Alıştırma-Ses perdesi

Hiphop_girL

Bayan Üye
ALISTIRMA: SES PERDESI
Asagidaki alistirmalarda ses perdesini kolaylikla degistirme çalismalari yapilacak ve gelistirilen yetenek konusma metinlerine uyarlanacaktir
a)Pes(kalin sesinizle) “do re mi fa sol la si do-- do si la sol fa mi re do” kolaylastirincaya kadar tekrar ediniz Ayni çalismayi orta ve ince sesinizle tekrar ediniz
b)Sirasiyla kalin orta ve ince sesinizle pes pese “do re mi” deyin Ayni çalismayi nota yerine selen ile yapin: “e e e” “a a a” “i i i”
c)Yakilan bir mumu dudaklarin çok yakininda tutun (u) sesini siddeti artirarak uzatin Bogazinizdan çikan ses ile rasgele notalama yapin Mum isiginda titreme çok az olacaktir
d) Kendi olagan sesinizle "a" ya da "ah" deyiniz Sonra seslenmeyi azar azar degistirerek çikabileceginiz en tiz inebileceginiz en pes-kalin perdeye kadar sürdürün Kendinize en uygun en güçlü tini düzeyini bulmaya çalisin
e) Asagidaki dörtlügü önce tekdüze sonra da sesi anlama göre dalgalandirarak okuyun
Burasi Mustur Yolu Yokustur
Giden gelmiyor Acep Ne istir
f) Asagidaki cümleleri ok isaretiyle gösterildigi gibi sesin perdesini yükselterek ya da alçaltarak okuyun Bu arada ses inis çikisindaki degisikliklerin söz içerigiyle uygunluguna dikkat edin
Gelin buraya Kaç para ?
O mu saçma Çarpin ellerinizi
Ka fakat dikkatleldirabilirsiniz ama çok yoruldumHeyecanini sevdim
delili budur Eminimsaniyorum basarabilirim
d)Cümlelerin gerektirdigi duygulari kullanarak okuyun
Yoruldum umutsuzluga kapildim ve çok üzüldüm
Seni vicdansiz seni ! Bunun hesabini vereceksin
Aman dikkat ! Çingirakli yilan var !
Bak hele ! Seni burada görecegimi hiç ummuyordum
Kaybedersem dayanamam gibi geliyor bana
Hosa Gitme/Tini
En güzel ses hiç bir zorlama görmeden çikan sestir ses organlari gerildikçe sesin güzelligi bozulur Kati kulak tirmalayan hiriltili madensel tiz burunsal hisirtili bugulu çok yumusak gevrek biçimden yoksun sesler hosa gitmeyen seslerdir Gerilmis bir girtlak ve agiz gerilmis kaslar sesi daha delici daha yirtici bir hale getirir ve hosa gidicilik özelliklerini yitirir
Güzel bir tini gelistirmek için tüm ses organlarimizi gevsetecegiz Gevseme ile birlikte seslendirme çalismalari yapacagiz Gevseme düzeyimiz arttikça sesimizin tinisi sakin düzgün ve temiz hale gelecektir
a) Üst-alt dudak kaslarinizi gevsetin Çenenizi iyice asagiya birakin alin ve sakaklarinizi yanak ve göz kaslarinizi gevsetin Dilinizi gevsek birakin Hafifçe soluyun aldiginiz hava üfler gibi agzinizda damaginiza çarpsin agzinizdan ve burnunuzdan birlikte çiksin 10 defa bu sekilde soluyun
b)Agziniz kapali girtlaginizi hiç sikmadan burnunuzdan çikan hava ile “Mmmm” deyin Bunu yaparken sesin titresimini gögsünüzde basinizda alninizda burun kemiklerinizde ve burun deliklerinizde kulaklarinizda ensenizde ve basinizin tepesinde hissedin Tüm bu bölgelerinizi ayri ayri gevseterek sesinizin titresimlerinin artmasini saglayin
c) Alt çene kaslarinizi iyice gevsetip agzinizi alabildigi kadar açarak çenenizi gevsek bir halde sarkitin Önce yavas sonra hizini artira artira birkaç kez "bob" deyin Gevseyin ve solugunuzun dudaklarinizi itebildigi kadar disariya itmesini saglayin Yanak kaslarinizi gevsetin yanaklarinizi sisirin yavastan baslatip hizinizi gitgide artirarak "bob" deyin
d)"ha ho hu" hecelerini asagidaki dogrultularda beser kez yineleyin : Girtlakta yüksek ses ile; Gevsemis girtlak sesi ile; Sesi agiz boslugunda çikan havanin agiz bosluguna çarpmasi suretiyle çikararak
e)"Ah" hecesini fisilti ile baslayip gitgide tonlayarak yüksek bir ses elde edinceye dek yineleyin; daha sonra yüksek sesten fisiltiya inin
f) Para sayiyormusçasina; arizali bir telefonda karsinizdakine telefon numarasini bildiriyormusçasina yikilan boksörün basinda sayiyormusçasina ona kadar sayin
g) "Ben sevinç ve heyecan doluyum!" cümlesini;
Girtlagi zorlayarak fisildayin Burun sesi ile fisildayin Gevsemis kaslarla rahat söyleyin
Söyleme Hizi
Dinleyicilerin algilama hizinda -dakikada 90-130 kelime arasi-söylenmeli konusma anindaki duygulara kisilige yere ve dinleyicinin niteligine göre degisimler göstermelidir Heyecan korku telas öfke gibi durumlarda konusma hizi artar; sevgi üzüntü saygi gibi durumlarda hiz azalir Düsünce ve heyecanda sükunet varsa orta hizin tercih edilmesi gerekir

ALISTIRMA: SÖYLEME HIZI
a) Asagidaki paragrafi önce yavas küçük bir toplulugun isitebilecegi tonda fakat elinizden geldigince hizli; sonra da büyük bir topluluga hitap ediyormusçasina ve yavas söyleyin
Acaba kendilerini çocuklarina duyduklari sefkatte kaybeden annelerin tattiklari mutluluk hissedisinden daha yükseklere tirmanabilenler var midir? Beseri iliskiler çerçevesinde yoktur süphesiz Ancak insan sefkati sadece anne-çocuk iliskisiyle sinirlayarak hayati boyunca muhtaç oldugu yüksek huzurdan mahrum olmamalidir Çünkü 80 yasinda ihtiyarlardan 8 günlük bebeklere kadar bütün insanlar sefkat edilmeye muhtaçtirlar ve Rablerinin engin sefkati altinda karsiliksiz korunurlar
b) Asagidaki cümleleri önce tekdüze bir tonla sonra cümlelerin duygu yönlerini dikkate alarak yanlarinda belirtilen hizlarda söyleyin :
- Ne güzel bir gece degil mi? (yavas)
- Ben bu adami nerede gördügümü bir hatirlayabilsem (hizli)
- Böyle bir hileye bas vuracak kadar alçalacagin hiç aklima gelmezdi (hizli)
- Bir daha yüzünü görmek istemiyorum senin Defol karsimdan (hizli)
- Bu derece iyi bir insani ömrümde görmedim (yavas)
- Dikkat et ! Arabaya çarpacaksin ! (hizli)
-Içeri girebilir miyim? (yavas)

Moderatör tarafında düzenlendi:
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri