Âkıbet Endişesi

endLesS

Webmaster
Âkıbet Endişesi
Ulû’l-azm peygamberlerin hemen hepsinin ashâbından, irtidat edenler çıkmıştır. Hz. Mûsâ’nın ashabından Samirî, Hz. İsa’nın havârilerinden biri ve kâinatın iftihar tablosu Hz. Muhammed’in (sav) ashâbı içinde de bir hayli isim...
Geçmişte peygamberleri görmüş ve onlarla aynı atmosferi paylaşmış insanlar arasında dahi irtidat vaki olursa, huzurda bulunmanın tadına erememiş ve nebevî ‘sıbga’ (boya) ile boyanamamış bugünkü insanlarda irtidadın olmayacağı düşünülemez. Bu bakımdan, herkes akıbetinden endişe etmeli. Hadisin ifadesiyle, insan cennet ehlinin amellerini işler de, neticede yazısı kendisine sebkat eder ve son deminde irtikab edeceği kötü bir amelle -Allah muhafaza buyursun- cehenneme yuvarlanabilir.
Hz. Ebû Hureyre’nin akıbet endişesiyle nasıl iki büklüm olduğunu, onun şu sözlerinde müşâhede etmek mümkündür.
“Bir gün üç kişi oturuyorduk. Allah Rasûlü yanımıza geldi ve “Cehennemde içinizden birinin dişi bana Uhud dağı kadar görünüyor” buyurdu. Derken birimiz şehid oldu ve iki kişi kaldık. Ben çok endişe ediyor ve Rasûlullah’ın haber verdiği kişi ben olurum diye korkuyordum. Nihayet, diğeri de Yemâme’de Müseyleme’nin saflarında can verince Rabbime çok hamdettim.”
Evet, Allah Rasûlü için “halîlim” ifadesini kullanacak kadar O’na yakınlık hisseden Hz. Ebû Hureyre âkibetinden bu denli korkarsa, bizim nasıl davranmamız gerektiğini varın siz hesap edin!

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri