Albert Einstein'in Atatürke Yazdığı Mektuptan Kaçımızın Haberi Var?

sensiz olmaz

Kayıtlı Üye

ATATÜRK'E YAHUDİ ASILLI FİZİK PROFÖSÖRÜ ALBERT EİNSTEİN'İN MEKTUBU

Alman diktatörü Adolf HİTLER'in yahudi asıllı vatandaşlarını zehirli gaz odalarında öldürtmeye başlaması üzerine Albert Einstein ve 40 bilim adamı Türkiye'ye geçmek isterler bunun üzerine Albet Einstein 17 Eylül 1933 tarihinde ATATÜRK'e Hitaben yazdığı mektubu:

'Ben sadik hizmetkáriniz Prof. Albert Einstein'

"Ekselánslari

'OSE' Dunya Birligi'nin seref baskani olarak Almanya'dan 40 profesorle doktorun bilimsel ve tibbi calismalarina Turkiye'de devam etmelerine musaade vermeniz icin basvuruda bulunmayi ekselanslarindan rica ediyorum. Sozu edilen kisiler Almanya'da halen yururlukte olan yasalar nedeniyle mesleklerini icra edememektedirler. Cogu genis tecrube bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kisiler yeni bir ulkede yasadiklari takdirde son derece faydali olacaklarini ispat edebilirler.

Ekselanslarindan ulkenizde yerlesmeleri ve calismalarina devam etmeleri icin izin vermeniz konusunda basvuruda bulundugumuz tecrube sahibi uzman ve seckin akademisyen olan bu 40 kisi birligimize yapilan cok sayida basvuru arasindan secilmislerdir. Bu ilim adamlari bir yil muddetle hukumetinizin talimatlari dogrultusunda kurumlarinizin herhangi birinde bir yil boyunca hicbir karsilik beklemeden calismayi arzu etmektedirler.

Bu basvuruya destek vermek maksadiyla hukumetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yuksekseviyede bir insani faaliyette bulunmus olmakla kalmayacagi bunun ulkenize de ayrica kazanc getirecegiumidimi ifade etme curetini buluyorum.

Ekselanslarinin sadik hizmetkari olmaktan seref duyan

Prof. Albert Einstein"

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Bu isteği ilk etapta Atatürk'ten habersiz red etmiştir. Daha sonra Atatürk'ün devreye girmesiyle 40 bilim adamı Türkiye'ye geçmiş ve çeşitli projelerini uygulamışlardır. Bu mektup şu anda başbakanlığa bağlı cumhuriyet arşivindeymiş

Alıntıdır...

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri