Aleviler Neden Tavşan Yemez?

İnci

1907
Prenses
ALEVİLER NEDEN TAVŞAN YEMEZ?

Tavşan çeşitli canlılara benzer. Kafası kediye, kuyruğu domuza, adet(hayız)görmesiyle insana, kulakları eşeğe, ayakları köpeğe benzer. Birleşme ve doğurma biçimlerinde gariplikler vardır. Eti yoktur. Pıhtılaşmış kan külçesidir. Pişirmek için çok malzeme gerekmektedir.

Tavşan, Alevilerce uğursuz sayılan hayvanların başında gelir. Alevi ve Sünni Müslümanları ayıran en belirgin biçimsel öğelerdendir. Alevilerin; üzerinde tavşanın geçtiği tarlalarını yedi yıl ekmediklerini söyleyerek. alay edilir.
Oysa tavşanın geçtiği her tarlanın ekilmemesi durumunda bir çifti toplumu olan Alevilerin köyleri beklememeleri, tüm arazilerini ham bırakmaları gerekirdi Bir yabanıl hayvan olan tavşanın geçmediği arazi düşünülemez

Tavşan Başka Toplumlarca da Yasak
İran Şiiliğinde de Tavşan kirli kabul edilir. Eti yenmez
Yahudi inancında da yasaklanıştır
Tavşan Hititlerde "tabu"dur yasaktır

Alevilerde Uğurlu-Uğursuz Kabul Edilen Hayvanlar

Uğursuz Hayvanlar
Keklik Kızıl ayaklıdır. Ayakları Hüseyin'in kanına bulandırdığı inancıyla Aleviler kekliği sevmezler Sevilmeyen hayvanlardandır. Tanrı'nın lanetine uğradığından dölü olmadığına inanılır
Ayı Sevilmez adı anılmaz."Dağdaki","Kocaoğlan" gibi gönderme adlarla dile getirilir
Domuz ve Hindi sevilmez
Baykuş Uğursuz
Keklik Müfsit

Uğurlu Hayvanlar
Turna En hayırlı kuştur. Sesi, Hz. Ali’nin sesi gibi kabul edilir
Kırlangıç Kutsal sayılır
Geyik kutsal sayılır
Koyun. Koç kurbanlık olarak "mübarektir"
At Kardeş ve murat sayılır Hz. Ali de "düldül”denken atıyla birlikte Alevi'nin kafasında yer etmiştir
Bülbül sevilen
Güvercin Alevilerde kutsal'dır. Avlanmaz, kesilmez ve yenmez. Hacı Bektaş'ın Sulucakarahöyük'e güvercin biçiminde (-donunda) geldiği inanışı vardır
Şoförlerin yoluna tavşan çıkmasını uğursuz saydıkları, Yılan görmeyi de rahat yolculuk belirtisi olarak inandıkları bilinir.

alıntıdır...

---> Aleviler Neden Tavşan Yemez?

Muhtemelen bir aşağıdaki de bilmiyordu, teşekkürler.

Ben de tavşan yemiyorum, o zaman burada Aristo mantığına göre ben şimdi alevi miyim?

[MENTION=54256]Mastor[/MENTION] sen yakinsin görüş olarak zaten :)

Ben her inanca yakınım inançsızlığa bile :124af:

Görüş fikir düşünce babında dedim berat efendi :)

Toplumun rivayetler üzerin kurduğu bir sürü şey. ama doğrudur.
Yaradanın yaratıığı her şey harikadır. Tam bir mükemmelliyet örneğidir. Tavşanı sevmiyen onu tanımıyor demektir.
siz biliyormusunuz tavşanda ne özellikler var. Bir tanesini söyleyelim.
Tavşan hamile kaldıktan sonra doğurunca, yavrular üşümesin diye tüylerini çekip çekip onlara yumuşak bir yuva yapmaya çalışır. o kadar ki kendi tüyü kalmaz. Bu defa hep dayanışma içinde olduğu eşinin tüylerini koparır ve kaçar. Erkek kovalar onu. Çünkü erkeğin tüyleri çok sağlamdır. Koparınca çok ağrır. Dişininki işe hamileliği nedeni ile kolay kopar, nazikleşmiştir. Nispeten az ızdırap verir . Ama o minicik tüysüz yavruların korunmaya ve muhafazaya ihtiyaçları vardır. kendisinde tüy kalmadığı zaman eşinden koparır. Acısı geçince bir ağız daha cart diye ayırır hayvanın göğsünden. Hayvan yine kovalar cezalandırmak için ama dişiyi yakalayamaz ve bu arada acısı geçmiştir. Vaz geçer kovalamaktan ve yeniden bir ağız daha koparılmaya hazırdır. Taa kii tüye ihtiyaç kalmayana kadar. Ve ilginç olan ise, asla kin tutmamaları. Tüyü erkekten koparan ise tekrar yine eşinin yanına gelir. Erkek ise çoktan unutmuştur, öfkesi geçmiştir..(İnsanlarımızın örnek almaları gereken bir davranış).
Ülkemizin et sorununu kolayca çözebilir. Çok hızlı gelişir. eti hem tavuk, hem de sığır etine benzer. Yani ikisi arasında. Çok hoş, çok harika hayvanlardır.!0 kğ ağırlığa kadar ulşan cinsleri mevcuttur. Nefret etmek değil sevmek gerekir. iyi değerlendirilirse insanlar için bir nimettir. Ama insanlar bilmedikleri için biraz tırsıyorlar. Hoş bir tarafları, her şeyle beslenebilirler. yem ayırt etmezler. Sadece et ve et bulaşmış şeyleri yemezler. Aklınıza gelen her şeyi yerler. Temiz hayvanlardır. Kedi veya köpekle kıyaslandığında aşırı temizler diyebiliriz. Evet bizim için nimettirler.Saygılar.

O değilde geçen bir teyze ye gitmiştik annemle ve orda muhabbet ediyorduk, tavşan Konusu açıldı bende sordum teyze yd siz tavşan eti yiyormusunuz diye hayır kızım dedi. Eve gittik felan filan annem bana kızdı alevilere bu soruyu sorma diye , Eee ben nerden biliyim yahu dedim xD rezil oldum ya kadın da tuhaf tuhaf baktı zaten

Ben alevi değilim ama ben de yemem ona bakarsan yazık günah o hayvan yenir mi xD

Bende yemiyorum alevi dilim ayy ben neyim mezhep karmasasina dustum suan git bi kosede yikil iz.

Aleviler Ayeti Kerim'e göre haraket ederler!!!

Tavşan eti kan pıhtısındandır

Kurandada bu yasaktır

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri