Aliştirma- Vurgu

Hiphop_girL

Bayan Üye
VURGU
Konusma sirasinda kelimelerin tüm heceleri ayni tonda ve ayni vurgu ile okunmaz Tüm dillerde kelimelerin farkli hecelerine vurgu yapilir ve bu vurgular konusmanin dogalligini olustururlar Tek düze ve tek tonda çikan bir konusma akisini düsünün Bilgisayar makinelerine okutulan konusma metinlerini dinlemisseniz bu vurgu monotonlugunu açik bir sekilde gözlemlemissinizdir Her dilde kelimelere yapilan vurgu yerleri degisebilir Burada Türkçede vurgularin yerleri konusunda bize yardimci olacak bazi kurallari aktariyoruz:
1 Her kelimenin bir hecesi üzerinde mutlaka ses baskisi (vurgu) vardir Örnegin “heyecan” kelimesinde vurgu son hecededir
2 Türkçede kural olarak vurgular son hece üzerindedir Istisnalar hariç kelimeye ekleme yapildikça vurgu son heceye dogru kayar
hece-- heceler-- hecelerde -- hecelerdeki
3 Bazen vurgu sondan önceki hecelerden birine yapilir Bu tür istisna durumlari asagida gösterelim:
--Ilk heceye: Il bölge semt adlari
Il: Ankara Samsun Erzurum Izmir Konya Rize Urfa Paris Sofya Moskova
Bölge: Akdeniz Marmara Ege Karadeniz
Semt: Dikmen Çankaya Etlik Bahçecik Topkapi
--Ortadaki hecelerden birine: Il bölge semt adlari
Erzincan Edirne Trabzon Sakarya Denizli Anadolu Keçiören Dusambe
--Zarf ve baglaçlarda ilk heceye:
Niçin ancak önce sonra ayrica yalniz belki henüz ansizin nasil hangi
--Türkçe kelimelerin aldigi bazi ekler vurguyu bir önceki heceye kaydirir Bu ekler: “ ce le me/ma se/sa im/sin”
“Sence benimle okuma yazdirma giderse bilirsin”
4 Dilimizde bulunan Arapça- Farsça kökenli bazi kelimelerde uzun heceler vardir Uzun seslerde istisna bir durum vurgu uzatilan hece üzerinde görünür Bu kelimeleri ögrenmek gerekiyor Bu uzatmalar kelimelerin basinda ortasinda veya sonunda olabilir Bu kelimeler için genel bir kural yoktur her birinin kendine özel bir vurgusu bulunur Bu kelimelerin uzatilan hecelerinin yerine göre vurgu basta ortada veya sonda bulunur
Vurgu basta: kâtil câhil sâmi
Vurgu ortada: teâmül mukâbil hazîne mücâdele
Vurgu sonda: Ziyâ katî denî zekî hafî
5 Türkçede “g” her zaman “y” ise bazi durumlarda vurguya benzer bir degisim olusturur “G” ünsüzü bulundugu hecede kendinden önce gelen ünlünün uzatilmasina yol açar Ayni uzatma durumu “y” için de geçerlidir Söz konusu uzatma seslendirmede vurgu gibi yansimaktadir(yan yana iki ünlü uzatmayi belirtmek için kullanilmistir)
“G” ünsüzü ile: yagmur= yaamur ögretmen=ööretmen ögle=ööle agabey=aabey kogmak=koomak
“Y” ünsüzü ile: böyle=bööle söylemek=Söölemek öyle=ööle
6 Sert ve gürültülü çikan bazi ünsüzler vurguyu bulunduklari heceye tasirlar Bunun için söz konusu ünsüzün hecenin son harfi olmasi gerekir Bu ünsüzler “ç k p r s z”
kaçtim yokmus sapti ordu sasti ezdi
7 Abarti amaciyla kullanilan bazi heceler vurguyu kendi üzerlerine alirlar
simsiki koskoca büsbüyük büsbütün bambaska binbir
ALISTIRMA: VURGU
1Asagidaki siirde kelimeler üzerindeki vurgulu heceler alti çizili -veya koyu olarak- olarak gösterilmistir Bu vurgularin özellikleri üzerinde çalisin ve ardindan dogru vurgulari yaparak metni okuyun
HAYALIYLE CENNET OLDU BU BATAK
1)
Bir izdirap verdin bana
Iç dedin
Gözlerimden yudum yudum içmisim
Daracik dünyaya saçilmis kalbim
Saçlarimdan püfür püfür dumanlar
Tutam tutam avuç avuç saçlarim 2)
Bir dag yaptin yollarimda
Geç dedin
Tepe taklak bas üstünde geçmisim
Zulüm kustu zalim mahluklar bana