Alevilerin selası okunur mu?

Heulwen

Kayıtlı Üye
‘Alevilerin selası okunur mu?’

Mirzeler’in Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan kardeşi Mehtap Mutluer, iddiaya göre; yakınlarındaki camiye giderek ablasının selasının verilmesi için cami imamı Musa Oğuz Tarhan ile görüştü. Ancak cami imamı Tarhan, “Alevilerin de selası mı olur” diyerek sela vermedi.

Ablasının acısını yaşayan Mehtap Mutluer bir acı daha yaşayarak camiden ayrıldı. ablası Nurten Mirzeler, sela verilmeden toprağa verildi. Olayın duyulması üzerine Adana Alevi Platformu Dönem Başkanı Murtaza Moroğlu, beraberinde platformu üyeleri ile birlikte basın açıklaması yaptı. Moroğlu, “Her zamankinden daha fazla toplumsal barışa ihtiyacımız olan bu günlerde, öncelikli görevinin toplumsal barışı sağlamak olan imamın bu davranışı ne İslamiyetle, ne de insaniyetle bağdaşmaz. Bu kişinin sadece yerinin değiştirilmesi değil, aynı ayrıştırıcı tavrın tekerrür etmemesi için meslekten ihraç edilmesini ve hakkında yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz” dedi

İnceleme başlatıldı

Adana Müftüsü Arif Gökçe, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi. Gökçe, “Konuyla ilgili bilgiyi geç edindik. Bir hocanın böyle bir sözü söylemesi için aklını yitirmiş olması gerekir. Ancak incelemeye aldık. Sela verildi mi, verilmedi mi netleştireceğiz. Ancak böyle bir olay varsa kesinlikle kabul edilemez. Ben merhumenin kabri başına gittim. Aileye baş sağlığı diledim. Konuyu onlardan dinledim. Ancak bizim Alevi-Sünni sorunumuz olamaz. Alevi- Sünni itişmesi varmış gibi kimse göstermeye çalışmamalı” dedi.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri