6 Sigma nedir

Salvo

Kayıtlı Üye
6 Sigma nedir?

6 Sigma, mevcut ve elde edilebilir her türlü veriyi bilimsel yaklaşımlar kullanarak, sistematik, sürekli ve kontrol edilebilir iyileştirmeleri hedefleyen proje odaklı bir ekip çalışmasıdır. Projeler kuruluşun stratejilerine, maliyetlere ve müşteri beklentilerine odaklanır. Müşteri beklentisinin de ötesine geçmeyi ve maliyetleri azaltarak kalite düzeyini artırmayı hedefleyen kuruluşları sürekli iyileştirmeye götüren bir yönetim biçimidir.

6 Sigma da her proje, problemi çözmek için oluşturulan bir ekip tarafından yönetilir. Ekiplere, proje yürütme ve problem çözme teknikleri ile donatılmış yeşil kuşak ya da kara kuşaklar liderlik eder.

Neden 6 Sigma?
� Kuruluşun mevcut olan potansiyelini gerçekleştirebilmek için,
� İyileştirme fırsatlarını fark edebilmek için,
� Verimsizlikten ve kalitesizlikten kaynaklanan her türlü geri döndürülebilir kayıpları azaltmak için,
� Müşteri beklentilerinin ötesine geçmek için,
� Bilimsel araçları öğrenerek, iyileştirmeleri sistematik hale getirmek ve süreçleri daha etkin yönetmek için,
� Verileri bilimsel metotlarla analiz ederek bilgiye dönüştürmek ve bu bilgiyi kullanarak doğru kararlar vermek için,
� Rekabet gücünü artırmak için,
� Çalışanları yetkinleştirerek motive etmek için,
� Çalışanları problem çözme teknikleri ve yaklaşımları ile donatarak problem savaşçıları haline getirmek için.

Çalışanlar 6 Sigmanın neresinde?
6 Sigma uygulamaları hem kuruluşlara hem de çalışanlara değer katar. 6 Sigma uygulayan kuruluşların çalışanları:
o Problemleri sahiplenmeyi bilir ve onları çözme sorumluluğunu kabul ederek iyileştirme fırsatlarına aktif bir şekilde katılır.
o Ekip olmayı ve problemlere ekip olarak yaklaşmayı öğrenir.
o Bilgi ve deneyimlerini iş arkadaşlarıyla özgürce paylaşmanın önemini bilir.
o Kuruluş hedeflerini ileri götürmede yenilikçi ve yaratıcı olur.
o Bilgi ve deneyimlerini arttırarak yetkinleşir.
o İşlerinden tatmin duyar ve kuruluşa ait olmaktan dolayı hevesli ve gururlu olur.

6 Sigma, diğer yönetim sistemlerinin neresinde?
Rekabetçi maliyet ve müşteri beklentilerinin karşılanması her kuruluşun stratejisidir. Bugün dünyada yaygın olarak kullanılan bütün yönetim sistemlerinin temel çıkış noktası da budur. 6 Sigma bu temel yaklaşım bakımından bütün yönetim sistemleri ile uyum içerisindedir.
İyi işleyen bir Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9001:2000) 6 Sigmanın aradığı bir altyapıdır. ISO 9001:2000 in temelini oluşturan 8 Kalite Yönetim Prensiplerinin tamamı 6 Sigma için de aynen geçerlidir.

6 Sigma Toplam Kalite Yönetimine (TKY) ve/veya EFQM Mükemmellik Modeline alternatif bir uygulama değildir. TKY'ye, EFQM'e veya ulusal / uluslararası kalite ödülüne giden yolda etkili ve bütünleyen bir araçtır.

6 Sigma hangi kuruluşlarda etkili sonuçlar verir?
6 Sigmanın etkin uygulanabilmesi için kuruluşların 3 temel noktadaki gereksinimleri karşılamış olmaları gerekir.
Sistematik alt yapı; Düzenli veri üreten sistematik bir alt yapı, 6 Sigma uygulamalarının en fazla ihtiyaç duyduğu noktadır.
Tepe Yönetimin ve Kuruluşun hedef ve hayalleri; İş dünyasında lider olmak, öncü olmak, iddialı olmak gibi hedefleri / hayalleri olan ve bilimsel yaklaşımlara inanan yöneticiler ile daha iyi sonuçlara ulaşılır.
Çalışan profili; Bir kültürel değişim süreci olan 6 sigma uygulamaları, yetkin ve öğrenmeye hevesli çalışanlara ihtiyaç duyar. Kavramsal, bütünsel ve analitik düşünme yapısına sahip çalışanlarla 6 Sigma çalışmaları etkili sonuçlar verir.

Sigma (σ ) nedir?
Bir süreçte elde edilen sonuçların ortalama etrafındaki dağılımları sigma (σ) ile ifade edilir, yani değişkenliği (varyasyonu) gösterir.

İş yaşamında sigma (σ), kuruluşun süreç ya da süreçlerinin ne kadar değişken olduğunu, ne kadar hata yaptığını veya kayıplarının ne kadar olduğunu ifade eder.

Kuruluşun sahip olduğu sigma seviyesi o kuruluşun en temel göstergesidir. Dünyaca kabul edilen mükemmellik seviyesi 6σ'dır. Bu da kuruluşun yaptığı 1 milyon ürünün 3-4 tanesinin müşteri beklentileri dışında olduğu anlamına gelir.

Türkiye'nin en büyük 1000 kuruluşunun % 90'ında sigma seviyesinin 2 ila 3 arasında olduğu tahmin edilmektedir. 2 sigma seviyesi milyonda 308.538, 3 sigma seviyesi milyonda 66.807 hata demektir. Bu da kuruluşlarımızda geri döndürülebilir kayıpların ne denli büyük olduğu anlamına gelir.

Her kuruluşun 6σ seviyesine ulaşması mümkün olmayabilir. 6σ ya ulaşmak, uzun zamanda ve kademeli olarak hedeflenmelidir.

Bir kuruluşun mevcut σ seviyesini 1σ artırması,örneğin 2,5σ dan 3,5σ ya çıkması, maliyetlerinde yaklaşık % 12'lik azalma anlamını taşır.​

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri