Akustik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

sensiz olmaz

Kayıtlı ÜyeGörünüş olarak birbirine çok benzeyen gitarlardan akustik gitar ile klasik gitarı birbirinden ayıran en önemli özellik her iki gitarda kullanılan tel çeşitleridir. Klasik gitarda üstteki üç tel ipek alaşımlı metal sarımlı ve alttaki üç tel ise misinadan yapılmış tellerdir. Akustik gitarda ise tüm teller çelik alaşımlıdır. Bu özelliğinden dolayı tınısı klasik gitara göre daha tiz olan akustik gitarlar daha çok rock ve caz müzik türlerinde kullanılırlar.

Kullanılan tellerin zamanla yıpranması, korozyona uğraması ya da fazla gerilen tellerin kopması sonucu akustik gitarın tellerinin değiştirilmesi gerekir. Çelik tellerin kullanıldığı bu gitar çeşidinde tel değişimi klasik gitara göre oldukça kolaydır. Klasik gitarda tellerin dipte bulunan tel bağlama takozuna bağlanması zahmetli bir işken, akustik gitarda kullanılan özel bölüm sayesinde tel değiştirme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Akustik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle akustik gitar üzerindeki eski teller sökülmelidir. Bunun için burgular saat yönünde çevrilerek teller gevşetilmeli ve teller yeterince gevşedikten sonra bağlı oldukları delikten çekilerek çıkartılmalıdır.

Burgulardan sökülen tellerin diğer ucu dip eşiğe bağlıdır. Buraya bağlı olan her tel özel plastik bir aparatla sıkıştırılmıştır. Öncelikle dip eşikte telin girdiği yerdeki top şeklindeki plastik tırnakla ya da pense ile çekilerek yerinden çıkartılmalıdır. Bu plastik parça çıktıktan sonra gitar teli serbest kalacaktır.

Çıkartılan telin yerine takmak için yeni telin toplu ucu eşikteki deliğe sokulmalı ve sıkıştırma plastiği iyice bastırılarak tel sıkıştırmalıdır. Bu işlem yapılırken telin plastik aparatın yanındaki oluktan geçmesine dikkat edilmelidir.

Dip eşiğe takıldıktan sonra telin diğer ucu da burgu üzerindeki deliğe geçirilmeli ve burgu saatin tersi yönünde çevrilerek tel gerdirilmelidir. Tel bir miktar gerdirildikten sonra da alt ve üst eşikteki ilgili boşluklara yerleştirilmelidir.

Son olarak tel iyice gerdirilmeli ve telin akordu yapılmalıdır. Burguda kalan tel fazlalığı ise pense yardımıyla kesilmelidir.

Akustik gitara takılacak olan tellerin sırasına dikkat edilmelidir. Bunun için teller kalınlıklarına dikkat edilerek sırasıyla değiştirilebileceği gibi, ayrı paketlerde sunulan teller paket üzerinde yazan nota değerlerine göre de takılabilirler. Akustik gitarda teller sırasıyla en alttan başlayarak mi-si-sol-re-la-mi (kalın) şeklinde sıralanırlar.
 
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri
Üst