Erdöl'den sigara yasağı çağrısı

LoKuMuM<3

Bayan Üye
TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Anayasa mahkemesine çağrıda bulundu
TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, kahvehanelerde sigara yasağının kaldırılmasına ilişkin başvuruyu esastan görüşme kararı alan Anayasa Mahkemesi'ne çağrıda bulunarak, "Milletimizin sağlığını, çocuklarımızın geleceğini düşünerek karar vereceklerini ve bu davayı reddedeceklerini ümit ediyorum" dedi.
Anayasa Mahkemesi, Danıştay'ın, kahvehanelerde sigara içme yasağına ilişkin yasa maddesinin iptali yönündeki başvurusunu esastan görüşme kararı aldı. Kapalı alanlarda sigara yasağının mimarı olan AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl ise Anayasa Mahkemesi'nin, davayı reddedeceği ümidi taşıdığını söyledi. Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Erdöl, Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karara saygı duyacaklarını ifade ederek, kararın,
Türkiye'nin, Türk milletinin, gençliğin ve çocukların hayrına bir karar olmasını temenni ettiklerini söyledi. Erdöl, "Beklediğimiz karar elbette ki bu başvurunun reddedilmesidir. Bunu milletimiz adına, çocuklarımız, gençliğimiz adına istiyoruz" diye konuştu.
Memlekete sigaradan daha fazla zayiat veren hiçbir şey olmadığını dile getiren Erdöl, "Ne terör, ne sel ve deprem gibi doğal afetler, hiçbirisi sigara kadar zarar vermedi. Ülkemiz için en büyük zarar olan illeti toplumumuzdan mümkün olduğunca uzaklaştırmamız lazım. Çocuklarımızı buna bulaştırmamız lazım" diye konuştu.
Meseleyi sadece kahvehaneler olarak değerlendirmemek gerektiğini ifade eden Erdöl, kahvehanede sigara içilmesi serbest bırakıldığında lokantalarda, pastanelerde neden içilmediğinin sorgulanmaya başlanacağına dikkat çekti. Erdöl, "O zaman bu yasak kevgir olur. Buna Anayasa Mahkemesi üyelerinin geçit vermeyeceğini düşünüyorum. Çünkü sağlık adına ülkemizde yapılan en önemli değişiklikti bu. Halkımızın yüzde 99 oranında memnuniyeti var. Kahvehaneye gidenlerin de yüzde 80 oranında memnuniyeti var. Büyük
çoğunluğu bunu kabul ediyor" şeklinde konuştu.
Bu girişimi, kanunu kevgire çevirmek isteyenlerin bir atraksiyonu olarak değerlendiren Erdöl, dava açılmasını teessüfle karşıladığını dile getirdi. Danıştay'ın kararının Türk milletini sevindirmediğini kaydeden Erdöl, milletin yüzde 99'unun kabul ettiği bir kanunun millet adına delinmesini istemenin, milletin arzularıyla bağdaşan bir tutum olarak görmediğini bildirdi. Erdöl, "Anayasa Mahkemesi'nde hakimlerin olduğunu biliyorum. Onlara güveniyoruz. Onların doğru karar vereceğine eminiz. Milletimizin
hissiyatına tercüman olacak şekilde, milletimizin sağlığını, çocuklarımızın geleceğini düşünerek karar vereceklerini ve bu davayı reddedeceklerini ümit ediyorum" değerlendirmesini yaptı.
Erdöl, 'Davanın arkasında sigara lobisi olabilir mi?' sorusu üzerine bu konuda bir bilgi sahibi olmadığını ancak bu tip davaların açıldığı ülkelerde bu işi maniple edenlerin, sektörün temsilcileri olduğuna işaret etti. Erdöl, "Maniple ettiler demem için elimde delil olması lazım ama iddialar var. Bizim de aklımıza geliyor. Çünkü yıllık 20 milyar dolarlık bir pazar. Bu pazar içinde pay sahibi olanların bunu maniple etmesi kendi açılarından mümkün" diye konuştu.
Erdöl, Anayasa Mahkemesi üyelerinden üçünün sigara içtiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, 'Sigara içiyor diye içenlerin lehine karar verecek, içmiyor diye içmeyenlerin lehine karar verecek' şeklinde bir yakıştırmanın, yüksek yargı mensuplarını töhmet altında bırakacağını belirtti. Erdöl, Danıştay'ın verdiği kararı lekeleme çabası içinde olmadığını ancak kararın, Türk milletinin arzusuyla örtüşmediğini dile getirdi.​

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
vozol 12000
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri