ALLAH ve AKIL

simabara

Kayıtlı Üye
Allahi akil yoluyla nasil bulabiliriz.Yaygin bir tez vardir,insanlar gormediklerine inanmaz.Akilla hissetmenin bir baglandisi varmidir.Darwincilerin teorisine gore insan gozuyle gorduklerine akliyla bildiklerine inanmasi daha gercekdir.sizce?????

---> ALLAH ve AKIL

Aslında Allah'a inanmayan insanlar biraz gözlerini açıp çevreye baksalar Allah'ın var olduğunu anlayacaklar.Mesela bir masayı düşünelim.O kendi kendine mi oluyor?Hayır.Onu yapan bir usta var.Yani tahtaları birleştiren,boyasını yapan bir kişi var.Peki size soruyorum ufacık bir masa bile kendi kendine olmuyorsa insan nasıl kendi kendine meydana geliyor?Çevremizdeki herşey bizleri yaratan biri olduğunu kanıtlıyıor.

Tabi bu örnekleri özellikle inanmayanlar için verebiliriz.Bizim şuan dünyada en iyi yol göstericimiz Kur'an-ı Kerim'dir.Onu okuyarak herşeyi anlarız.

Son düzenleme:
---> ALLAH ve AKIL

Aslında Allah'a inanmayan insanlar biraz gözlerini açıp çevreye baksalar Allah'ın var olduğunu anlayacaklar.Mesela bir masayı düşünelim.O kendi kendine mi oluyor?Hayır.Onu yapan bir usta var.Yani tahtaları birleştiren,boyasını yapan bir kişi var.Peki size soruyorum ufacık bir masa bile kendi kendine olmuyorsa insan nasıl kendi kendine meydana geliyor?Çevremizdeki herşey bizleri yaratan biri olduğunu kanıtlıyıor.

Tabi bu örnekleri özellikle inanmayanlar için verebiliriz.Bizim şuan dünyada en iyi yol göstericimiz Kur'an-ı Kerim'dir.Onu okuyarak herşeyi anlarız.

kral 23 arkadaşa katılıyorum ....akılı nasıl oluyorda kainatın efendisi ALLAH(C.C)LA kıyaslıyorlar..akılı nasıl evrenin sahibi ALLAH(C.C)üstün görebiliyorlar..bu apaçık inkar demektir..
bu konuyu en güzel açıklayan kuran-ı kerim kutsal kitabımızdır..
selametle..

---> ALLAH ve AKIL

:)
Çok yere çok şey yazdım şu konu hakkında yine yazayım..

Ben Allahın varlığına inanan biriyim...
Lakin duruyorum ve düşünüyorum şimdi...
Ya yoksa diyorum mesela...
E kanıt diyorum,,onun varlığını hissettiren birşey arıyorum...

Bakıyorum etrafıma...Yaşama...

Her sabah güneş doğuyor...Aydınlık oluyor her yer...
Ve güneş gidiyor...Akşam oluyor... Kararıyor kainat..
Haydaaa... Bu güneş hiç mi şaşmaz yolunu asırlardır ? Neden mesela gece yolunu şaşırmaz da biz şöyle 25-30 saati gece olarak geçirmeyiz ?
İlk soruma ilk yanıtım evet, Allah olmalı...

Ya mevsimler diyorum şimdi ?
kış,bahar, yaz... kışın ardından geliyor bahar,,baharın ardın da yaz...
Şu kış bir uyuyakalsa da yerinde,biz hep yazı yaşasak demi ? Kim dürtüyor da yolluyor bu kışı ?
İkinci soruma ikinci yanıtım evet,Allah olmalı...

Hele insan vucudu ne ilginçtir...
İnkarcı doktorlara şaşarım... Sen şu muhteşem vucudun bütün işlevlerini adın gibi bil ve buna şaşıp da bunda bir hikmet arama...
Bir kalp nasıl olurda her saniye kirli kanı toplayıp da temiz kanı parmak uçlarımıza kadar gönderebilir... Hayır diyorum ki yahu bu kalp niye mesela sağ tarafıma kan göndermeyi şöyle 5-10 dakka unutup tekrar hatırlamaz hiç ?
Bu nasıl bir sistemdir ki her insan,insan şeklinde olabiliyor... Yani bu kahrolası genler niye yolunu hiç şaşmaz da başımız bir inek başı olup vucudumuz insan vucudu olmuyor...
Hayır yani neden şu sistem bir an için arızalanmaz da 3-5 ayaklı canlılar olamıyoruz ?

Yahu söyleyin bana bea benim aklım o kadar işle meşgulken,ben niye otomatiğe alınmış gibi nefes alıp veriyorum... Niye beynimde aa nefes almalısın şimdi...Of nefes vermeyi unuttun. çıkar çıkar demiyorum... Nereden geliyor bu otomatiğe bağlanmış hal ?
Soruyorum ve Evet diyorum..Allah kesinlikle var..

Hem bunu anlayabilmek üstünzekalı olmaya gerek mi var ki ?
Durur,sorgularsın...sorgulayınca düşünürsün..düşününce anlarsın..
Hayır yani bütün insanların gözününönünde aslında O..

Darwini şimdi hiç karıştırmak istemiyorum...
Hadi birazcık içinde mantık barındıran akımlara anlayışımı gözterebilirim de şu darwın olayı kadar saçma sapan şeye bir türlü akıl sır erdiremem ben... Hayır darwının teorisine değil akıl sır erdiremem...Delinin biri çıkmış söylemiş de,,bunu benimseyen insanlara akıl sır erdiremem ben...

Püff bide gözünle görüyormusun meselesi var değil mi...
E ben aklımı,zekamı,ruhumu göremiyorum ne olacak şimdi ?
Evet tabiii onların varlığını hissettiren belirtiler var...

E be o zaman iki saattir yukarıda yazdığım belirtiler nedir ?

Akıl,ruh,zeka işlevleriyle var olduklarını kanıtlıyorlar...

E Allahu teala da yukardaki işlevleriyle yeterince kanıtlamıyor mu varlığını..

Amaaannn...Yoruldum ben yazmaktan yeter bu kadar.. Ben süper zeka çok akıllı değilim ama, aklım mantığım ve en önemlisi de içim,ruhum onun varlığını hisseder...

Bi zahmet,inananlar inanmayanlara anlatsınlar..! : P

---> ALLAH ve AKIL

:)
Çok yere çok şey yazdım şu konu hakkında yine yazayım..

Ben Allahın varlığına inanan biriyim...
Lakin duruyorum ve düşünüyorum şimdi...
Ya yoksa diyorum mesela...
E kanıt diyorum,,onun varlığını hissettiren birşey arıyorum...

Bakıyorum etrafıma...Yaşama...

Her sabah güneş doğuyor...Aydınlık oluyor her yer...
Ve güneş gidiyor...Akşam oluyor... Kararıyor kainat..
Haydaaa... Bu güneş hiç mi şaşmaz yolunu asırlardır ? Neden mesela gece yolunu şaşırmaz da biz şöyle 25-30 saati gece olarak geçirmeyiz ?
İlk soruma ilk yanıtım evet, Allah olmalı...

Ya mevsimler diyorum şimdi ?
kış,bahar, yaz... kışın ardından geliyor bahar,,baharın ardın da yaz...
Şu kış bir uyuyakalsa da yerinde,biz hep yazı yaşasak demi ? Kim dürtüyor da yolluyor bu kışı ?
İkinci soruma ikinci yanıtım evet,Allah olmalı...

Hele insan vucudu ne ilginçtir...
İnkarcı doktorlara şaşarım... Sen şu muhteşem vucudun bütün işlevlerini adın gibi bil ve buna şaşıp da bunda bir hikmet arama...
Bir kalp nasıl olurda her saniye kirli kanı toplayıp da temiz kanı parmak uçlarımıza kadar gönderebilir... Hayır diyorum ki yahu bu kalp niye mesela sağ tarafıma kan göndermeyi şöyle 5-10 dakka unutup tekrar hatırlamaz hiç ?
Bu nasıl bir sistemdir ki her insan,insan şeklinde olabiliyor... Yani bu kahrolası genler niye yolunu hiç şaşmaz da başımız bir inek başı olup vucudumuz insan vucudu olmuyor...
Hayır yani neden şu sistem bir an için arızalanmaz da 3-5 ayaklı canlılar olamıyoruz ?

Yahu söyleyin bana bea benim aklım o kadar işle meşgulken,ben niye otomatiğe alınmış gibi nefes alıp veriyorum... Niye beynimde aa nefes almalısın şimdi...Of nefes vermeyi unuttun. çıkar çıkar demiyorum... Nereden geliyor bu otomatiğe bağlanmış hal ?
Soruyorum ve Evet diyorum..Allah kesinlikle var..

Hem bunu anlayabilmek üstünzekalı olmaya gerek mi var ki ?
Durur,sorgularsın...sorgulayınca düşünürsün..düşününce anlarsın..
Hayır yani bütün insanların gözününönünde aslında O..

Darwini şimdi hiç karıştırmak istemiyorum...
Hadi birazcık içinde mantık barındıran akımlara anlayışımı gözterebilirim de şu darwın olayı kadar saçma sapan şeye bir türlü akıl sır erdiremem ben... Hayır darwının teorisine değil akıl sır erdiremem...Delinin biri çıkmış söylemiş de,,bunu benimseyen insanlara akıl sır erdiremem ben...

Püff bide gözünle görüyormusun meselesi var değil mi...
E ben aklımı,zekamı,ruhumu göremiyorum ne olacak şimdi ?
Evet tabiii onların varlığını hissettiren belirtiler var...

E be o zaman iki saattir yukarıda yazdığım belirtiler nedir ?

Akıl,ruh,zeka işlevleriyle var olduklarını kanıtlıyorlar...

E Allahu teala da yukardaki işlevleriyle yeterince kanıtlamıyor mu varlığını..

Amaaannn...Yoruldum ben yazmaktan yeter bu kadar.. Ben süper zeka çok akıllı değilim ama, aklım mantığım ve en önemlisi de içim,ruhum onun varlığını hisseder...

Bi zahmet,inananlar inanmayanlara anlatsınlar..! : P

yürekten kutluyorum seni arkadaşım...çok güzel net bir şekülde açıklamışsın...biz ne kadar anlatırsak anlatayım....yüce rabbimin nimetlerini bitiremeyiz....anlattıkların ancak temiz akıl sahibleri içindir...selametle...

---> ALLAH ve AKIL

Eğer Allah'ı akıl ile bulmaya kalkarsanız.Sorularınıza cevap ararsanız aklınızı yitirmeniz kaçınılmaz olur.O kadar cevapsız sorular kalırki geriye çözeyim derken dahada içine batarsınız. . . çoğu bilimadamıda sorularına cevap bulamadığı için ateist olmuştur.

---> ALLAH ve AKIL

ateistler Allahı inkar etseler bie...şunu bilinki..zorluklarında ve çaresiz oldukarında Allah"tan yardım dilerler...Yüce rabbim herkese temiz bir ruh vermiştir..akıl Allah (c.c)dan haşa üstün degildir..yüce rabbim kitabı kuran-ı kerimde"o temiz akıl sahibleri"diye biz kullarına seslenmiyor mu...eger bie insanın içinde Allah sevgisi varsa...ne olusa olsun ateist olmaz...selamtle...

---> ALLAH ve AKIL

Küçükken hemen hemen hepimize anlatılmıştır. Çay ve şeker hikayesi. Bu bile yeterli dedildir Allah'a inanmak için...

---> ALLAH ve AKIL

Allahi akil yoluyla nasil bulabiliriz.Yaygin bir tez vardir,insanlar gormediklerine inanmaz.Akilla hissetmenin bir baglandisi varmidir.Darwincilerin teorisine gore insan gozuyle gorduklerine akliyla bildiklerine inanmasi daha gercekdir.sizce?????

sevgi, mutululuk, korku, nefret, bunları gözümüzle görebiliormuyuz veya dokunabiliormuyuz
ama var olduğuna inanıoruz öle deilmi ?
insan görmediklerine inanmıorsa sevgi de yok aşk da

---> ALLAH ve AKIL

©ﻕΞתς яΞiš;2259324' Alıntı:
Küçükken hemen hemen hepimize anlatılmıştır. Çay ve şeker hikayesi. Bu bile yeterli dedildir Allah'a inanmak için...

O ne yav...Ben onu bilmiyorum Alperen S:

---> ALLAH ve AKIL

O ne yav...Ben onu bilmiyorum Alperen S:
Alperen kim yav xD Alper adım :)
Nasıl bilmezsin yuh sana :)
Çayın içine şeker katıp karıştırıldığı zaman şekerin görülmemesi , ama çaya tat vermesi ve o çayın içinde şekerin olduğunu hissetmemiz ; tıpkı Allah'ın görülmemesi ama evreni yaratması ve hayatımızın her dakikasında onu hissetmemiz...
Bu tabi o hikayeden çıkarılan ana tema. Sen ciddi ciddi bilmez misin bu hikayeyi ? Ben küçükken 80 kişi anlatmıştı bunu , herkes bilir sanıyordum ben :)
Hikaye bir cami hocası ve ateist arasında geçiyor. Az buçuk canlandırmışsındır hikayeyi kafanda :)

---> ALLAH ve AKIL

©ﻕΞתς яΞiš;2263820' Alıntı:
Alperen kim yav xD Alper adım :)
Nasıl bilmezsin yuh sana :)
Çayın içine şeker katıp karıştırıldığı zaman şekerin görülmemesi , ama çaya tat vermesi ve o çayın içinde şekerin olduğunu hissetmemiz ; tıpkı Allah'ın görülmemesi ama evreni yaratması ve hayatımızın her dakikasında onu hissetmemiz...
Bu tabi o hikayeden çıkarılan ana tema. Sen ciddi ciddi bilmez misin bu hikayeyi ? Ben küçükken 80 kişi anlatmıştı bunu , herkes bilir sanıyordum ben :)
Hikaye bir cami hocası ve ateist arasında geçiyor. Az buçuk canlandırmışsındır hikayeyi kafanda :)

Biliyorum be adının Alper olduğunu... Bilerek Alperen dedim ben p.

Bilmiyorum işte hikayeyi...Anlatmadı bana kimse...İlk senden duyuyorum..
Anladım da anlatmak isteneni... O kadar aklım çökmedi daha D: p.

Güzel hikaye de şimdi ona ateistler savunma da yaparlar...
Şekerin kimyasallığından dolayı suyla birleşince eriyor...Ama tadını alabiliyoruz diye...
Evet çocuk için anlatılabilir bir hikaye ama bir ateist yemez bunları D: D:

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri