Bursaspor da Nejat BiYEDiC 5 sezonda 125 mac oynayarak Bursaspor da en cok forma giyen yabanci oyuncu oldu ve attigi birbirinden Klas ve süper Golleriyle taraftarin gönlünde ve tüm camiada ' iMPARATOR' lakabi ile anilmaya baslandi ve halen de anilmaktadir ... Bursaspor tarihinin en ilginc olaylarindan biri de Bursaspor un 2.lig takiminin 1988-89 sezonunda Sampiyon olarak 1.lig e cikmasiydi. Ancak Federasyon ayni kulubün 2 takiminin ayni ligde oynamayacagina karar verdi ve 2.lig takimi dagitildi ...

Bursaspor ile ilgili ilginç bilgiler :

Bursaspor'un İlk Golünü Atan Futbolcu
Orhan Kıroğlu ( K.Orhan) 1963-64 sezonu 15 maç
Bursaspor'un 1.Ligdeki İlk Golünü Atan Futbolcu:
Ergun Öztuna
Bursaspor'un ilk Milli Futbolcusu
Mesut Şen 1963-1973 222 maç
Bursaspor Formasıyla En Çok Maça Çıkan Futbolcular:
Turan Şen 1983-2001 337 maç
Sedat Özden ( SEDAT 3 ) 1973-1986 335 maç

---> Bursaspor Tarihcesi, İlginc Bilgileri, Teksas Grubu, Bursaspor Hakkında Hersey

Konu sabittir

Bursa 4 nala koşuyor :)

---> Bursaspor Tarihcesi, İlginc Bilgileri, Teksas Grubu, Bursaspor Hakkında Hersey

Ve şu an bunu okurken bile onların hayatından çoktan 3 saniye çaldım..
şimdi 4 oldu

:(

:mad:

uza konumdan burası ciddi bir konudur :pp

Bursa seyircisi nereye koşuyor?

Bursaspor deyince, tüm sporseverlere derin bir heyecan geliyor. Çünkü yeşil-beyazlı takımın geçmiş yıllarda futbol adına yaptıkları ve kupalardaki başarısı unutulacak gibi değil...

Öyle ki, Bursa deplasmanı büyük takımların adeta kabusu oluyordu. Son yıllara dönersek Bursa şehri, futbolcusuyla, yönetimiyle ve de muhteşem taraftarıyla tam bir bütündü. O günkü tribünlerde taraftarın coşkusu, futbolcuları şahlandırırken, rakibe de cehennem azabı yaşatıyordu. Şimdi tribünlere bakıyorum; bölünmüş, her kafadan bir ses çıkıyor. Tıpkı akortsuz bir saz gibi... Saygın işadamları o günlerde takımına sahip çıkar, yönetime girer ve elini de cebine atardı. Hiç karşılık beklemeden... Taraftarı ise sadece Bursa’da değil, deplasmanlarda da kendilerine ayrılan tribünleri yeşil-beyazlı renklerle donatırdı. Gören köye kılavuz istemez... Bu sezon dahil, son birkaç sezondur, hem takım içerisinde hem teknik konuda hem de yönetimindeki sıkıntılar oldukça gün ışığına çıkmaya başladı. Sezona Samet Aybaba ile başlayan Bursaspor, birkaç hafta sonra Aybaba’yı gönderip Güvenç Kurtar’la yola devam etti.

Ancak bu maya da tutmayınca, devrenin bitimiyle birlikte yeni hoca arayışına başladılar. Yıllardır, futbolcu olarak, spor yazarı olarak Bursaspor’un maçlarına gittiğimde hep keyif aldım ve heyecanlandım. Şimdi Ertuğrul Sağlam’la yeni, yepyeni bir sayfa açtılar. İnanıyorum ki, bu işi çok ciddi yapan genç teknik adam Ertuğrul Sağlam, Türk futboluna yakın zamanda başarılarıyla damga vuracaktır. İnşallah o müthiş Bursaspor taraftarları, yönetimi, teknik ekibi ve futbolcularıyla tıpkı eskiden olduğu gibi bütünleşip özlediğimiz Bursaspor’u tekrar vitrine çıkarırlar. Gerçek Bursalılar, bu takıma sözde değil, özde sahip çıkarsa, bu kervan yürür...

Künye

kunye.jpg

Adı:
Bursaspor Kulübü Derneği
Kuruluşu:
1Haziran 1963
Kurucuları:
Mehmet Göral, Süreyya Öğünç, Recep Barışıcı, Can Gengörü, Cemal Dik, Faik Tinel, Tarık Sekban, Salih Kiracıbaşı, Hüseyin Canova, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Ertuğrul Yıldırır,, Demir Akınöz, Erdoğan Akaltun, Feridun Evrenosoğlu , Hüseyin Kuşku, Fehmi Aktoptan, Hayri Terzioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Lütfü Özmeriç, Nail Erok, Orhan Akkök, Muhtar Tucaltan, Mustafa Bulutlar, Necati Akgün, Osman Aktan, Selim Süter, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şevket Eygi, Şükrü Akmansoy
Kurulduğu Yer:
Bursa
Renkleri
Yeşil-Beyaz
İlk Başkan
Salih Kiracıbaşı
İlk Maç
21 Eylül 1963 Cumartesi Demirspor - Bursaspor ( İzmir )
İlk Şampiyonluk
1967 2.lig Beyaz Grup Şampiyonluğu
İlk Teknik Direktör
Muhtar Tucaltan
Birleşen Kulüplerin Adları
Acar İdman Yurdu, Akınspor, İstiklal, Pınarspor, Çelikspor (Logomuzda, soldan sağa doğru yer alan yıldızlar Siyah, Kırımızı, Sarı, Yeşil ve Lacivert bu takımların renklerini temsil etmektedir.)

Baskan Ve Yönetimler

SALİH KİRACIBAŞI / 1963-64 , 1964-65 , 1968-69

Salih Kiracıbaşı Başkanlığında Bursaspor 3 yönetim kurulu oluşturdu.

1963-1964 sezonunda Yönetim; Nail Erok, Süreyya Öğünç,Osman Aktan, Hüseyin Saitoğlu, Abdullah Uygur, Necati Akgün, Mustafa Bulutlar, Fethi Kesercioğlu, Can Gengörü, Şükrü Akmansoy, Ali Erdinç, Şevket Eygi

1964-1965 sezonundaki yönetim ise; Süreyya Öğünç, Nail Erol, Fethi Kesercioğlu, Şevket Eygi, Ali Erdinç, Hüseyin Saitoğlu, Can Gengörü, İhsan İpeker, Abdullah Uygur, Rahmi Okyar,Necati Akgün, Şükrü Akmansoy

1968-1969 sezonundaki yönetim; Süreyya Öğünç, Nail Erok, Fethi Kesercioğlu, Şevket Eygi, Ali Erdinç, Hüseyin Saitoğlu, Can Gengörü, İhsan İpeker, Abdullah Uygur, Rahmi Okyar, Necati Akgün, Şükrü Akmansoy

MUZAFFER BAŞTAYMAZ / 1965-66, 1966-67

Muzaffer Baştaymaz Başkanlığında Bursaspor 2 yönetim kurulu oluşturdu.

1965-66 sezonundaki yönetim; İhsan İpeker, Nail Erok, Rahmi Okyar, Erdoğan Akaltun, Fethi Kesercioğlu, Fikret Ogün, Can Gengörü, Muhsin İğmen, A.Çetin Alkoçlar,Ali Erdinç, Süreyya Öğünç, Şükrü Orhanettin

1966-67 sezonundaki yönetim; Hüsamettin Silahçı, Muhsin İğmen, Can Gengörü, Semih Sevilen, Feyzullah Zorlubilek, Rahmi Okyar, Erdoğan Akaltun, Ali Fidanlar,Hüseyin Saitoğlu, Sami Evkuran, Salih Kiracıbaşı, Kadri Şankaya

HAYRİ TERZİOĞLU / 1968-1969

Hayri TERZİOĞLU Başkanlığındaki yönetim şu isimlerden oluşmuştu; Hüsamettin Silahçı, Semih Sevilen, Feyzullah Zorlubilek, Ali Fidanlar, Can Gengörü, Muhsin İğmen, Talat Diniz, Ali Erdinç, Sedat Acar, Şükrü Orhanettin, Hüseyin Saitoğlu, Rahmi Okyar

TALAT DİNİZ / 1969 -1970, 1970-71, 1971-72, 1972-73

Talat DİNİZ başkanlığında 4 yönetim kurulu oluşturuldu.

1969-1970 sezonundaki yönetim şu isimlerden oluşmuştu;Burhan Göçmençelebi, Şükrü Şankaya, Can Gengörü, Osman Sinkiler, Sabah Yiğit, Teyfik Görken, Alaaddin Sütman, Rahmi Okyar , Hilmi Evkuran, Mehmet Beysel, Rahmi Gerginkoç

1970-1971 sezonundaki yönetim şu isimlerden; Alaadin Sütman, Burhan Göçmençelebi, Şükrü Şankaya, Osman Sinkiler, Zühtü Kocaer, Rahmi Okyar,Mehmet Beysel, Rahmi Gerginkoç, Eklil Aman, Erdoğan Akaltun, Can Gengörü

1971 - 1972 sezonundaki yönetim şu isimlerden oluşmaktadır;Aladdin Sütman, Rahmi Okyar, Burhan Gökmençelebi, Şükrü Şankaya, Ziya Hısımcıl, Mehmet Beysel, Rahmi Girginkoç, Hilmi Evkuran, Teyfik Görken, Zühtü Kocaer, Şükrü Akçakır, Osman Sinkiler

1972-1973 sezonundaki yönetim şu isimlerden oluşmaktadır; Alaadin Sütman, Osman Sinkiler, Ziya Hısımcıl, Şükrü Şankaya, Mehmet Beysel, Rahmi Girginkoç, Doğan Arar, Can Gengörü, Şükrü Aydın, Şükrü Akçakır, Zühtü Kocaer, Armağan Gerçeksi

ŞÜKRÜ ŞANKAYA / 1973-1974

Şükrü Şankaya 1973-1974 sezonunda Bursaspor Kulübü başkanlığı görevini üstlendi. 2005 yılının ekim ayında kaybettiğimiz Şankaya, Bursaspor kongrelerinin değişmez divan başkanlarındandı. Şankaya yönetimininde şu isimler bulunuyordu; Yaşar Özdemir, Selehattin Kaya, Armağan Gerçeksi, Zeki Ersöz, Rafet Arıç, Şükrü Akçakır, Şükrü Aydın, Cevat Esgin, Erdoğan Ulubay, Mümin Gençoğlu, Doğan Arar, Can Gengörü

SELEHATTİN KAYA / 1974-1975

Selehattin Kaya'nın yönetiminde şu üyeler bulunuyordu; Burhan Kurtul, İbrahim Sönmez, Zeki Ersöz, Kemal Türkün, Vecihi Keskin, Ertan Sayılgan, Şükrü Erçakır, İzzet Hoban, Rafet Arıç, Güngör Yılmaz, Şükrü Saraçoğlu

MÜMİN GENÇOĞLU / 1975-1976, 1976-1977-1977-1978

Mümin Gençoğlu 3 kez yönetim kurulu oluşturdu;

1975-1976 sezonunda listesinde ; Yaşar Özdemir, A.Hikmet Tanrıverdi, Mehmet Şener, Cavit Çağlar, Erhan Nasyalçın, İsmail Buzcular, Kadri Şankaya, Yalçın Süter, Cevat Esgin, Mehmet Yazıcı, Feyzullah Doğru, Rıfat Türkkan

1976-1977 sezonunda listede; Mehmet Sahiller, A.Hikmet Tanrıverdi, Mehmet Şener, Cavit Çağlar, Ömer Dereli, Nail Yenice, Kadri Şankaya, Feyzullah Doğru, Cevat Esgin, İsmail Buzcular, Erhan Nasyalçın, Reşat Kavakçıbaşı

1977-1978 sezonunda ise listesinde şu isimler bulunuyordu; Süleyman Kurtçu, Mehmet Şener, Cavit Çağlar, Nail Yenice, Ömer Dereli, Feyzullah Doğru, Erhan Nasyalçın, Mehmet Azizoğlu, Erdem Dikmen, Kadri Şankaya, Ahmet Somay, Mahmut Uyumaztürk

SÜLEYMAN KURTÇU / 1978-1979, 1980-1981, 1981-1982

Süleyman Kurtçu 3 kez yönetim kurulu oluşturdu;

1978-1979 sezonunda yönetim şu isimlerden oluşmaktaydı;A.Hikmet Tanrıverdi, Kemal Terzioğlu, Erdem Dikmen, Ahmet Pehlivan, Kadri Şankaya, Erhan Keleşoğlu, Ahmet Somay, Rafet Adalı, Mustafa Kırcı, Bilal Yılmaz, Cevat Esgin, Hikmet Baykal

1979 - 1980 sezonundaki yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyordu ; Yalçın Süter, Bilal Yılmaz, Osman Yılmaz, Kemal Eroğlu, Cavit Çağlar, Hasan Kızık, Hüseyin Bavlı, H.İbrahim Van, Erhan Mendi, Hayri Yazıcı, Hüseyin Songur

1980-1981 sezonundaki yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyordu; Doğan Işıkalp, Bilal Yılmaz, Ahmet Pehlivan, Cavit Çağlar, Kemal Eroğlu, Kani Şen, Hüseyin Bavlı, Metin Gökkurt, Erhan Mendi, Ateş Ünlüyıldız, H.İbrahim Van, Hikmet Bakyal, Rafet Adalı

CAVİT ÇAĞLAR / 1982-1983,1983-1984,1984-1985,1985-1986

Cavit Çağlar 4 sezon Başkanlık görevi yaparak Bursaspor tarihinde en uzun süre başkanlık yapan kişi oldu.

1982- 1983 sezonundaki yönetim kurulu listesi şu isimlerden oluşuyordu; Sami İşbil, Şükrü Bayraktar, Gürcan Cengiz, İsmail Bavlı, İsmet Oğuz, Hüseyin Bavlı, Mehmet Bodur, Erdoğan Yiğit, Remzi Cinoğlu,

1983-1984 sezonundaki listesi ise; Sami İşbil, Münür Karakaya, Abdulvahit Cengiz, Remzi Cinoğlu, İsmet Oğuz, Ayhan Kızıl, Hayri Yazıcı, Osman Çetin, Erdoğan Yiğit, Nihat Sorgut

1984-1985 sezonundaki yönetici kadrosu; Yalçın Süter, Ziya Hısımcıl, Osman Çetin, Hüseyin Gökçen, Ayhan Kızıl, İsmet Oğuz, Remzi Cinoğlu, Orhna Gençoğlu, Cavit Bengü, Nihat Sorgut, Doğan Arar, Hayri Yazıcı, Çetin Tezyapar, Orhan Özaltay

1985-1986 sezonundaki yönetici kadrosu ise şöyle; Ziya Hısımcıl, Ayhan Kızıl, Osman Çetin, Hüseyin Gökçen, Remzi Cinoğlu, İbrahim Yazıcı, Şükrü Bayraktar, İ.Hakkı Sezgin, Sinan Bür, Murat Gülez, Mustafa Kırcı, Doğan Arar

KADRİ ŞANKAYA / 1986-1987

Kadri Şankaya'nın yönetim kurulu listesinde şu isimler bulunuyordu; Ayhan Özdemir, İ.Hakkı Sezgin, İsmet Serttepe, İrfan Rubacı, Abdulvahit Cengiz, Erhan Mendi, Hüseyin Bavlı, Murat Gülez, Mehmet Aktoptan, Günay Özbek, Necmi Yeşilova

ORHAN ÖZSELEK / 1987-1988 , 1992-1993

Orhan Özselek'in 1987-1988 sezonundaki listesinde şu isimler bulunuoyrdu; Cavit Bengü, Hazım Çelikkanat, Sinan Bür, Aydın Çoközler, Muharrem Kıygı, Kani Şen, A.Sedat Özden, Celal Gülayan, Rakıp Görgülü, Hasan Kırcı

1992-1993 sezonu listesi ise; Yüksel Bilgin, Atilla Kurtçu, Hasan Kırcı, Mümin Canbaz, Sedat Özden, Durmuş Durmaz, Hüseyin Silahçı, Mesut Moral, Nurettin Karayaka, Göksel Koçhan, Ender Alkoçlar, Nadir türkmen, Osman Yılmaz, Fikret Üstenci, Raşit Barışıcı, Lemi Keskin, Abdurrahim Güler

İBRAHİM YAZICI / 1988-1989,1989-1990,1990-1991, 1991-1992

İbrahim Yazıcı 3 kez Bursaspor'da Yönetim Kurulu oluşturdu

1988-1989 sezonundaki yönetim kurulu listesinde; Ayhan Özdemir, Zeki Yekta İpek, Teoman Yıbar, İzzet Demir, Erhan Mendi, İsmail Bavlı, Mehmet Ağım, Alaadin Yazıcı, Mehmet Şenipek, Kadri Köksal, Orhan Dursun, Güler Güven

1989-1990, 1990-1991 sezonundaki yönetim kurulu listesi; Ayhan Özdemir, Erhan Mendi, Orhan Dursun, Mehmet Ağım, Selehattin Kılıç, Mehmet Şenipek, İzzet Demir, Kani Şen, Mustafa Karaman, Hasan Başparmak, Kadri köksal, Hasan Sert, Emin Sezgin, İ.Hakkı Arslan, Turan Gençoğlu, İsmail Bavlı

1991-1992 sezonundaki yönetim kurulu listesinde ise şu isimler bulunuyordu;Yusuf İlhan, Orhan Dursun, Ayhan Özdemir, Fehmi Gökçen, Erhan Mendi, Mümin Canbaz, Yaşar Öztürk, İ.Hakkı Arslan, Mehmet Ağım, Nadir Türkmen, Hasan Başparmak, Nurettin Karayaka, Faruk Baykal, Erol Evcil

MURAT GÜLEZ / 1993-1994, 1994-1995

Murat Gülez'in yönetim kurulunda yer alan isimler şöyle; Fikret Üstenci, Nur Öğünç, Aydın Çoközler, A.İhsan Yeşilova, Necati Şahin, Hüseyin Silahçı, Sedat Kaya, Muharrem Kıygı, Mesut Moral, Levent Kızıl , Osman Yılmaz, Alaattin Çalışkan, Nurettin Karayaka, Aziz Eren

HÜSEYİN SİLAHÇI / 1995-1996

Hüseyin Silahçı'nın yönetim kurulu şu isimlerden oluşmaktaydı; Fikret Üstenci, Nur Öğünç, A.İhsan Yeşilova, Necati Şahin, Cavit Bengü, Sedat Kaya, Mesut Moral, Levent Kızıl, Osman Yılmaz, Nurettin Karayaka, Lemi Keskin, Haluk Oyal, Nihat Şengezer, Orhan Dikici

REMZİ CİNOĞLU / 1996-1997, 1997-1998 (10.11.1996 - 16.09.1998)

Remzi Cinoğlu yönetim kurulu şu isimlerden oluşmaktaydı; Yaşar Öztürk, Atilla Kurtçu, Tacettin Yazıcı, İsmail Ulubey, Mehmet Gülseçen, Cengiz Fidanlar, Timur Noyan, Nurettin Karayaka (Mehmet Bayraktar), İ.Şükrü Seskır, Nevzat Sevinç, Süleyman Önsever, Levent Kızıl (Raşit Barışıcı ), Gökçin Aras, Galip Sakder

KANİ ŞEN / 1998-1999 (16.09.1998 - 16.09.1999)

Kani Şen Yönetim şu isimlerden oluşmaktaydı; Mustafa Karaman, Selahattin Kılıç, Hüseyin Karabacak, Erdem Baydaroğlu, Faruk Güzel, İlhan Satık, A.Bülent Sertepe, M.Turgut Akben, Nizami Erim, Hasan Başparmak (Fehmi Çelikkanat) , Celal Gülayan, Turgut Savaş, Fevzi Ürkmez, Mustafa Kırcı

RECEP GÜNAY / 1999-2000 (16.06.1999 - 26.01.2000)

Recep Günay yönetimi şu isimlerden oluşmaktaydı; Ali Cakalıoğlu, Oktay Bilgin, Salih Avcı (Mustafa Yedikardeş), Sedat Öztürk, Cem Cankılıç, Süleyman Ünsal, Necati Özensoy, Rasim Tuğcu, Tamer Afacan, Murat SEzgin, Hamit Şahin, Hasan Altınsu, Orhan Yayman, Cüneyt Dizdar

ERDOĞAN BİLENSER
2000-2001,2001-2002,2002-2003 (1.Dönem 26.01.2000-27.05.2000 , 2.Dönem 27.05.2000-28.10.2001, 3.Dönem 28.10.2001 - 18.05.2002, 4.Dönem 18.05.2002-14.12.2002, 5.Dönem 14.12.2002- 25.06.2003 )

Erdoğan Bilenser 5 kez Yönetim Kurulu oluşturdu.
1.Dönem ; Fikret Üstenci, A.İhsan Yeşilova, Orhan Özselek, Nihat Şengezer, Levent Kızıl, Erkan Körüstan, Şükrü Akyollu, Erol Türkün, Erhan Akbaş, Sırrı Yılmaz (Lemi Keskin), Celal Sönmez, Şenol Şenkaya, Orhan Gençoğlu, Hüseyin Özdilek
2.Dönem; Fikret Üstenci, Celal Sönmez, Hüseyin Özdilek, Şenol Şankaya, Orhan Gençoğlu, Erol Türkün, A.İhsan Yeşilova, Nihat Şengezer, Şükrü Akyollu, Erkan Körüstan, Erhan Akbaş, Lemi Keskin, Orhan Özselek, Levent Kızıl, Muharrem Yılmaz, Olgun Zorlu, Tacettin Yazıcı, Mesut Moral, Haluk Oyal
3.Dönem; Fikret Üstenci, Orhan Gençoğlu, A.İhsan Yeşilova, Haluk Oyal, Nihat Şengezer, Erhan Akbaş, Mesut Moral, Erkan Körüstan, Ali Durmaz, Mustafa Taşdelen, Mustafa Kırcı, Gökçin Aras, İsmail Tarman, Yücel Bodur
4.Dönem; Fikret Üstenci, Celal Sönmez, Haluk Oyal, Orhan Gençoğlu, Mustafa Kırcı, Mehmet Aziz Ermer, Erkan Körüstan, Erhan Akbaş, Gökçin Aras, Mesut Moral, Yunus Egemenoğlu, Yücel Bodur, Nurettin Karayaka, Duran Yazar
5.Dönem; A.Tuncel Barut, Gökçin Aras, Yunus Egemenoğlu (Mehmet Aziz Ermer), Nurettin Karayaka, Şükrü Akyollu, Yücel Bodur, Orhan Gençoğlu, Celal Sönmez, Mustafa Kırcı, Duran Yazar, Erhan Akbaş, Erol Türkün, Fikret Üstenci, Erkan Körüstan (Haluk Oyal)

FİKRET ÜSTENCİ / 2003-2004 (25.06.2003 - 29.05.2004)

Fikret Üstenci Başkanlığındaki yönetim kurulu şu isimlerden oluşmaktaydı;
Orhan Gençoğlu, Ali Türkün, Ali Uğur, Duran Yazar, Erhan Akbaş, Erkan Körüstan, Kemal Öz, Mesut Moral, Nedim Ermutlu, Nurettin Karayaka, Nuri Yazıcılar, Osman Yılmaz, Sedat Kaya, Yunus Egemenoğlu

HİKMET ŞAHİN / 2004-2005 (29.05.2004-20.11.2004)

Hikmet Şahin Yönetiminde yer alan isimler; Ahmet Ademoğlu, Celal Gökçen, Ömer Kızıl, Mesut Mestan, Kemal Öz, Hasan Gülayan, Ramazan Karaydın, Süleyman Önsever, Mehmet Şentürk, Tarık Tezel, Serkan Sabuncuoğlu, Vakkas Parlak, Ali Kamiloğlu, Haluk Özkıyıcı

ERKAN KÖRÜSTAN / 2004-2005 (20.11.2004 - 11.06.2005)

Erkan Körüstan yönetiminde ise şu isimler yer alıyordu; Yunus Egemenoğlu, Alpay Şar, Ayhan Barışıcı, Ufuk Beceni, Rıdvan Şen, Mehmet Aktar, Sedat Özden, Sait Külahçıoğlu, Necdet Ertaş, Nuri Yazıcılar, İlyas Kocaefe, Murat Yuvakuran, Nuri Karaca, Serhat Yenice

LEVENT KIZIL / 2005-2006 1.Dönem ( 11.06.2005 - 07.06.2006)2006-07 2.Dönem (07.06.2006 -
28.05.2007)

1.Dönem Levent Kızıl yönetiminin Şampiyon Kadrosunda şu isimler yer alıyordu; Ali Karasu,Mesut Mestan,Murat Yanıklar, Mete Öz, Serkan Sabuncuoğlu, Hüseyin Şahin, Mustafa Yedikardeş, Hasan Gülayan, Mehmet Çavuşoğlu, Vakkas Parlak, Ekrem Senal, Haluk Özkıyıcı, Hasan Erdem, Hakan Öztürk
2.Dönem Levent Kızıl yönetimi; Evsel Yılmaz, Murat Yanıklar, Suat Mutafoğulları, Mehmet Çavuşoğlu, Ekrem Senal, Haluk Özkıyıcı, Hakan Öztürk, İrfan Koç, Mete Öz, Mehmet Gengörü, İ.Gökhan Arınık, İsmet Demirel, Levent Yavaş , Zeki Aksu

ALİ KARASU (28.05.2007 - 15.10.2007)

Yöneticiler: Osman Çelik,
Aziz Demirkakan, Kamil Dalgıç, Turgut Özkan, Tarık Gökçen, Miraç Şimşek, Zekeriya Ünaldı, Kani Kudu, Tahir Evren, Necmettin Kocaman, Levent Yavaş, Nihat Akınoğlu, Durali Ferik , Rıdvan Özkan

İBRAHİM YAZICI (15.10.2007 - 08.06.2009)

Yöneticiler: Osman Çelik, Hasan Saltan, Suat Özkan, Suat Mutafoğulları, Hakan Öztürk, Kemal Kirevetözen, Rahmi Sezgin, Recep Bölükbaşı, Evsel Yılmaz, Mehmet Çavuşoğlu, Erhan Cengiz, Turgay Dursun, İrfan Koç, Lütfü Türkkan

Son düzenleme:

Kurulus

1 Haziran 1963 .. Bursa Futbol tarihinin en önemli kilometre taşı... Bursaspor resmen kuruldu.O yıla kadar 2 kez Türkiye Şampiyonu çıkaran Bursa Amatör futbolu bir bunalım içerisindeydi.Yeni hedefler belirlemek gerekti. 1959'da oluşturulan Türkiye 1.ligi, ülke için çok büyük heyecandı.Ardından 2.lig oluşturuldu. Köklü geçmişiyle Bursa da yer almalıydı buralarda. Dönemin unutlmaz Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak Bursa ile temasa geçti.Önceleri Merinos'un profesyonel yapılması planlanıyordu. Sarı lacivertli yöneticiler bunu uygun görmeyince diğer kulüpler devreye girdi.

Ekonomik güçlükler içindeki amatör kulüpler, öğretmen Mehmet Ertan ve milli futbol hakemiFahir Tezcan'ın önderliğinde birleşerek güçlü bir takım yaratmak için harekete geçtiler. Bu kararı dönemin valisi Fahrettin Akkutlu'da destekledi ve ilk toplantı vilayette yapıldı. O sezonu yenilgisiz tamamlayan şampiyon Akınspor temsilcisinin bulunmadığı toplantı, Acar İdman Yurdu, Çelikspor, İstiklal ve Pınarspor yöneticileri ile, Futbol federasyonu Başkanı Orhan Eşref Apak, Vali Fahrettin Akkutlu ve Bölge Müdürü Mehmet Göral'ın katılımıyla yapıldı. Kulüpler bu toplantıda birleşme yolunda kesin bir karar aldı. Akınspor'da sonradan bu kararı destekledi ve Bursaspor doğdu. Beş yıldızdan yeni bir güneş çıkmış ve bursa özlediği, layık olduğu ligde mücadele etmeye hak kazanmıştı.

Kulüp renklerini Uludağ'ın beyazı ve ovanın yeşilinden aldı. Yeşil Beyazlı Bursaspor 1963-64 sezonundan itibaren 2.Türkiye Ligi Beyaz Grubunda mücadelesine başladı.

Güçlükler içinde kurulan ve banka teminatı için gereken parayı bulmakta bile zorlanan yeşil beyazlı kulübün kurucu üyeleri şu isimlerden oluştu; Mehmet Göral, Süreyya Öğünç, Recep Barışıcı, Can Gengörü, Cemal Dik, Faik Tinel, Tarık Sekban, Salih Kiracıbaşı, Hüseyin Canova, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Ertuğrul Yıldırır, Demir Akınöz, Erdoğan Akaltun, Feridun Evrenosoğlu, Hüseyin Kuşku, Fehmi Aktoptan, Hayri Terzioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Lütfü Özmeriç, Nail Erok, Orhan Akkök, Muhtar Tucaltan, Mustafa Bulutlar, Necati Akgün, Osman Aktan, Selim Süter, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şevket Eygi, Şükrü Akmansoy...

Bursaspor Futbol Takımının ilk kadrosu ise şu isimlerden oluşuyordu;,Profesyonel Futbolcular
Özhan Sarlık ( Demirspor ) ,Ahmet Konur ( Akınspor ) ,Erdoğan Öztoros ( bjk) ,Orhan Köseoğlu ( Çelikspor ) ,Mesut Şen ( Akınspor ) ,Fuat Bilik ( Acarspor ) ,Hayri Urgan (Acarspor ) ,Mustafa Güven ( Çelik ) ,Hüseyin Çokkat (Pınarspor ) ,İsmail Malcı ( Acarspor ) ,Mehmet Tütüneken ( Akınspor ),Amatör Futbolcular
Cemil, Muharrem, İhsan, Halim, Günel, Bilgin, Nedim, Fahrettin , Hasan, Neşat, Abidin, Sinan

Teknik Heyet ise; Muhtar Tucaltan, Şükrü Orhanettin, Fethi Kesercioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Recep Barışıcı

Teknik Direktörler

SEZON
TEKNİK DİREKTÖRLERİMİZ

1
1963-1964
MUHTAR TUCALTAN
2
1964-1965
MUHTAR TUCALTAN
3
1965-1966
MUHTAR TUCALTAN
4
1966-1967
SABRİ KİRAZ
5
1967-1968
SABRİ KİRAZ MUHTAR TUCALTAN
6
1968-1969
MUHTAR TUCALTAN
7
1969-1970
MUHTAR TUCALTAN
8
1970-1971
TOMA KALEPEROVIC
9
1971-1972
TOMA KALEPEROVIC
10
1972-1973
TOMA KALEPEROVIC METİN OKTAY
11
1973-1974
METİN OKTAY HASAN BORA MUSTAFA ERTAN
12
1974-1975
ABDULLAH GEGIC
13
1975-1976
MUSTAFA ERTAN HASAN BORA
14
1976-1977
ÖMERAGIC
15
1977-1978
ÖMERAGIC
16
1978-1979
HASAN BORA MUHTAR TUCALTAN
17
1979-1980
NECDET NIŞ MUHTAR TUCALTAN
18
1980-1981
FETHİ DEMİRCAN
19
1981-1982
GÜNDÜZ TEKİN ONAY
20
1982-1983
ÖMERAGIC
21
1983-1984
ÖMERAGIC
22
1984-1985
HASAN BORA DORDE MILIC
23
1985-1986
LASZLO MUHTAR TUCALTAN TOMA KALEPEROVIC
24
1986-1987
TOMA KALEPEROVIC Sinan Oral - Sinan Bür S.Özden - H.Endersert ÖMERAGIC
25
1987-1988
NEVZAT GÜZELIRMAK
26
1988-1989
A.SUAT ÖZYAZICI YILMAZ GÖKDEL
27
1989-1990
YILMAZ GÖKDEL YILMAZ VURAL
28
1990-1991
ION NUNWEILER DORDE MILIC
29
1991-1992
DORDE MILIC YILMAZ VURAL
30
1992-1993
YILMAZ VURAL
31
1993-1994
SEPP PIONTEK NEVZAT GÜZELIRMAK
32
1994-1995
NEVZAT GÜZELIRMAK NEJAT BİYEDİÇ
33
1995-1996
NEJAT BİYEDİÇ SİNAN BÜR
34
1996-1997
GORDON MILNE
35
1997-1998
RASİM KARA İSMAİL ERTEKİN
36
1998-1999
NEJAT BİYEDİÇ AHMET AKCAN SAKIP ÖZBERK
37
1999-2000
KEMAL BATMAZ YILMAZ VURAL
38
2000-2001
JÖRG BERGER NEJAT BİYEDİÇ
39
2001-2002
NEJAT BİYEDİÇ
40
2002-2003
NEJAT BİYEDİÇ ERDOĞAN ARICA
41
2003-2004
GEORGE HAGI ÜMİT KAYIHAN NEJAT BİYEDIÇ
42
2004-2005
NEJAT BİYEDİÇ HÜSEYİN KALPAR YALÇIN GÜNDÜZ
43
2005-2006
RAŞİT ÇETİNER
44
2006-2007
RAŞİT ÇETİNER ENGİN İPEKOĞLU
45
2007-2008
BÜLENT KORKMAZ SAMET AYBABA

Finaller - Kupalar

1965-1966 Sezonu 2.Lig Beyaz Grup Şampiyonluğu

Bursaspor ilk kupasını ,kurulduktan 3 yıl sonra 2.Lig beyaz Grubunda Şampiyon olarak 1966-1967 sezonunda kazandı. Bursaspor o sezon oynadığı 30 maçın 19 undan galip ayrılarak topladığı 45 puanla en yakın rakibi Samsunspor'a 8 puan fark atmıştı.

1970-71 Türkiye Kupası Finali

1970 - 71 sezonu Türkiye Kupası finalinde Eskişehirspor ile karşılaşan yeşil beyazlı ekibimiz Bursa'da oynanan ilk maçı 1-0 kazanmasına karşın Eskişehir'de oynanan maçı 2-0 kaybederek kupayı kaldırmayı başaramamıştı.

1970-1971 BAŞBAKANLIK KUPASI

Bursaspor 2.Kupasını, Başbakanlık Kupasını kazanarak aldı. 1970-1971 Sezonunda Fenerbahçe ile karşılaşan Bursaspor sahadan 1-0 galip ayrılarak bu anlamlı kupayı kaldırmasını başarmıştı.

1973-74 Türkiye Kupası Finali

1973 - 74 sezonu Türkiye Kupası finalinde İstanbul ekibi Fenerbahçe ile karşılaşan Bursaspor, Bursa Atatürk Stadyumunda oynanan ilk maçı 1-0 kazanmasına karşın İstanbul'da oynanan maçı 3-0 kaybederek bir kez daha çok yaklaştığı kupaya uzanamadı.

1973-74 Başkanlık Kupası Finali

İstanbul ekibi Beşiktaş'ın ligi 2.sırada bitirmesi Bursaspor'un ise Türkiye Kupası finalistti olması bu iki ekibi Başbakanlık kupası finalinde biraraya getirdi. Karşılaşmayı İstanbul ekibi 3-2 kazanarak kupanın sahibi oldu.

1985-1986 TÜRKİYE KUPASI

Bursaspor 3. kupasını Lig Şampiyonluğundan sonra gelen 2.kupa olan Türkiye Kupasını kazanarak elde etti. Bursaspor 1985-1986 sezonunda finalde Altay'ı 2-0 la geçerek kupayı müzesine götürmeyi başardı.

1991-92 Türkiye Kupası Finali

1991-1992 yılında oynanan Türkiye Kupası finali Bursaspor tarihinin en hüzünlü finali oldu.Trabzonspor ile finalde karşılaşan yeşil beyazlılar Bursa'da oynanan ilk karşılaşmayı 3-0 kazanırken deplasmanda rakibine 5-1 yenilerek kupaya veda etti.

1991-1992 BAŞBAKANLIK KUPASI

1991-1992 sezonunda Bursaspor Başbakanlık Kupası maçında İstanbul ekibi Fenerbahçe'yi 3-1 yenerek kupayı müzesine taşıdı.

2005-2006 SEZONU 2.LİG A ŞAMPİYONLUĞU

2005-2006 Sezonunu Yeşil Beyazlı ekibimiz 71 puanla 1.sırada tamamlayarak Turkcell Süper Ligine çıkmayı başardı.

2009-2010 TSL Sampiyonluk

Avrupa'da Bursaspor

Türkiye'yi 2 kez Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda temsil eden Bursaspor, Avrupa'daki asıl ününü 1995-1996 sezonu başında İntertoto Kupası yaptı. İlk kez organize edilen İntertoto'da önce grup birincisi olan sonra da eleme turlarına katılan Bursaspor, özellikle Karlsruher maçıyla uzun yıllar hafızalarda kalacak.

KUPA GALİPLERİ KUPASI 1974-1975 SEZONU

Kuruluşundan 11 yıl sonra Avrupa^'ya çıkan Bursaspor, 1973-74 sezonunda Türkiye Kupası finalisti oldu.Fenerbahçe'ye yenilen yeşil beyazlı ekip, rakibini Türkiye'yi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda temsil edecek olması nedeniyle, Avrupa vitrinine çıktı. Avrupa Kupa Galipleri Kupası ilk turunda Finn Harps'ı eleyen, ikinci turda Dundde United'ı Vahit'in attığı müthiş golle saf dışı bırakan Bursaspor, çeyrek finalde S.S.C.B.'nin Dinamo Kiev takımıyla eşleşti. Güçlü rakibine elenen Bursaspor, Dinamo Kiev'in kupayı kazanması üzerine Avrupa Beşincisi ünvanını ele geçirdi.

KUPA GALİPLERİ KUPASI 1986-1987 SEZONU

Bursaspor 1985-86 sezonunu başarısız geçirmesine rağmen Federasyon Kupası'nın sahibi oldu. 1986-87 sezonu başında Avrupa kupa Galipleri Kupası illk turunda Hollanda'nın ünlü ekibi Ajax'la eşleşen yeşil beyazlılar, iki maçta da yenilerek kupanın dışında kaldılar.

İNTERTOTO KUPASI 1995 - 1996 SEZONU

1994-1995 sezonunu lig altıncısı olarak bitiren Bursaspor, ilk kez düzenlenen İntertoto Kupası'na katıldı. Önce grup maçlarını oynayan yeşil beyazlı ekip Wibledon, Charleroi, Beitar ve Kosice gibi ekiplerin önünde birinci oldu. İlk eleme turunda Yunan Ofi Crete takımını eleyen Bursaspor, Alman Karslruher takımıyla eşleşti. Atatürk Satadyumundaki maçın normal süresi 2-2, uzatma devreleri ise 3-3 sonuçlandı. Penaltı atışları sonucunda turu geçen taraf 9-8 üstünlükle Karslruher oldu. Bu karşılaşma da sergilenen futbol Bursaspor'u Türkiye'nin takımı haline getirdi.

BURSASPOR 4-2 FINN HARPS
Stat: Atatürk
Bursaspor: Rasim , Kemal, İhsan, Gürol, Vahit ,Çeki, Sinan, Sedat 2, K.İsmail, Ali, Turan
Finn Harps: Harper,Dovell,,Dohorty,Sharidan,Hutton,Mc Grory, Mc Lauchlin, (Granchan), Charlie, (Doherty), Smith, Brodley, Ferry
Goller: Dk:19 Ali, Dk:62-80 Turan, Dk:52 Sinan,
Dk:39 Ferry, Dk:69 Brodley

FINN HARPS 0-0 BURSASPOR
Stat: Döne Gall
Finn Harps: Murray, Mc Dovell, Dohorty, Sharidan,Anton,Nanchin,Mc Loy, Curley, Simith, Brodley,Ferry
Bursaspor: Rasim, İhsan,Yusuf,Gürol,İsmail, Çeki, Sacit, Baykul,Sedat2,Ali, Turan
Gol: Yok

DUNDEE UNITED 0-0 BURSASPOR
Stat:Tannedice Park
Dundee United;Mc Alpina,Rolland,Koppel,Copland,Smith,
Houston, Trayno, Narey,Gray, Fleming,Donald
Bursaspor: Rasim, Kemal, B.İsmail, Hayrettin, Orhan, Gürol,Cemil, Vahit,Sinan, Ali, Baykul
Gol: Yok

BURSASPOR 1-0 DUNDEE UNITED
Stat: Atatürk - Seyirci:11.594
Bursaspor: Rasim, Kemal, B.İsmail, Çeki, Hayrettin,Orhan, Gürol, Cemil, Vahit, Sinan , Baykul
Dundee United: Mc Alpina, Koppel, Copland, Smith, Houston,Peyna, Voller,Trayno,Narey,Gray,Fleming,Traynor
Gol: Dk:9 Vahit

BURSASPOR 0-1 DINAMO KIEV

Stat:Atatürk - Seyirci:16.995
Bursaspor: Rasim, Kemal, İhsan,Hayrettin, Orhan, Feridun, Cemil, Vahit, Sinan, Çeki, Baykul
Dinamo Kiev: Rudukov, Konkov,Fomenko ,Reşko, Madvienko, Troşkin, Mutain, Kolotov, Veremeev, Onişenko, Blochin
Gol: Dk:22 Onişenko

DINAMO KIEV 2-0 BURSASPOR
Stat: Kiev Santral
Dinamo Kiev: Rudokov, Konkov, Fomenko, Reşko,Madvienko,Troşkin,Muntain,Kolotov ,Veremeev, (Burjak) , Onişenko, Blochin
Bursaspor: Rasim, Kemal, İhsan, Hayrettin, Orhan, Feridun, Cemil, Vahit, Sedat, Ali, Baykul
Goller: Kolotv, Muntain

BURSASPOR 0-2 AJAX
Stat:Atatürk
Bursaspor: Eser, A.Suphi, (Talip) Esat, Kerekeş, Salih, Yalçın, Beyhan, Kaliçanin, Taygun, Gürsel, Bülent, (Cavit)
Ajax: Menzo, Silooy, Rijkart, Spelboos, Brove ( Bosman), Winter, (Scholten) Blind, Vaters, Van Schip, Van Basten, Witschge
Goller: Dk:73 Bosman, Dk:88 Van Basten

AJAX 5-0 BURSASPOR
Stat: Ajax
Ajax: Menzo, Blind, Rijkart,(Winter), Silooy, Bosman, Waters, Van Schip, Mühren (dİck), Witschge, Van Basten
Bursaspor: Eser, Salih, İslam, Turan, Kerekeş, İbrahim, (Taygun), Yalçın, B.Taner, Beyhan ( Memduh), Gürsel
Goller: Dk:16-21-33-89 Bosman, Dk:24 Van Basten

WIMBLEDON 0-4 BURSASPOR
Stat: Brighton Have Albion
Wimbledon: Cheesewright, O'Kane, O'Shea, Ladlow, Skinner, Payne (Euell), Appleton, Piper, Tomlinson (Thomas), Dobbs
Bursaspor: Gançev (Nevzat), Selim, Mesut, Adnan, Ömer, İbrahim, Levent(Tunahan), Tuncay, Şaban, Ercüment (K.Hakan), Baljic
Goller: Dk:6-55 Ercüment, Dk:27 Ömer, Dk:78 Mesut

BURSASPOR 2-0 BEİTAR JERUSALEM
Stat: Atatürk - Seyirci: 13.534
Bursaspor: Gançev,Selim, Adnan, Turan, Ömer, Levent ( İbrahim), Tuncay, Şaban, K.Hakan, Ercüment( Mussisi) Baljic
Beitar;Dahan, Elharar, Chila, Dimitrev, Asulay ( Levy), Aburasis ( Ami ), Drey, Losslo, Cahen, Digmi, Ohana
Goller: Dk:47 Ercüment, Dk:90 Mussisi

CHARLEROI 0-2 BURSASPOR
Stat:Le Mambour
Charleroi:Gulivas, Gerrard ( Desloover), Moury, Sivogni, Casto, Rosquin, Van Mein, Misse Misse, Krancevic ( Franky), Mommens, Remy ( Petaccia)
Bursaspor: Gancev, Selim, Mesut ( Mussisi), Adnan, Ömer, İbrahim ( k.Hakan), Levent (Hayrettin), Tuncay, Şaban, Ercüment, Baljic
Goller: Dk:84 Şaban, Dk:86 Mussisi

BURSASPOR 1-1 FC KOSİCE
Stat: Atatürk - Seyirci: 11.784
Bursaspor: Gançev, Hayrettin, Turan, Ümit, Ömer, Mustafa, Tuncay, Mussisi, Tunahan, Ercüment (Murat), Baljic
Kosice: Ondruska, kozat, Weiss, Krall, Hipp, Dina 8 wagner ), Pancik, bugar, Hornyak, Semenik, Gostic (Danko)
Goller: Dk:22 Ercüment, Dk:50 Semenik

BURSASPOR 2-1 OFI CRETE
Stat: Atatürk - Seyirci: 17.281
Bursaspor: Gancev, Selim, Adnan, Mesut, Ömer, Mussisi, Levent (İbrahim), Tuncay, Ümit, Ercüment, Baljic (Tunahan)
Ofi Crete: Chaniotakis, Poursinidis, Patemtzis(Koutsoipas), Moutas, Konstantinidis, Risnic, Fransekos, Prasinica (Zamaras), Mautas, Machlas, Mitic, Thomaidis
Goller: Dk:1 Franseskos, Dk:10 Ercüment, Dk:44 Levent

BURSASPOR 8-9 KARLSRUHER
Stat: Atatürk - Seyirci: 20.902
Bursaspor:Gancev, Selim, Adnan, Turan, Ömer, İbrahim,(Levent), Tuncay( Hakan), Mussisi, Ümit, Ercüment, Baljic
Karlsruher; Walter, Wittver, Meyz, Biliç,Lavl,(Wuck) ,Fink, Hassler, Bender, Tarnat, Nahmit(Nandee), Knup,
Goller: Dk:26 Hassler, Dk:55 Baljic, Dk:65 Şana (Kendi Kalesine), Dk:79 Mussisi, Dk:97 Ercüment, Dk:114 Wittver
Penaltılar: Levent, Baljic , Ercüment, Mussisi, Gancev, Biliç, Knup, Bender, nandee, Hassler, Tarnat

Bursaspor Yönetim Kurulu

yaziciyonetimi.jpg

Yönetim Kurulumuz 08.06.2009 Tarihli Olağanüstü Genel Kurul ile göreve gelmiştir.

Bursasporun 45.Dönem Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

İBRAHİM YAZICI - BAŞKAN

28.01.1948 Bursa doğumlu
Lise mezunu
Turizmci
Evli

HALUK ÖZKIYICI - 2.BAŞKAN

02.02.1957 Mustafa Kemalpaşa
Lise mezunu
İşadamı
Evli

RECEP BÖLÜKBAŞI - GENEL SEKRETER
05.10.1960 Bursa Doğumlu
Lise mezunu
İşadamı
Evli

HASAN SALTAN - İDARİ ASBAŞKAN
03.03.1967 Orhangazi Doğumlu
Lise Mezunu
İşadamı
Evli

MUSTAFA YEDİKARDEŞ - MALİ ASBAŞKAN
15.11.959 Bursa Doğumlu
Lise Mezunu
İşadamı
Evli

MESUT MESTAN - FUTBOL ŞUBE SORUMLUSU
20.01.1967 Yenişehir doğumlu
Lise mezunu
İşadamı
Evli

FERRUH NAYMAN - BASIN SÖZCÜSÜ
06.04.1948 İstanbul doğumlu
Üniversite mezunu
İşadamı
Evli

MEHMET KARA - TESİSLERDEN SORUMLU YÖNETİCİ
11.07.1961 Gürsu doğumlu
Üniversite mezunu
Elektrik Mühendisi
Evli

İLHAN USLU - REKLAM VE PAZARLAMADAN SORUMLU YÖNETİCİ
06.05.1968 Bursa doğumlu
Üniversite mezunu
Mimar
Evli

İRFAN KOÇ - DIŞ İLİŞKİLERDEN SORUMLU ASBAŞKAN VE FED.TEMSİLCİSİ
01.03.1970 Kars Sarıkamış doğumlu
Lise mezunu
İşadamı
Evli

NECMETTİN KOCAMAN - ALT YAPIDAN SORUMLU YÖNETİCİ
12.11.1969 Kırcaali / Bulgaristan doğumlu
Lise mezunu
İşadamı
Evli

ŞENTÜRK TURAN - FUTBOL OKULUNDAN SORUMLU YÖNETİCİ
25.02.1967 Şavşat doğumlu
Lise mezunu
İşletmeci
Evli

AV. ÖZTÜRK YAZICI - HUKUK İŞLERİ SORUMLUSU
22.05.1964 Kars doğumlu
Üniversite mezunu
Avukat
Evli

ZEKERİYA ÜNALDI - AMATÖR ŞUBELER SORUMLUSU
06.05.1966 Tavşanlı
Lise Mezunu
Müteahhit
Evli

SELÇUK EREN - BURSASTORE, DERGİ VE KATLI OTOPARKTAN SRM. YÖNETİCİ
23.03.1972 Bursa doğumlu
Üniversite mezunu
Tüccar
Bekar

Futbolcularımız

27 | Dimitar İvankov

2008-2009 sezonunda Kayserispor'dan transfer edilen Bulgaristanlı futbolcumuz Ivankov kalecilik yapıyor.
ivankov10.jpg

Doğum Tarihi: 30.10.1975
Doğum Yeri : Sofya /Bulgaristan
Kilo: 87 kg
Prof. Olduğu Takım: Levski Sofya

89 | Harun Tekin

2010-2011 Sezonu Güngören Belediyespor'dan transfer edilen futbolcumuz Harun Tekin kalecilik yapıyor.
harun10.jpg

Doğum Tarihi: 17.06.1989
Doğum Yeri : İstanbul
Kilo: 78 kg
Prof. Olduğu Takım: Güngören Bel.

3 | Gökçek VEDERSON

2010-2011 Sezonu Fenerbahçe'den transfer edilen futbolcumuz Vederson, sol kanadın önünde ve arkasında görev yapabiliyor.
vederson10.jpg

Doğum Tarihi: 22.07.1981
Doğum Yeri : Brezilya
Kilo: 75 kg

38 | İbrahim ÖZTÜRK

2008-2009 Sezonunda Altay takımından transfer edilen İbrahim stoper mevkiinde görev yapıyor.
ibrahim10.jpg

Doğum Tarihi: 21.06.1981
Doğum Yeri : Kayseri
Prof. Olduğu Takım: K.Erciyesspor

23 | Mustafa KEÇELİ

2008-2009 Sezonunda Trabzonspor'dan transfer edilen Mustafa Keçeli sol kanatta görev yapıyor.
mustafa10.jpg

Doğum Tarihi: 15.09.1978
Doğum Yeri : Ankara
Kilo: 74 kg
Prof. Olduğu Takım: Petrolofisi

44 | Anıl Sarak

2010-2011 Sezonunda Altyapı'dan A takıma dahil edilen Anıl stoper olarak görev yapıyor
anil10.jpg

Doğum Tarihi: 22.11.1991
Prof. Olduğu Takım: Bursaspor

5 | Hüseyin ÇİMŞİR

2009-2010 Sezonunda Trabzonsor'dan Bursaspor'a transfer olan Hüseyin orta saha mevkiinde oynuyor.
huseyin10.jpg

Doğum Tarihi: 26.05.1979
Doğum Yeri : Trabzon
Kilo: 82 kg

7 | Federico Insûa

insua10.jpg

Doğum Tarihi: 03.01.1980
Doğum Yeri : Arjantin
Kilo: 72 kg

20 | Ozan İPEK

2008-2009 sezonunun devra arasında Bucaspor'dan transfer edilen Ozan, saol açık olarak görev yapıyor.
ozan10.jpg

Doğum Tarihi: 10.10.1986
Doğum Yeri : Ankara
Kilo: 80 kg
Prof. Olduğu Takım: Batman Petrolspor

17 | Pablo Martin BATALLA

2009-2010 Sezonunda Bursaspor'a transfer olan Arjantinli oyuncu orta sahada görev yapıyor.
batalla10.jpg

Doğum Tarihi: 16.01.1984
Doğum Yeri : Cordoba - Arjantin
Kilo: 74 kg

35 | İsmail Haktan ODABAŞI

2009-2010 Sezonunun ikinci yarısında altyapıdan A takımaçıkan İsmail orta sahanın sağında forma giyior.
ismail10.jpg

Doğum Tarihi: 07.08.1991
Doğum Yeri : İzmir
Kilo: 70 kg
Prof. Olduğu Takım: Bursaspor 2008

25 | İvan ERGİC

2009-2010 Sezonunda İsviçre'nin Basel takımından tranfer olan Ergiç orta saha mevkiinde görev yapıyor.
ivan10.jpg

Doğum Tarihi: 21.01.1981
Doğum Yeri : Sırbistan
Kilo: 89 kg

22 | Turgay Bahadır

2009-2010 Sezonunda Kayserispor'dan Bursaspor'umuza transfer olan Turgay forvet mevkiinde görev yapıyor.
turgay10.jpg

Doğum Tarihi: 15.01.1984
Doğum Yeri : Viyana
Kilo: 85 kg

14 | Muhammet Demir

2007-2008 sezonunun devre arasında A takım idmanlarına çıkmaya başlayan ve 2008-2009 kadrosunda kendine yer bulan Muhammet forvet mevkiinde görev yapıyor.
muhammet10.jpg

Doğum Tarihi: 10.01.1992
Doğum Yeri : Trabzon / Araklı
Kilo: 69 kg

1 | Yavuz ÖZKAN

2006-2007 Sezonunda Denizli Belediyespor'dan transfer olan Yavuz, takımımızın kalesini koruyor.
yavuz10.jpg

Doğum Tarihi: 19.05.1985
Doğum Yeri : Denizli
Kilo: 89 kg
Prof. Olduğu Takım: Denizli Bel.

2 | Serdar AZİZ

2006-2007 sezonunda alt yapımızdan A Takım kadromuza dahil edilen Seradr Aziz defansta görev yapıyor
aziz10.jpg

Doğum Tarihi: 23.10.1990
Doğum Yeri : Bursa
Kilo: 73 kg

4 | Ömer ERDOĞAN

2006-2007 sezonunda Bursaspor`a transfer olan Ömer Erdoğan stoper mevkiinde görev yapıyor
omer10.jpg

Doğum Tarihi: 03.05.1977
Doğum Yeri : Kassel / Almanya
Kilo: 85 kg
Öğrenim Durumu: Lise
Prof. Olduğu Takım: Hamburg
Milli Olma Sayısı: Tenis oynamak, yüzmek, ailem ile birlikte gezmek

21 | Ali TANDOĞAN

2008-2009 sezonunun devre arasında Beşiktaş Kulübünden Bursasporumuza transfer olan tecrübeli futbolcu sağ kanatta görev yapıyor.
ali10.jpg

Doğum Tarihi: 25.12.1977
Doğum Yeri : Manisa / Salihli
Prof. Olduğu Takım: Yeni Salihlispor

58 | Ramazan Sal

2008-2009 Sezonunda Samsunspor'dan transfer edilen Ramazan Sal ortasaha'da görev yapıyor.
ramazan10.jpg

Doğum Tarihi: 27.06.1985
Kilo: 83 kg
Prof. Olduğu Takım: Samsunspor

55 | Milan Stepanov

stepanov10.jpg

Doğum Tarihi: 02.04.1983
Kilo: 82 kg

6 | Bekir Ozan HAS

2006-2007 sezonunda Bursaspor A Takımı kadrosuna dahil olan B.Ozan Has 2005-06 sezonunda pilot takımımız Bursa Merinosspor'da ön libero mevkiinde forma giyiyordu.
bekir10.jpg

Doğum Tarihi: 18.02.1985
Doğum Yeri : Manisa

11 | Stelian Giani KIRITA

2008-2009 Sezonunda Ankaragücü'nden transfer edilen Kirita orta sahada forma giyiyor.
kirita10.jpg

Doğum Tarihi: 03.03.1977
Doğum Yeri : Bükreş / Romanya
Kilo: 80 kg

10 | Volkan ŞEN

Alt yapıdan yetişen orta saha oyuncumuz Volkan Şen , 2007-08 sezonunda A Takıma yükseldi.
volkan10.jpg

Doğum Tarihi: 07.07.1987
Kilo: 68 kg

8 | Eren ALBAYRAK

2007-2008 Sezonunda alt yapıdan A Takıma yükselen Eren Albayrak sol kanatta görev yapıyor.
eren10.jpg

Doğum Tarihi: 23.04.1991
Doğum Yeri : İstanbul
Kilo: 65 kg

19 | Hêctor Damiân Steinert

steinert10.jpg

Doğum Tarihi: 25.02.1986

93 | Emre Pehlivan

emre10.jpg

Doğum Tarihi: 19.01.1993
Kilo: 72 kg

9 | Sercan Yıldırım

Alt yapımızdan A takıma 2007-2008 sezon çıkan Sercan forvet mevkiinde oynuyor
sercan10.jpg

Doğum Tarihi: 05.04.1990
Kilo: 71 kg

29 | Leonel Jorge Nûnez

nunez10.jpg

Doğum Tarihi: 13.10.1984
Kilo: 83 kg

Anti İstanbul .

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri