Bilişim Sistemine hukuka aykırı olarak girmek davası. Ne yapmalıyım? (msn şifresi kırmak)

feykbey

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar benim bir sorunum var. Lütfen yardım!

Benim adıma kayıtlı bulunan adsl hattından girilerek bir şahsın msn hotmail şifresi kırılmış, mağdur şahıs msn şifresi kırıldı diye savcılığa şikayette bulunmuş. Şikayetcinin tek mağduriyeti şifresinin çalınması başka herhangi bir mağduriyet mevcut değil. (dolandırıcılık, şantaj vs.)
Savcılıkta "Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma" suçunda hakkımda dava açmış.

Bu olayı kesinlikle ben yapmadım. Hiç bir alakam yok. Durup dururken başımıza bu iş geldi.

Savcılığa vermiş olduğum ifademde de;

- Benim bu işi yapabilecek bilgimin ve yeteneğimin olmadığını,
- Adsl hattımın wireless şifresi olmadığı için başka birinin bu işi yapabileceğini,
- Şikayet eden şahsı tanımadığımı,
- Bu konuda bir yanlışlık olabileceğini belirttim.

Savcılıktan gelen iddianamede "Şüphelinin atılı bulunduğu suçtan cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur" şeklinde mahkeme çağrı kağıdı geldi.

Arkadaşlar bu durumda ben ne yapmalıyım? Mahkeme nasıl sonuçlanır? Ceza alırmıyım?

Lütfen Yardım!

-----------------------------
Davacı : K.H.
Şüpheli : Ben
Sevk maddesi : 5237 Sayılı TCK:243/1, 53.maddeleri
Suç : Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma
Deliller : Şüpheli savunması, müşteki beyanı, tutanaklar, bilgi teknoloji iletişim kurumu başkanlığının müzekkere cevabı, adli sicil kaydı, tüm soruşturma dosyası kapsamı.

------------------------------

---> Bilişim Sistemine hukuka aykırı olarak girmek davası. Ne yapmalıyım? (msn şifresi kırmak)

aynı wifi olsa bile farklı bilgisayarlarin ip adresleri de ayrı oluyor diye biliyorum.
pc ni araştırmalari senin için iyi olabilir.
sende savcılıga gidebilirsin gerekirse git bir avukat ile görüş bilgi almak amaçlı cüzi bir miktar para verirsin okadar .

---> Bilişim Sistemine hukuka aykırı olarak girmek davası. Ne yapmalıyım? (msn şifresi kırmak)

bilgim yok arkadaşım

Senin ibternetine kimin nerede hangi bilgisayarla grildigi tespit ediliyor diye biliyorum bilgisayarcilara sor istersen

ya benim wirelesse girildi, yada teknik bir yanlışlık var bakalım bu işten nasıl yırtacaz. savunmamı yapacağım ama yapmadığım bir şeyden dolayı adli para cezası yemek evlat acısı gibi koyar valla.

feykbey Öncelikle Sizden Bilgisayar vs İstenecek ve Kontrol Edilicektir. Bilgisayar Herşeyi Kayıt Eder Sil Yada Silme.

Teknik İncelemeden Sonra İp Yada Hangi Erişimler Sizden Faydalanmış Bunlara Bakılır Zaman Saat Faktörü Devreye Girer Karşıda olan Saldırgan Bulunur.
Teknik Bilginiz Yoksa Bilgisayar Bunu Onaylayacaktır.

senin pc den yapilmadi ise, bunu cok kolay ispatlarlar bence.
pc ni arastirmaya aldiklarinda bunu senin yapmadigin ortaya cikar. mahkemeye bile cagirmalarina gerek yok aslinda once pc ni arastirsalar. (arastirdiklarinda)

Soruşturma aşamasında senin bilgisayarını araştırmaya alınacaktır zaten ancak suçlu olsaydın kanun bu konuda oldukça sert Ayrıca cezalandırılmak için Dolandırıcılık vs. olmasına gerek yoktur iletişimi engelleme olarak zaten geçer bu durum tck 243 ile ilgili madde dolandırıcılık vs. olsaydı o ayrı maddelerde düzenlenmiştir.

Tck 243 de belirtiliyorki :

Madde 243 :
1)Bir bilişim sisteminin bütünününe veya bir kısmına hukuka aykırı olarak giren ve orda kalmaya devam eden kimseye 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.
(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.
(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Aynen kanundan birebir yazdım budur ancak bir avukat yardımına ihtiyacın olabilir zaten soruşturma aşamasında bilir kişi raporu isteneceği için senin bilgisayarını inceleyeceklerdir mutlaka bu şekilde aklanabilirsin hee olurda ters bir durum olursa bunun temyizi felan var ama dediğim gibi kesinlikle bir avukat yardımına ihtiyacın var tek başına altından kalkamayacağın bir şey bu ..

birde, okadar siddete ugrayan kadinlar oldurulme tehlikesi altindayim diye savciliga gidyior hic bir sorusturma baslatilmiyor, kiytirik bir msn calindi diye hemen islemene aliniyor mahkeme kuruluyor vs. vs.
buda turkiyenin adaleti

kıytırık bir msn çalınmasımı onun adını kullanarak başkalarını felan dolandırabilir neler yapabilir nasıl kıytırık dersiniz anlamıyorum hepsini geçtim kişinin haklarına tecavüz ediyor yani bence suçun kıytırığı olmaz .. Arkadaşımın da çalınmıştı facebook adresi ve bulundu yapan sağlamda bir para cezası ödedi az bile bence .. Evet kadına şiddet türkiyenin kanayan yarasıdır o başka ama ben suça kıytırık demenizi doğru bulmuyorum.

ıp adresınden olayı cozerler korkma bısı olmaz :)

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri